سازمان ملل خواستار آزادی فوری 50 زن و دختر ربوده شده در بورکینافاسو شد

بر اساس گزارش ها، گروه های مسلح ناشناس این زنان و دختران را در روزهای پنجشنبه و جمعه در نزدیکی شهر آربیندا واقع در شمال ربودند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد این حادثه را به شدت محکوم کرده است.

“از هیچ تلاشی دریغ نکن”

«دبیر کل خواستار این است آزادی فوری و بدون قید و شرط فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفت: زنان و دختران ربوده شده و برای بازگشت امن آنها به خانواده هایشان.

آقای گوترش از مقامات خواست که “از هیچ تلاشی در جهت محاکمه مسئولین این جنایت دریغ نکنند.”

وی همچنین بر تعهد سازمان ملل به ادامه همکاری با این کشور غرب آفریقا و شرکای بین‌المللی، از جمله تقویت حفاظت از غیرنظامیان و حمایت از تلاش‌ها برای صلح پایدار تأکید کرد.

مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد نگران است

فولکر ترک، مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز خواستار پاسخگویی عاملان آن شده است.

«از اینکه ده ها زن برای جستجوی غذا برای خانواده هایشان ربوده شدند، نگرانم در روز روشن، در اولین حمله ای که می تواند باشد هدف قرار دادن عمدی زنان در بورکینافاسو،” او در بیانیه ای روز دوشنبه گفت.

آقای تورک خاطرنشان کرد که آربیندا یکی از شهرها و روستاهای متعدد در شمال کشور است که از اوایل سال ۲۰۱۹ توسط گروه های مسلح محاصره شده است.

ناامنی “بی سابقه”

این امر دسترسی ساکنان به غذا، آب و سایر کالاها و خدمات اساسی را بسیار دشوار کرده بود.

من خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه زنان ربوده شده و از مقامات ملی هستم به سرعت یک تحقیق موثر، بی طرفانه و مستقل انجام دهید برای شناسایی مسئولین و محاکمه آنها.»

در اوایل این ماه، شورای امنیت سازمان ملل دوباره شنید که چگونه کشورهای آفریقای غربی و ساحل همچنان با چالش‌های متعدد، از جمله سطوح «بی‌سابقه» ناامنی مواجه هستند.

جیوانی بیها، مسئول دفتر سازمان ملل متحد برای منطقه، یونواس، گفت که فعالیت های گروه های مسلح، افراط گرایان خشن و شبکه های جنایتکار باعث بسته شدن هزاران مدرسه و مراکز بهداشتی و آواره شدن میلیون ها نفر شده است.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما