کوبا ازدواج همجنس گرایان را در رای گیری تاریخی تایید کرد

کمیسیون ملی انتخابات روز دوشنبه اعلام کرد کوبایی‌ها با اکثریت قاطع همه‌پرسی گسترده‌ای را تصویب کردند که به زوج‌های همجنس اجازه می‌دهد ازدواج کرده و فرزندانی را به فرزندخواندگی بپذیرند، یک پیروزی چشمگیر برای طرفداران حقوق LGBTQ در کشوری که زمانی مردان همجنس‌گرا را به اردوگاه‌های کار می‌فرستاد.

حدود 67 درصد از رای دهندگان، نزدیک به 4 میلیون، رای مثبت دادند. با توجه به دولت کوبا حدود 33 درصد یا 2 میلیون نفر با این اقدام مخالفت کردند.

رئیس جمهور میگل دیاز کانل، اولین غیر کاسترویی که کشور را از زمان انقلاب 1959 رهبری کرد، تصویب همه پرسی 100 صفحه ای را جشن گرفت و گفت: بیانیه که “عشق اکنون قانون است.”

او گفت که تصویب این قانون راهی برای «پرداخت بدهی به نسل‌های مختلف کوبایی‌هایی است که برنامه‌های داخلی آنها سال‌ها منتظر این قانون بود».

وی افزود: از امروز، ما ملت بهتری خواهیم بود.

همه پرسی 100 صفحه ای – که حمایت از زنان، کودکان و سالمندان را نیز گسترش می دهد – با مخالفت کلیسای کاتولیک روم روبرو شده بود.

در حالی که این اقدام به آسانی تصویب شد، اما تقریباً از حمایت کلی از پیشنهادهای مورد حمایت دولت در کوبا برخوردار نشد، جایی که آمارها اغلب از 90 درصد فراتر می رود.

آلبرتو آر. کول، استاد حقوق در دانشگاه دی پال و کارشناس روابط ایالات متحده با کوبا، گفت که این مخالفت ریشه در یک جنبش رو به رشد انجیلی در کوبا، و همچنین یک سنت جاه طلبانه ریشه دارد.

پروفسور کول گفت، اما این اقدام عمدتاً به دلیل این باور در میان بسیاری از ساکنان به تصویب رسید که “اینها مواردی هستند که قانون نباید به شدت آنها را تنظیم کند” و زمان آن به پایان رسیده است.

این قانون همچنین اجازه حاملگی‌های جایگزین را می‌دهد، شامل اقداماتی علیه خشونت جنسیتی می‌شود و زوج‌ها را تشویق می‌کند تا به طور مساوی در کارهای خانه سهیم شوند.

سایر کشورهای آمریکای لاتین اقدامات مشابهی را در سال های اخیر برای رسیدگی به حقوق همجنس گرایان انجام داده اند. در سال 2020، کاستاریکا ازدواج همجنس گرایان را قانونی کرد و در سال 2019، دادگاه قانون اساسی اکوادور حکم داد که زوج های همجنس می توانند ازدواج کنند.

آقای دیاز کانل و دولتش آشکارا از تصویب همه پرسی حمایت کرده بودند. اما برخی از منتقدان او گفته اند که حمایت او راهی برای نشان دادن چهره لیبرال در پی افزایش نارضایتی سیاسی و اقتصادی در جزیره بود.

مقامات از دهه 1990 با بدترین بحران مالی که کشور را تحت تأثیر قرار داده است، همراه با تقاضا برای تغییرات سیاسی و اجتماعی دست و پنجه نرم کرده اند. سال گذشته، این عوامل باعث بزرگ‌ترین تظاهرات این جزیره در دهه‌های اخیر شد.

پروفسور کول گفت: «این راهی برای او بوده است که بگوید، ببین، می‌دانی، ما چندان سرکوبگر نیستیم».

اما حتی به رأی گذاشتن این قانون – اقدامی نادر در کشور – باعث ناراحتی برخی از حامیان حقوق LGBTQ شد.

خوان پاپیه و کریستین گونزالس کابررا، پژوهشگران دیده‌بان حقوق بشر، در ستونی نوشتند که اشتباه است که دولت کوبا درگیر «شاهنگی سیاسی برای به‌کارگیری حقوق فردی، از جمله حق زوج‌های همجنس‌گرا و لزبین برای رهایی از تبعیض باشد. به رای محبوبیت.»

آنها افزودند که “مقامات حقوق اولیه را تحت یک فوتبال سیاسی بین مدافعان برابری و عدم تبعیض و مخالفان خود قرار می دهند.”

با این حال، قانون یک انحراف آشکار از نگرش های قدیمی حاکم بر کشور بود. دولت کوبا زمانی همجنس گرایی را یک انحراف خطرناک می دانست. در دهه 1960، دولت انقلابی فیدل کاسترو به گسترش موج همجنس‌گرا هراسی در جزیره کمک کرد، زمانی که او مردان همجنس‌گرا را به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاد، نوعی تنبیه و اجبار برای همنوایی کردن.

خواهرزاده او، ماریلا کاسترو، به عنوان مدیر مرکز ملی آموزش جنسی، مسئولیت حقوق LGBTQ در کوبا را بر عهده داشته است. او گفت که افتخار می کند که این قانون تصویب شده است.

او گفت: «اکنون، عشق در جزیره آزادی قانون است.»

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما