گوترش به شورای امنیت گفت مسیر صلح & با گفتگو و همکاری شکل گرفته است&

او گفت: «مسیر صلح با گفت‌وگو و همکاری شکل می‌گیرد و با «درک مشترک از تهدیدها و چالش‌ها شکل می‌گیرد».

روی زمین در اوکراین

رئیس سازمان ملل که به تازگی از اوکراین، ترکیه و مولداوی بازگشته بود، توضیح داد که چگونه از نزدیک شاهد موفقیت ابتکار دریای سیاه بوده است که برای ارسال غلات و سایر مواد غذایی حیاتی برای بقیه جهان از بنادر اوکراین، و به توافق دیگری برای دسترسی بدون مانع به مواد غذایی و کودهای شیمیایی از روسیه به بازارهای جهانی اشاره کرد.

وی گفت: «این طرح جامع برای آسیب‌پذیرترین افراد و کشورهای جهان که به شدت روی این منابع غذایی حساب می‌کنند، حیاتی است. تعارض”.

این مقام ارشد سازمان ملل متحد خواستار «تعهد یکسان به گفت‌وگو و نتایج» در نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhia، که در حال حاضر تحت کنترل نظامی روسیه است، با تاکید مجدد بر ظرفیت‌های لجستیکی و امنیتی سازمان ملل برای حمایت از مأموریت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) از کیف، خواستار شد. به بزرگترین تاسیسات هسته ای اروپا.

تفرقه، درگیری، بی ثباتی

آقای گوترش بیان کرد، از کودتاهای نظامی گرفته تا درگیری‌های بین‌دولتی، تهاجمات، و «جنگ‌هایی که برای سال‌ها ادامه دارد»، سیستم امنیت جمعی امروز «بی‌سابقه آزمایش می‌شود».

او توجه را به اختلافات مداوم بین قدرت های بزرگ جهان، از جمله در شورا، که همچنان واکنش جمعی را محدود می کند، جلب کرد. کمک های بشردوستانه که تا سر حد شکست کشیده شده است. حقوق بشر تحت تعرض؛ و عدم اعتماد

دبیرکل سازمان ملل خاطرنشان کرد: «بسیاری از سیستم‌هایی که دهه‌ها پیش تأسیس شده‌اند، اکنون با چالش‌هایی روبرو هستند که برای پیشینیان ما غیرقابل تصور بود – جنگ سایبری، تروریسم، و سلاح‌های خودمختار مرگبار». و خطر هسته ای به بالاترین حد خود در چند دهه گذشته رسیده است.

جعبه ابزار دیپلماتیک

او ادامه داد که ابزارهایی که جنگ جهانی فاجعه بار دیگری را ارائه کرده اند “مهم تر از همیشه هستند”. با این حال، آنها برای “محیط صلح و امنیت بین المللی امروز که به سرعت رو به وخامت است” نیاز به به روز رسانی دارند.

ما باید یک اجماع جهانی را بازسازی کنیم تا امنیت جمعی را تضمین کنیماو با اشاره به طرح دستور کار مشترک ما برای اقدام چندجانبه، گفت.

علاوه بر کاوش «جعبه ابزار دیپلماتیک» برای پایان دادن به درگیری‌ها، بر پیشگیری و ایجاد صلح نیز تمرکز می‌کند – از جمله پیش‌بینی نقاط اشتعال و شرایط طولانی مدتی که می‌تواند به خشونت منفجر شود. استفاده از حقوق بشر در رسیدگی به علل ریشه ای درگیری؛ ایجاد اعتماد بین افرادی که مرز مشترک دارند. و به طور جمعی خطرات ناشی از جنگ سایبری و به اصطلاح سلاح های خود مختار مرگبار را کاهش می دهد.

شمشیربازی هسته ای باید متوقف شود – رئیس سازمان ملل

تهدید هسته ای را متوقف کنید

این مقام ارشد سازمان ملل با تجدید فراخوان خود مبنی بر اینکه همه کشورهای عضو “انعطاف پذیری و تمایل به نشان دادن انعطاف پذیری و تمایل به نشان دادن تمایل به پیشرفت” را در دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) در ماه جاری باید نشان دهد که پیشرفت ممکن است، تاکید کرد. مصالحه در تمام مذاکرات».

وی با تاکید بر اینکه “تشخیص شمشیرهای هسته ای باید متوقف شود”، از کشورها خواست تا مجدداً متعهد شوند “برای کاهش تنش ها و پایان دادن به مسابقه تسلیحات هسته ای، یک بار برای همیشه پای میز مذاکره بیایند.”

دبیر کل سازمان ملل در این لحظه “حداکثر خطر برای جهان ما” تاکید کرد که “آینده بشریت در دستان ماستبا اصرار بر جایگزینی تفرقه با گفت‌وگو و دیپلماسی، تا «نسل‌های بعدی را از بلای جنگ نجات دهیم».

او استدلال کرد که مذاکره، سازش و پاسخگویی برای آینده مورد نیاز است و گواهی می دهد که سازمان ملل متحد از آنجایی که نماینده کشورهای جهان است، “بهترین امید بشریت برای ساختن فردای بهتر و صلح آمیزتر است”.

“در حالی که ما دستور کار جدید خود را برای صلح توسعه می دهیم، بیایید نشان دهیم که از درس های گذشته درس گرفته ایم“.


تظاهرات معترضان در بریتانیا علیه تسلیحات هسته ای.(فایل)

CND/هنری کنیون

تظاهرات معترضان در بریتانیا علیه تسلیحات هسته ای.(فایل)

خلع سلاح هسته ای

گوستاوو زلاوینن، رئیس دهمین کنفرانس بازنگری NPT، اعضای شورا، از جمله آنهایی را که طرف معاهده نیستند، تشویق کرد تا مزایا، انعطاف پذیری و سازگاری آن را به رسمیت بشناسند.

او هشدار داد که فناوری‌ها سطوح جدیدی از خطر را ایجاد می‌کنند، از جمله خطر عدم اشاعه، که نگرانی فزاینده‌ای در همه مناطق است.

توافقات خلع سلاح باید “در جلو و مرکز” باشدآقای زلاوینن گفت: برای کشورهایی که به NPT امضا کرده‌اند، جلوگیری از هرگونه استفاده از سلاح هسته‌ای اولویت اصلی برای معکوس کردن روندهای خطرناک و از بین بردن چشم‌انداز پرتاب ناخواسته است.

و برای برخی از کشورها، او اظهار داشت که کاهش خطر هسته ای جایگزین خلع سلاح کامل نیست.

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما