jeejowbanner

گرم شدن اروپا بیش از دو برابر میانگین جهانی WMO

گزارش وضعیت آب و هوا در اروپا، که به طور مشترک با سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک اتحادیه اروپا تهیه شده است، بر سال 2021 تمرکز دارد.

این اطلاعات در مورد افزایش دما، امواج گرمای خشکی و دریایی، آب و هوای شدید، تغییر الگوهای بارش و عقب نشینی یخ و برف ارائه می دهد.

ذوب یخچال های طبیعی

این گزارش می‌گوید که بین سال‌های 1991 تا 2021، دمای اروپا به طور قابل‌توجهی با سرعت متوسطی در حدود افزایش یافته است. +0.5 درجه سانتیگراد در هر دهه. در نتیجه، یخچال های طبیعی آلپ از سال 1997 تا 2021 30 متر ضخامت یخ را از دست داده است.

ورقه یخی گرینلند در حال ذوب شدن است و در تسریع افزایش سطح دریاها نقش دارد. در تابستان 2021، گرینلند شاهد یک رویداد ذوب و اولین بارندگی ثبت شده در بالاترین نقطه خود، ایستگاه سامیت بود.

گرمای کشنده

در سال 2021، تأثیرات شدید آب و هوا و رویدادهای اقلیمی منجر به صدها کشته، به طور مستقیم بیش از نیم میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داد و خسارات اقتصادی بیش از 50 میلیارد دلار به بار آورد. حدود 84 درصد از رویدادها سیل یا طوفان بوده است.

با ادامه تغییر آب و هوا، انتظار می‌رود سلامت مردم اروپا به طرق مختلف از جمله مرگ و بیماری ناشی از رویدادهای شدید آب و هوایی مکرر تحت تأثیر قرار گیرد.

افزایش بیماری‌های مشترک انسان و دام، که در آن بیماری‌ها از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند، همراه با غذا، آب و بیماری‌های منتقله از طریق ناقل، و افزایش بروز اختلالات سلامت روان نیز انتظار می‌رود.

مرگبارترین رویدادهای اقلیمی شدید در اروپا اتفاق می افتدn شکل موج گرمابه ویژه در کشورهای غربی و جنوبی.

ترکیبی از تغییرات آب و هوایی، شهرنشینی و پیری جمعیت در این منطقه آسیب پذیری در برابر گرما را ایجاد کرده و بیشتر خواهد کرد.

داستان های موفقیت

موج گرمای غیرمعمول زودهنگام و فوق العاده شدید، رکوردهای دمایی جدیدی را در اروپا به ثبت رسانده است و تهدیدی بزرگ برای سلامت مردم، کشاورزی و محیط زیست است.

با این حال، این گزارش نشان می دهد که همه این خبر بد نیست. تعدادی از کشورهای اروپایی بوده اند بسیار موفق در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به طور خاص، انتشار گازهای گلخانه‌ای در اتحادیه اروپا بین سال‌های 1990 تا 2020 به میزان 31 درصد کاهش یافته است، با هدف کاهش خالص 55 درصدی برای سال 2030.

اروپا همچنین یکی از پیشرفته ترین مناطق در همکاری فرامرزی در سازگاری با تغییرات اقلیمی، به ویژه در سراسر حوزه رودخانه های فراملی است.

این یکی از رهبران جهانی در ارائه سیستم های هشدار اولیه موثر است، با حدود 75 درصد از مردم محافظت شدند. برنامه های اقدام گرمایی-سلامتی جان بسیاری را از گرمای شدید نجات داده است.

“تصویر زنده از گرم شدن جهان”

پتری تالاس، دبیر کل WMO گفت، اما چالش‌ها بسیار بزرگ هستند: «اروپا تصویر زنده از یک جهان در حال گرم شدن و به ما یادآوری می کند که حتی جوامعی که به خوبی آماده شده اند از تأثیرات رویدادهای شدید آب و هوایی در امان نیستند.. امسال، مانند سال 2021، بخش‌های وسیعی از اروپا تحت تأثیر موج‌های گرما و خشکسالی گسترده قرار گرفته‌اند که به آتش‌سوزی‌های جنگلی دامن زده است. در سال 2021، سیل های استثنایی باعث مرگ و میر و ویرانی شد.

از جنبه کاهش، سرعت خوب در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در منطقه باید ادامه یابد و جاه طلبی باید بیشتر افزایش یابد. اروپا می‌تواند نقش کلیدی در دستیابی به یک جامعه بی‌کربن تا اواسط قرن برای تحقق توافقنامه پاریس ایفا کند.»

این گزارش که پیش از کنفرانس سالانه تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد COP27 در شرم الشیخ منتشر شد، شامل نظرات خدمات ملی هواشناسی و هیدرولوژیکی، کارشناسان آب و هوا، ارگان های منطقه ای و آژانس های شریک سازمان ملل است.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما