گوترش شهرها & میدان های نبرد بحرانی& برای آینده ای پایدار

این مجمع تا روز پنجشنبه در نایروبی، کنیا ادامه دارد. میزبانی آن توسط دولت کنیا با همکاری UN-Habitat، برنامه سکونتگاه های انسانی سازمان ملل انجام می شود.

آژانس امور شهری سازمان ملل گفت که قرار است بیش از 80 وزیر و معاون وزیر به همراه 5000 نماینده از سراسر جهان در آن شرکت کنند.

آنتونیو گوترش در پیام خود خاطرنشان کرد که شهرها در خط مقدم تحقق اهداف توسعه پایدار (SDGs)، دستور کار جدید شهری و توافقنامه پاریس در مورد تغییرات آب و هوایی قرار دارند.

بیش از 2 میلیارد در شهرها تا سال 2050

شهرها میدان های نبرد حیاتی هستند. تولید می کنند 70 درصد از انتشار جهانی آنها نیمی از بشریت را در خود جای داده اند. و تا سال 2050، بیش از دو میلیارد نفر دیگر آنها را خانه خواهند خواند.

طرح اولیه اقدام دبیرکل، دستور کار مشترک ما، خواستار یک چندجانبه گرایی احیا شده و فراگیرتر است، با به رسمیت شناختن نقش محوری شهرها و سایر مقامات محلی در رسیدگی به چالش های پیش رو.

او گفت: «چنین چندجانبه‌گرایی برای کمک به شهرها برای ایفای نقش حیاتی است»، «تا اطمینان حاصل شود که منابع مالی، اطلاعات و پشتیبانی برای آنها وجود دارد. انعطاف پذیر، فراگیر و پایدار

او افزود، اگرچه شهرها همیشه ایده‌ها و نوآوری‌هایی را ایجاد کرده‌اند که منجر به توسعه انسانی شده‌اند، اما آنها مهم‌تر از همیشه هستند، “در میان جهانی در بحران”.

«نابرابری ها در حال افزایش است. دمای کره زمین در حال افزایش است و اثرات فاجعه باری دارد. بدهی اقتصاد کشورهای در حال توسعه را به شدت تحت فشار قرار داده است. و در نیمه راه موعد مقرر برای دستور کار 2030 برای توسعه پایدار، ما بیش از نیمی از جهان را پشت سر می گذاریم

آقای گوترش خاطرنشان کرد که حدود 670 میلیون نفر هنوز در فقر شدید زندگی می کنند و بیش از یک میلیارد نفر به دلیل نبود خدمات در جاهای دیگر، همچنان در شرایط زاغه نشینی زندگی می کنند.

روندها را می توان معکوس کرد

او گفت: «هنوز زمان برای معکوس کردن این روندها وجود دارد»، و چندجانبه گرایی باید از شهرها برای اقدام در مورد تغییرات آب و هوا، مسکن مقرون به صرفه و اهداف توسعه پایدار حمایت کند.

من مطمئن هستم که این مجمع زیستگاه سازمان ملل متحد این اهداف را پیش خواهد برداز جمله از طریق بیانیه وزارتی شما. با هم می توانیم به آینده شهری پایداری که نیاز داریم دست یابیم برای ساختن جهانی صلح آمیز، مرفه و سالم برای همه.»

Csaba Kőrösi، رئیس مجمع عمومی، در اظهارات ویدئویی خود به مجمع، راه های کلیدی را برای پایدارتر شدن شهرها بیان کرد.

وی ابتدا به اهمیت جمع آوری داده ها و آمارهای جامع اشاره کرد. ثانیاً، دولت ها باید توسعه شهری را در زمینه تغییرات آب و هوایی، سلامت، امنیت غذایی و تامین آب به طور کامل ارزیابی کنند.

“اما آنچه ما فوری به آن نیاز داریم یک است تغییر طرز فکر از برنامه‌ریزی و عملیات معمولی، تا برنامه‌ای با هدف تحول پایداری واقعی“، او گفت. این به معنای تقویت رابط علم و سیاست، پیشبرد راه حل های مبتنی بر شواهد و نزدیک شدن به اهداف ما به طور کل است.»

رئیس جمهور کنیا، ویلیام روتو، در کنار مدیر اجرایی UN-Habitat، میمونه محد شریف، رسما مجمع را افتتاح کرد.

همکاری را در اولویت قرار دهید

او به نمایندگان گفت که کشورهای عضو باید «همکاری ملی و محلی را به عنوان مبنای یک گذار عادلانه در اولویت قرار دهند. هرگز حقوق بشر و منشور سازمان ملل را به عنوان مبنایی برای شهرنشینی پایدار فراموش نکنیم.

خانم شریف چالش پیش روی تمام بشریت را «بسیار عظیم» توصیف کرد.

تنها راهی که می‌توانیم به تأثیر مثبت و دگرگون‌کننده بر روی زمین برسیم، این است که به تنهایی پیش نرویم، بلکه از اقدامات چندجانبه استقبال کنیم.»

بانوی اول کنیا، راشل روتو، قرار است روز سه‌شنبه میزبان اولین میزگرد خانم‌های اول درباره زنان و نقش آنها در مکان‌سازی در شهرها باشد.

این برنامه پنج روزه شامل گفتگوی سطح بالا سران کشورها، مناظرات موضوعی و گفت وگوهایی با محوریت دسترسی جهانی به مسکن ارزان قیمت، اقدام آب و هوای شهری، بهبود بحران های شهریبومی سازی SDGs و رفاه و تامین مالی محلی.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما