گیلورد پری، تالار مشاهیر پارچ با تجربه دکتری در سن 84 سالگی درگذشت.

گیلورد پری، راست دست تالار مشاهیر که در 314 بازی پیروز شد و بیش از 3500 ضربه را زد، اما به خاطر توپ هایش که در 22 فصل لیگ برترش باعث عصبانیت مهاجمان و مدیران حریف شد، در یادها ماند، اوایل روز پنجشنبه در خانه خود در گافنی، اس سی او 84 ساله بود.

دختر او آلیسون پری در تایید مرگ گفت که پری سال گذشته به ویروس کرونا مبتلا شد و هرگز به طور کامل بهبود نیافت.

پری با تسمه 6 ​​فوت و 4 اینچ و 205 پوند یا بیشتر، بسیار بادوام بود و هرگز بازوی آن درد نداشت. علیرغم همه خشمی که در مورد دکترای بیسبال او به وجود آمد، او طیف وسیعی از زایمان ها را داشت: منحنی ها، لغزنده ها، سینک ها، تعویض آپ ها، توپ های فورکبال و یک توپ سریع برجسته، از جمله یک توپ با انگشت تقسیم شده.

او اولین نفر از شش بازیکنی بود که جایزه Cy Young را در هر دو لیگ برد و آن را به عنوان بهترین پرتاب کننده لیگ آمریکا با تیم کلیولند ایندز (که اکنون نگهبانان نامیده می شود) در سال 1972 و بهترین پرتاب کننده لیگ ملی با تیم سن دیگو پادرس در سال 1978 به دست آورد. برادر بزرگتر او، جیم پری، در سال 1970 با دوقلوهای مینه سوتا AL برنده این جایزه شد.

گیلورد پری، که برای هشت تیم زمین بازی کرد، پنج بار آل استار بود، در سال 1968 برای سانفرانسیسکو جاینتز در برابر سنت لوئیس کاردینالز توپ زد و حداقل 20 بازی را پنج بار برد. او در سال 1991 به تالار مشاهیر بیسبال برگزیده شد.

او با برادرش جیم برای 529 پیروزی، شماره 2 در لیست شغلی برای برادران، پشت سر فیل و جو نیکرو 539 پیروزی قرار گرفت.

اما گیلورد به عنوان یکی از ماهرترین اسپیتبالر زمان خود با زرادخانه ای از بزاق و روان کننده های مختلف بدنامی به دست آورد.

استفاده از بزاق و سایر مواد خارجی در بیس بال، که اغلب به طور جمعی به عنوان اسپیت بال شناخته می شود، و همچنین کوبیدن توپ – که همگی برای شکستن زمین به طور غیرقابل پیش بینی طراحی شده بودند – در سال 1920 غیرقانونی شدند، اگرچه تعدادی از پرتاب کننده های تعیین شده عادت داشتند که توپ را از بین ببرند. زمان اجازه داده شد تا این کار را تا زمان بازنشستگی ادامه دهند.

از سال 1920، تیم های حریف بسیاری از پرتاب کننده ها متهم به تقلب از طریق دکور کردن توپ شدند.

آن پرتاب‌کننده‌ها تقریباً همیشه بی‌گناهی خود را اعلام می‌کردند، اما پری در سال ۱۹۷۴ در کتاب «من و اسپیتر: یک اعتراف زندگی‌نامه‌ای» که با باب سودیک، یک ورزش‌نویس کلیولند نوشته شده بود، از رفتار غیرقانونی‌اش در سال ۱۹۷۴ گفت.

پری نوشت که باب شاو، دست راست هم تیمی اش در Giants، در سال 1964، زمانی که او برای اولین بار شروع به توسعه زمین های قانونی خود کرد، به او اسپیتر را آموخت.

او گفت که پس از خیس کردن توپ با بزاق، طی سال‌ها به «گلوله گلی، توپ سنباده، توپ KY، فقط برای نام بردن از چند مورد» فارغ‌التحصیل شد.

او در زبان بومی ریشه روستایی خود در کارولینای شمالی نوشت: «در طول هشت سال آینده یا بیشتر، فکر می‌کنم همه چیز را روی سیب قدیمی امتحان کردم، جز نمک و فلفل و سس شکلات.

گاهی تظاهر می کرد که انگشتانش را روی کیسه گل کلوف روی تپه پارچ خشک می کند اما بزاق دهانش را دست نخورده نگه می داشت و گاهی مواد لغزنده را در نقاط مختلف پوستش می گذاشت.

برای گیج‌کردن بیشتر ضربه‌ها، او اغلب قبل از پایان دادن به لباس و کلاه خود دست می‌کشید تا فکر کنند که دارد توپ را بار می‌کند، حتی زمانی که او نبود.

پری در کتاب خود اظهار داشت که رفتار یاغی او سرانجام به پایان رسیده است و گفت: “من اکنون اصلاح شده ام. من یک شهروند پاک و مطیع قانون هستم.»

اما در آگوست 1982، آخرین فصل پری، زمانی که او برای سیاتل مارینرز در کینگدام در سیاتل، مقابل بوستون رد ساکس بازی می‌کرد، برای اولین و تنها بار در دوران حرفه‌ای‌اش به دلیل ارائه یک زمین بازی از زمین مسابقه اخراج شد. یک ماده خارجی روی بیسبال داور تیم میزبان توپ را بررسی نکرد، اما متقاعد شد که با افت شدیدی که انجام داد، توپ از بین رفته است.

پری گفت که او بی گناه است، اما لیگ آمریکا یک محرومیت خودکار 10 بازی و 250 دلار جریمه تعیین کرد.

دو هفته قبل از آن بازی، رجی جکسون، که در آن زمان با فرشتگان کالیفرنیا همراه بود، از این که پری او را با چیزی که او متقاعد شده بود که یک آب پاش را به زمین زده بود، به قدری عصبانی شده بود که او یک سطل آب را به زمین پرتاب کرد، و پیشنهاد کرد که این به پری کمک می کند تا در تحویل های غیرقانونی او پری در بازی ماند، اما جکسون اخراج شد.

از زمانی که پری از آن بازی در سال 1982 مقابل رد ساکس بیرون انداخته شد، چندین پارچ به دلیل داشتن مواد خارجی روی تپه بیرون انداخته شدند.

جین تنیس که یکی از شکارچیان پری با پادرها بود، چند روز گفت: «می‌توانم چند مورد را به خاطر بیاورم که نتوانستم توپ را به سمت او پرتاب کنم، زیرا آنقدر چرب بود که از دستانم بیرون می‌رفت. پس از اخراج در سیاتل توسط داور دیو فیلیپس. من فقط به سمت تپه رفتم و توپ را به او برگرداندم.»

پری یک پارچ درخشان با یا بدون اسپیتر بود. 3534 ضربه او در لیست حرفه ای شماره 8 است و 5350 اینینگ او شماره 6 است. او 303 بازی کامل انجام داد.

اما او تنها یک بار به پست فصل رسید، یک بازی برد و یک بازی را باخت وقتی جاینتزش در سری مسابقات قهرمانی لیگ ملی در سال 1971 به پیتسبورگ دزدان دریایی شکست خورد.

در ژوئیه 1983، زمانی که در کانزاس سیتی رویالز، آخرین تیمش بود، پری نقشی کوتاه در بازی بدنام “پین تار” در استادیوم یانکی داشت.

در میان عصبانیت زمانی که تیم مک کللند، داور بازی خانگی، جورج برت، ستاره باتجربه رویالز را فراری داد، پس از اعتراض یانکی ها مبنی بر اینکه خفاش او با مقدار غیرمجاز قیر کاج آغشته شده است، ماده ای که برای کمک به چنگ زدن خمیر استفاده می شود. پری از اتاقک رویالز بیرون آمد.

مک کللند در بیست و پنجمین سالگرد آن بازی به نیویورک تایمز گفت: «گیلورد پری، که مردی بیگانه بود، خفاش را گرفت و از دستان من پیچید.

پرسنل امنیتی خفاش را قبل از اینکه مخفی شود مهار کردند.

گیلورد جکسون پری در 15 سپتامبر 1938 در ویلیامستون، NC متولد شد و در جامعه مجاور Farm Life، جایی که پدرش، ایوان، و مادرش، روبی (جکسون) پری، کشاورزان مستاجر بودند، بزرگ شد.

جیم و گیلورد، سه سال جوان‌تر، در دبیرستان ستاره‌دار بودند. جیم در سال 1956 برای یک پاداش کوچک با هندی ها قرارداد بست، اما طبق گزارش ها، گیلورد 73500 دلار (حدود 760500 دلار به دلار امروزی) برای قرارداد با جاینت در سال 1958 دریافت کرد.

او اولین بازی خود را برای جاینتز در سال 1962 انجام داد، اما تا سال 1966، زمانی که 21-8 بود، به عنوان بازیکن برتر ظاهر نشد. گیلورد و جیم برای یک فصل کامل، 1974، با هندی ها هم تیمی بودند.

گیلورد پری رکورد 314-265 را داشت و به ترتیب برای جاینتز، هندی ها، تگزاس رنجرز، پادرس، رنجرز دوباره، یانکی ها، آتلانتا بریوز، مارینرز و رویالز به میدان رفت.

او پس از ترک بیسبال، مالک یک مزرعه در کارولینای شمالی بود، اما در سال 1986، زمانی که در بحبوحه کاهش قیمت محصولات در جنوب اعلام ورشکستگی کرد، آن را از دست داد. خانه او در گافنی، در شمال غربی کارولینای جنوبی، درست در جنوب مرز کارولینای شمالی قرار دارد.

ازدواج اول پری، با بلانچ منینگ، با مرگ او در یک تصادف رانندگی در سال 1987 به پایان رسید. ازدواج دوم، با کارول کاجیانو، به طلاق انجامید.

علاوه بر دخترش آلیسون – مانند همه فرزندانش، از ازدواج اولش – همسر سومش، دبورا وایت پری، به یادگار مانده است. دو دختر دیگر، بث لانگ و امی اسپیلات. برادر بزرگترش، جیم؛ 10 نوه؛ و دو نوه پسرش گیلورد جونیور که به جک معروف بود در سال 2005 در 37 سالگی بر اثر سرطان خون درگذشت.

به نظر می رسد که خانواده پری وقتی از او پرسیده شد که چگونه زمین های او چنین ترفندهای شگفت انگیزی را انجام می دهند، مانند او در قفس بودند.

طبق داستانی که اغلب گفته می‌شود، زمانی که پری در طول فصل 1971 برای غول‌ها بازی می‌کرد، یک گزارشگر تلویزیونی از آلیسون که در آن زمان 5 ساله بود، پرسید که آیا پدرش تا به حال توپ روغنی پرتاب کرده است.

پاسخ او: “این یک نوار لغزنده سخت است.”

الکس تراب گزارش کمک کرد

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما