۳ سکانس از بازار دلار

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

دیروز یکشنبه ۳۰ مرداد ماه دلار در قیمت غیررسمی بازار تهران با تفاوت قیمت قابل توجه به تومان نسبت به نرخ روز پیشین فعالیت خود را در رقم ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان آغاز کرد. این در حالی بود که از همان ابتدای روز ارزیابی این ارز در بازار هرات کانال 28 هزار تومانی را از دست داده و در قیمتی 27 هزار و 700 تا 27 هزار و 900 تومان می‌شد.

با نزدیک شدن به ظهر روز گذشته روند ارقام ارائه شده در شاخص فردایی دلار تهران فاز داد و به سمت افزایش قیمت حرکت کرد. به عقیده بسیاری از تحلیلگران ارزی روند افزایشی عصر روز یکشنبه یک دلار از واکنش منطقی بازار به کاهش قیمت روزهای پیشین و اصطلاحا بازار در حال اصلاح نرخ خود است. از سویی مشاهدات به عمل آمده از حوالی میدان فردوسی و گذر منوچهری در روز یکشنبه حاکی از آن بود که عمده‌ترین بازار دلار به دلیل افزایش میزان درآمد و همچنین افزایش سطح نا‌اطمینانی نسبت به رفتار، اقدام به انجام معاملات نمی‌کردند.

این در حالی است که در همان روز و در بخش‌های دیگری از این محله پرجمعیتی از تصمیم‌های توافقی در مقابل صرافی‌های مورد تایید بانک مرکزی تشکیل شده بود. با کاهش قیمت ارز در غیررسمی نرخ‌های توافقی فروش دلار نیز کاهش قیمت و در سطح قیمتی کانال ۲۷ هزار تومانی نوسان کرد.

در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار عصر روز یکشنبه با حدود 500 تومان کاهش نسبت به نرخ روز ابتدایی هفته در رقم 28 هزار و 500 تومان ثبت شد. از جمله دیگر اخبار قابل توجه بازار ارز در روز گذشته می‌توان به کاهش قیمت دلار صرافی ملی نسبت به نرخ‌های پیشین اشاره کرد.

قیمت هر دلار صرافی ملی روز گذشته با حدود هزار و 37 تومان کاهش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم 26 هزار و 669 تومان رسید. به عقیده بسیاری از فعالان آرزوی تحرکات این نهاد بازارساز، حاوی دلایلی از حصول توافق در روزهای پیش‌رو است. همچنین این افراد بر این باو‌رند که با کاهش نرخ دلار صرافی ملی و تغییر کانال نرخ توافقی، بانک مرکزی در تلاش برای کنترل کاهش نرخ ارز است.

با ریز صبحگاهی نرخ دلار در غیررسمی بازار تهران، سکه طلا نیز فعالیت خود را در صفحه قیمتی نیمه دوم کانال ۱۲ میلیون تومانی آغاز کرد. اما پس از تغییر فاز روند دلار در سرعت فردایی قیمت این فلز گران‌بها نیز افزایش یافت و به سمت سطح قیمتی کانال ۱۳ میلیون تومانی حرکت کرد. در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در عصر روز یکشنبه با حدود ۳۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۱۳ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان رسید.

۳ سکانس از بازار دلار

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما