کره جنوبی با خروج سریع طوفان هینامنور در امان است

سئول – کره جنوبی روز سه شنبه تحت تأثیر باران شدید و بادهای شدید قرار گرفت اما از تخریب گسترده ای که بسیاری از آن می ترسیدند اجتناب کرد زیرا طوفان هینامنور سریعتر از آنچه پیش بینی می کردند به دریا راه یافت.

مقامات گفتند تا عصر روز سه شنبه، سه کشته و هشت نفر مفقود شده بودند. به نظر می رسد خسارت در سراسر کشور محدود است. جاری شدن سیل جداگانه، قطع درختان، شکستن لامپ های خیابان و قطع برق حدود 66000 خانه، عمدتا در جنوب، رخ داد. 40 اینچ باران در جزیره ججو و 11 اینچ در شهرهای نزدیک منطقه ساحلی جنوبی ثبت شد.

چئونگ ته سونگ، کارشناس سیل در موسسه تحقیقات ملی مدیریت بلایای کره جنوبی، گفت سیل مرگباری که ماه گذشته این کشور را درنوردید، هم مردم و هم مقامات را برای مدیریت خطرات هینامنور، یکی از قوی‌ترین طوفان‌های تاریخ، آماده‌تر کرده است. برای رسیدن به سواحل کره جنوبی

او گفت: «در مقایسه با گذشته، ما قبل از این طوفان آماده‌سازی بسیار بیشتری انجام دادیم، مدارس را به حالت تعلیق درآوردیم، روز کاری را به تأخیر انداختیم، جاده‌ها را بستنیم – و به سادگی خبر را به گوش مردم رساندیم.»

هنگامی که چشمش در ساعت 4:50 صبح به سواحل جنوبی رسید، هینامنور در حال وزش بادهای پایدار با حداکثر سرعت 89 مایل در ساعت بود که آن را به هشتمین طوفان قوی، اما نه قوی‌ترین، تبدیل کرد که در تاریخ کره جنوبی به خشکی رسید.

مناطقی در امتداد سواحل جنوبی، مانند پوهانگ، شهری با حدود 500000 نفر جمعیت در شمال بوسان، از جمله مناطقی بودند که بیشترین آسیب را دیدند، خانه‌ها، جاده‌ها و خودروها زیر آب رفتند و پل‌ها فرو ریختند. بزرگترین کارخانه فولاد کشور، پوسکو، مستقر در پوهانگ، به دلیل سیل فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورد.

یک زن 75 ساله در منطقه هنگام تلاش برای رسیدن به خشکی جان خود را از دست داد. جسد یک زن حدودا 60 ساله که او نیز اهل منطقه بود در یک پارکینگ زیرزمینی پیدا شد. به گفته وزارت کشور و ایمنی، یکی دیگر از قربانیان در رانش زمین در گیونگجو، در ساحل جنوب شرقی جان خود را از دست داد.

با این حال، هینامنور به سرعت از سواحل جنوبی کشور عبور کرد، تا ساعت 7:10 صبح دوباره به سمت دریا لیز خورد و خسارات بسیار کمتری از آنچه انتظار می رفت بر جای گذاشت.

کارشناسان هواشناسی گفتند که خروج سریع طوفان به حداقل رساندن تخریب کمک کرد. لی گوانگ هیون، تحلیلگر پیش‌بینی در سرویس هواشناسی کره، روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت: «این واقعیت که طوفان فقط برای دو ساعت در خشکی بود، احتمالاً بر میزان خسارت آن تأثیر گذاشته است. “قدرت یک طوفان با میزان باد و بارانی که به همراه می آورد، ارتباط کاملاً یک به یک ندارد.”

تا عصر روز سه‌شنبه، آسمان در سراسر کره جنوبی صاف شد و هینامنور در حدود 300 مایلی جنوب غربی ساپورو، ژاپن قرار داشت و راه خود را به سمت شمال شرقی پیش می‌برد. سرویس هواشناسی کره اعلام کرد که انتظار می‌رود حوالی نیمه‌شب در حدود 270 مایلی شمال غربی ساپورو به یک طوفان معتدل تنزل یابد.

سیل رکوردشکنی که ماه گذشته کره جنوبی را درنوردید، 15 نفر را در سراسر این کشور کشت، از جمله یک خانواده سه نفره که در آپارتمان نیمه زیرزمینی خود غرق شدند. پرزیدنت یون سوک یول که به خاطر پاسخش مورد انتقاد قرار گرفت، قول داد اقداماتی برای جلوگیری از فاجعه مشابه انجام دهد.

با نزدیک شدن به هینامنور، دولت بر اهمیت تخلیه افراد در معرض خطر تأکید کرد. 412 هشدار ایمنی تلفن همراه مرتبط با طوفان، از جمله دستور تخلیه، در مناطق مختلف در یک دوره پنج روزه ارسال کرد.

به گفته مقامات، تحت دستور دولت برای تخلیه مناطق پرخطر، بیش از 14000 نفر قبل از رسیدن طوفان خانه های خود را ترک کردند. به گفته وزارت داخله و ایمنی، پس از رسیدن هینامنور به خشکی، حدود 4500 نفر دیگر تخلیه شدند.

مقامات همچنین جاده ها و پل های اصلی از جمله در امتداد رودخانه هان که از سئول می گذرد را بستند تا از زیر آب رفتن وسایل نقلیه جلوگیری کنند. بسیاری از قطارهای پرسرعت و پروازها به جزیره ججو به حالت تعلیق درآمد. بوسان صبح روز سه شنبه حمل و نقل عمومی را متوقف کرد.

نیروی هینامنور با نیروی دو طوفان ویرانگر دو دهه پیش، روسا و مائمی، قابل مقایسه بود. در سال 2002، طوفان روسا سراسر کره جنوبی را درنوردید و ده ها کشته برجای گذاشت و بیش از یک میلیون خانه را ویران کرد. سال بعد طوفان مامی بیش از 100 نفر را کشت و 1.6 میلیارد دلار خسارت وارد کرد.

ارتباط بین طوفان های استوایی و تغییرات آب و هوایی آشکارتر می شود. محققان دریافته‌اند که گرمایش جهانی فراوانی طوفان‌های بزرگ را افزایش داده است، زیرا اقیانوس‌های گرم‌تر انرژی بیشتری برای سوخت‌رسانی به طوفان‌ها فراهم می‌کند.

اگرچه خسارت هینامنور کمتر از حد انتظار بود، اما دکتر چئونگ، کارشناس سیل، گفت که باید آمادگی بیشتری برای سیل، به ویژه در امتداد ساحل، که صنعت غذاهای دریایی کره جنوبی به آن وابسته است، وجود داشته باشد.

او گفت: «ما باید بیشتر نگران افزایش سطح آب باشیم. “ما شاهد طوفان های قدرتمندتری خواهیم بود که ممکن است هنوز برای آنها آماده نباشیم.”

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما