گروه آزادی مطبوعات می گوید، ارتش اسرائیل هیچ مسئولیتی در قبال خبرنگارانی که در 20 سال گذشته کشته است، نپذیرفتCNN

یک گزارش نکبت بار جدید از یک سازمان برجسته نظارت بر آزادی مطبوعات می گوید که نشان می دهد ارتش اسرائیل هیچ پاسخگویی در قتل حداقل 20 روزنامه نگار در دو دهه گذشته را نپذیرفته است.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران (CPJ) این گزارش را روز سه شنبه منتشر کرد، درست دو روز قبل از یک سالگی درگذشت شیرین ابواکله، خبرنگار عربی الجزیره، یک فلسطینی آمریکایی 51 ساله که به ضرب گلوله کشته شد. گلوله به سر در 11 مه 2022 هنگام پوشش عملیات نظامی اسرائیل در جنین.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی CPJ، این گزارش می‌گوید که «الگویی از قتل روزنامه‌نگاران توسط نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) یافت شده است که پس از آن هیچ مسئولیتی پذیرفته نمی‌شود.

این گروه حامی مطبوعات گفت که از سال 2001 حداقل 20 روزنامه نگار کشته شده بر اثر تیراندازی ارتش اسرائیل را مستند کرده است و افزود که 18 نفر از کشته شدگان فلسطینی بودند. در بیانیه مطبوعاتی آمده است: «هیچ کس هرگز به خاطر این مرگ‌ها متهم یا پاسخگو نبوده است.

CPJ گفت که گزارش آن – با عنوان “الگوی مرگبار” – یک “توالی معمول” را پیدا کرده است که زمانی اتفاق می افتد که یک روزنامه نگار به دست ارتش اسرائیل کشته می شود.

CPJ با توصیف رویه ارتش اسرائیل برای بررسی قتل های نظامی غیرنظامیان مانند روزنامه نگاران به عنوان یک “جعبه سیاه” گفت: “مقامات اسرائیلی شواهد و ادعاهای شاهدان را رد می کنند و اغلب به نظر می رسد که سربازان را برای قتل ها در حالی که تحقیقات هنوز در حال انجام است پاک می کنند.” نتایج چنین تحقیقاتی محرمانه نگه داشته می شود.

CPJ می‌گوید: «زمانی که تحقیقات انجام می‌شود، ارتش اسرائیل اغلب ماه‌ها یا سال‌ها طول می‌کشد تا درباره قتل‌ها تحقیق کند و خانواده‌های روزنامه‌نگاران عمدتاً فلسطینی در داخل اسرائیل برای پیگیری عدالت پناه چندانی ندارند.»

تحقیقات سی‌ان‌ان در ماه مه سال گذشته شواهدی را کشف کرد – از جمله دو فیلم از صحنه تیراندازی – که نشان می‌دهد در لحظات منتهی به مرگ ابواکله، در نزدیکی ابواکله هیچ جنگی فعال و هیچ شبه‌نظامی فلسطینی وجود نداشته است.

فیلم به دست آمده توسط CNN که با شهادت هشت شاهد عینی، یک تحلیلگر پزشکی قانونی صوتی و یک کارشناس تسلیحات انفجاری تأیید شده است، نشان می دهد که نیروهای اسرائیلی این روزنامه نگار را هدف گرفته اند.

در حالی که ارتش اسرائیل برای اولین بار در ماه سپتامبر اعتراف کرد که «احتمال زیادی» وجود دارد که ابواکله به طور «تصادفی» توسط تیراندازی اسرائیل کشته شده باشد، دفتر دادستان کل نظامی آن در بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد ندارد اتهامات جنایی یا جنایی را دنبال کند. پیگرد قانونی هر یک از سربازان درگیر

ابواکله کلاه ایمنی و جلیقه محافظ آبی با علامت «پرس» به سر داشت که به ضرب گلوله کشته شد. گزارش CPJ نشان می‌دهد که حداقل 13 نفر از 20 روزنامه‌نگار کشته شده «به وضوح به عنوان اعضای رسانه شناسایی شده‌اند یا در هنگام مرگ داخل خودروهایی با علائم مطبوعاتی بوده‌اند».

این گزارش نشان می‌دهد که نیروهای اسرائیلی «مکرراً به علائم مطبوعاتی احترام نمی‌گذارند و پیامی دلخراش برای روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ای در سراسر کرانه باختری و غزه می‌فرستند»، جایی که همه 20 روزنامه‌نگار ذکر شده در گزارش کشته شدند.

CPJ گفت که «تقاضای متعددی» به دفتر مطبوعاتی ارتش اسرائیل برای مصاحبه با دادستان‌ها و مقامات نظامی ارسال کرده است و ارتش «از ملاقات با CPJ برای مصاحبه‌ی مستند خودداری کرده است».

ارتش اسرائیل در پاسخ به گزارش CPJ گفت: «از هر گونه آسیبی که به غیرنظامیان در جریان فعالیت‌های عملیاتی وارد شود متأسف است و حفاظت از آزادی مطبوعات و کار حرفه‌ای روزنامه‌نگاران را از اهمیت بالایی برخوردار می‌داند».

در بیانیه‌ای تاکید شده است: «نظامیان اسرائیلی عمداً غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهند و از آتش واقعی در نبرد تنها پس از اتمام همه گزینه‌های دیگر استفاده می‌شود».

ارتش اسرائیل “به طور منظم اقدامات خود را از طریق مکانیسم های بازرسی و تحقیق مستقل و عمیق، از جمله مکانیسم ارزیابی حقیقت یاب” بررسی و بررسی می کند، و افزود که در مواردی که “ادعای آسیب غیرقانونی به غیرنظامیان مطرح شود، از جمله علیه خبرنگاران، یک روند تحقیقاتی برای روشن شدن این ادعا آغاز شده است.

ارتش اسرائیل گفت: «در مواردی که ظن منطقی به جرم جنایی وجود داشته باشد، تحقیقات جنایی آغاز خواهد شد.

اما شریف منصور، هماهنگ‌کننده برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا CPJ، گفت: «میزان ادعای اسرائیل برای تحقیق درباره قتل روزنامه‌نگاران تا حد زیادی به فشار خارجی بستگی دارد».

«تحقیقات گذرا در مورد مرگ روزنامه‌نگاران با پاسپورت خارجی وجود دارد، اما این موضوع در مورد خبرنگاران کشته شده فلسطینی به ندرت اتفاق می‌افتد. منصور افزود: در نهایت، هیچ یک از آنها ظاهری از عدالت ندیده است.

رابرت ماهونی، مدیر پروژه‌های ویژه CPJ و یکی از سردبیران گزارش، در مطبوعات گفت: «قتل شیرین ابواکله و شکست روند تحقیقات ارتش برای مسئول دانستن هر کسی یک رویداد یکبار نیست. رهایی.

“این بخشی از یک الگوی واکنش است که به نظر می رسد برای فرار از مسئولیت طراحی شده است. ماهونی گفت، هیچ یک از اعضای ارتش اسرائیل در قتل 20 خبرنگار در اثر شلیک ارتش اسرائیل در 22 سال گذشته پاسخگو نبوده اند.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما