جاستین بیبر حقوق موسیقی را در قراردادی به ارزش 200 میلیون دلار می فروشد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

جاستین بیبر، غول‌نورد موسیقی پاپ، سهام انتشارات و ضبط موسیقی خود را به مبلغ 200 میلیون دلار به Hipgnosis Songs Capital تحت حمایت Blackstone فروخته است.

این فروش هفته ها است که شایعه شده است، و این جوان 28 ساله به جمع هنرمندانی که اخیراً از کاتالوگ های خود پول نقد کرده اند، می پیوندد.

هیپگنوزیس شرایط این معامله را به طور علنی فاش نکرد، اما یک منبع نزدیک به موضوع به خبرگزاری فرانسه گفت که ارزش آن حدود 200 میلیون دلار است.

ستارگان معاصر از جمله جاستین تیمبرلیک و شکیرا سهام زیادی در آثار خود فروخته اند – هر دو با Hipgnosis نیز قراردادهایی بسته اند – اما این حرکت بیشتر در میان هنرمندان قدیمی مانند باب دیلن و بروس اسپرینگستین دیده شده است.

مبالغ سرسام آور – کاتالوگ اسپرینگستین به مبلغ نیم میلیارد دلار به سونی رفت – شرط مطمئنی هم برای هنرمندان مسن‌تر برای نظم بخشیدن به امور مالی خود و هم برای سرمایه‌گذارانی است که می‌توانند روی بازدهی ثابت از موسیقی آزمایش‌شده زمان و قابلیت پخش استریم حساب کنند.

کاتالوگ‌های جوان‌تر به‌عنوان قلمروی پرمخاطره‌تر دیده می‌شوند، اما بیبر یکی از پرفروش‌ترین هنرمندان تاریخ است، و اکنون Hipgnosis سهم خود را در برخی از بزرگترین آثار قرن بیست و یکم از جمله «Baby» و «Sorry» دارد.

Hipgnosis Songs Capital یک سرمایه گذاری 1 میلیارد دلاری بین غول مالی Blackstone و مدیریت آهنگ Hipgnosis بریتانیا است.

هیپگنوسیس گفت که آنها علاقه بیبر را به حق چاپ و نشر او در کاتالوگ 290 آهنگی پشتیبان او جلب کردند – همه موسیقی های او که قبل از 31 دسامبر 2021 منتشر شده بودند.

منبع دیگری نزدیک به قرارداد گفت که یونیورسال خانه قدیمی بیبر به مدیریت این کاتالوگ ادامه خواهد داد و همچنان مالک ضبط های اصلی این هنرمند است. هیپگنوسیس سهام هنرمند در اربابانش و همچنین حقوق همسایه‌اش را به دست آورده است – حق امتیازی که هر بار که آهنگی به صورت عمومی پخش می‌شود، صاحبش پولی دریافت می‌کند.

‘قابل توجه’

پس از اینکه این بومی کانادایی در نوجوانی در یوتیوب کشف شد، بیبر به شهرت جهانی رسید و بیش از 150 میلیون آلبوم به فروش رساند.

او هشت رکورد شماره یک را در فهرست آلبوم های برتر بیلبورد به دست آورده است و آهنگ های او تنها در Spotify بیش از 32 میلیارد بار پخش شده است.

مرک مرکوریادیس، رئیس هیپگنوسیس، مدیر قدیمی صنعت موسیقی، در بیانیه ای گفت: «تاثیر جاستین بیبر بر فرهنگ جهانی در 14 سال گذشته واقعاً قابل توجه بوده است.

او تنها با 28 سال سن، یکی از معدود هنرمندان تعریف کننده عصر استریم است که کل صنعت موسیقی را احیا کرده است و مخاطبان وفادار و جهانی را در سفری از پدیده نوجوان به هنرمند مهم فرهنگی با خود همراه کرده است.

سلامتی بیبر اخیراً دچار مشکل شده است و این ستاره پس از اینکه فاش کرد که به سندرم رمزی هانت مبتلاست، یک عارضه نادر از زونا که برای او باعث فلج نسبی صورت می‌شود، در یک وقفه نامحدود در تور قرار گرفت.

طبقه دارایی سودآور

کاتالوگ های موسیقی همیشه دست به دست شده اند، اما رونق فروش فعلی انتشارات به سرعت افزایش یافته است، و بازارهای مالی به طور فزاینده ای به سمت مجموعه های موسیقی پرسود به عنوان یک طبقه دارایی کشیده شده است.

Hipgnosis Mercuriadis که در سال 2018 در بورس اوراق بهادار لندن عرضه شد، نقش مهمی در انتشار جهش در فروش داشته است.

به نظر می رسید این بخش اخیراً سرد شده است، اما معامله بیبر نشان می دهد که سرمایه گذاران هنوز تشنه خرید موسیقی هستند.

صاحبان حقوق انتشار یک آهنگ در سناریوهای مختلف، از جمله پخش و پخش رادیویی، فروش آلبوم، و استفاده در تبلیغات و فیلم‌ها، کاهش می‌یابند. حقوق ضبط بر تولید مثل و توزیع حاکم است.

هجوم فروش در بحبوحه گفتگوی گسترده تر در مورد مالکیت هنرمندان بر اثر اتفاق افتاد که تا حد زیادی توسط تیلور سوئیفت تقویت شد، که با ضبط مجدد شش آلبوم اول خود موفقیت چشمگیری پیدا کرد تا بتواند حقوق ضبط اصلی آنها را کنترل کند.

این حرکت ناشی از دشمنی عمومی سوئیفت با اسکوتر براون، مدیر موسیقی بود که زمانی شرکت صاحب استادان اصلی او بود و بعداً آنها را به شرکت سرمایه گذاری Shamrock Holdings فروخت.

براون به مدت 15 سال مدیر بیبر بوده است و در بیانیه ای گفت: “زمانی که جاستین تصمیم به انجام یک معامله کاتالوگ گرفت، ما به سرعت بهترین شریک برای حفظ و رشد این میراث شگفت انگیز Merck و Hipgnosis را پیدا کردیم.”

“جاستین واقعاً یک هنرمند یک بار در یک نسل است و این با بزرگی این معامله منعکس و تصدیق می شود.”

(AFP)

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما