چرا معجزات زاکانی تکرار نمی شود؟

کمیسیون کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای پنجم شهر تهران می‌گوید: تامین ۱۱۰ اتوبوس در دو ماه شبیه معجزه است و اگر بتوان این معجزات را انجام داد چرا در صد روز دوم آن را تکرار نکردند.

به گزارش اقتصادنیوز، تنها دو ماه از حضور علیرضا زاکانی در شهردار تهران گذشته بود که ۱۱۰ اتوبوس نو وارد ناوگان حمل و نقل عمومی تهران شد. دستیار ویژه شهردار تهران خرید ۱۷۵ اتوبوس را دو ماهه علیرضا زاکانی شهردار تهران دانست و آن را با کارنامه ۴ ساله مدیریت گذشته مقایسه کرد. شهردار تهران آن زمان داده شد که ۶۵ اتوبوس باقی مانده این قرار داد را یک ماه وارد ناوگان کرد می‌شود وعده‌ای که محقق نشد.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر پنجم هم همان زمان در واکنش به این ادعا گفته است که تنها فعالیتی است که شهردار فعلی تهران برای خرید این اتوبوس‌ها، قراردادی را امضا کرده است.

شنبه این هفته نیز شهردار تهران فاز نخست پایانه اکباتان را افتتاح کرد که در سال 97 تکمیل آن توسط مدیران شهری دنبال می‌شد، اما در مراسم بهره برداری از این پایانه به عنوان پروژه یک متروک و خاک خورده نام برده شد که در این دوره انجام شد. از مدیریت شهری به پایان رسیده است.

علیرضا زاکانی در این مراسم گفت که باید توجه به تحول در حوزه مدیریت و بعد از آن توجه به تحولات اجتماعی را دنبال و نقشه راه تعالی را در شهر ترسیم کنیم. در همان گام اول یک الگویی را بر چشم انداز ۱۰ ساله در ۱۲ سیاست و ۹۰ کلان پروژه را پیشنهاد می کنیم. توجه همزمان به پروژه‌های روی زمین و تاکید بر تکمیل این پروژه‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها این پایانه است که سال‌ها خاک می‌خورد.

روز گذشته هم در جلسه علنی شورای شهر تهران پرویز سروری نایب رئیس شورا به افتتاح پایانه اکباتان اشاره کرد و گفت: این پایانه که معمولاً ترین پایانه ر در کشور است روز گذشته با حضور بزرگ شهری بهره برداری قرار گرفتن این شرایط در حدود ۱۴ بود. سال زمان صرف شد تا این مجموعه در نهایت در این دوره به بهره برداری برسد. حدود 80 درصد از این پروژه در 14 سال گذشته انجام شده است، اما مطمئناً استفاده و بهره برداری از این پروژه انجام نشده است که یک سرمایه عظیم در مجموعه شهرداری در بین رفتن بود که با تلاش و برنامه ریزی در این دوره از شهری به بهره برداری رسید. .

اما سهم مدیریت شهری جاری در این پروژه چقدر است؟

کارگاه‌های این پروژه که در زمان محمد باقر قالیباف در شهرداری کلنگ زنی در سال ۹۳ با ۳۵ درصد پیشرفت ساختمانی و تجهیزات صفر تعطیل شده بود. کارگاه این پروژه در سال 97 دوباره شروع به کار می‌کند و از حالت متروکه خارج می‌شود، مدیران قبلی با پیشرفت 80 درصدی ساختمانی و پیشرفت 65 درصدی تجهیزات تحویل تجهیزات جدید می‌شود و در زمان برداشت پیشرفت تجهیزات به 75 درصد و ساختمانی به 85 درصد می‌رسد. . اما بررسی‌های این حوزه در نظر گرفته می‌شود که این پروژه با این پیشرفت قابل بهره‌برداری است و می‌توان از آن استفاده کرد، می‌تواند تأثیر بگذارد و بر اساس فاصله‌های راه‌پیمایی ۴ قرار گیرد.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای پنجم شهر تهران هم در این رابطه به اکوایران می‌گوید: این پروژه در پنجمین دوره فعالیت‌های عمده انجام می‌شود و ازمراسم هم در حال بهره‌برداری بود.

او ادامه می‌دهد: مشخص می‌شود که پروژه‌های با پرداخت ماهی به این بزرگی که حدود 1000 میلیارد تومان هزینه می‌شود، در این چند مورد که مدیریت شهری جدید انجام نمی‌شود و به سال‌های گذشته است که بخشی از آن در دوره زمانی آقای قالیباف انجام می‌شود. در دوره‌ای مدیریت شهری جدید به بهره برداری رسیده، البته چند سالی است که این پروژه بود و بعد از تامین منابع تهیه شد.

به گفته علیخانی حدود صد میلیارد در دوره آقای حناچی منابع به این پروژه تزریق شد و معمولاً می‌شود گفت که این پروژه به آن‌ها رسیده بود، ولی درست نبود با وجود این نقص‌ها ایجاد می‌شد و نیاز به فرصتی کوتاه برای تکمیل آن بود. بخش کمی از آن برای این دوره مدیریت شهری مانده بود که خب طبیعتا انجام شده است. بیایند ادعا می کنند که این پروژه را در این مدت کوتاه انجام دهند، بی‌انصافی است. اما کسی هم باور نمی‌کند. آن‌هایی که دستی به آتش دارند و به قول معروف آن‌هایی هستند که کار عمرانی انجام می‌دهند، می‌دانند چنین پروژه‌ای بزرگی در حد 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 πιο یشتر از آن) در اختیار شما قرار می گیرد.

این پروژه مشکلاتی هم داشت که در دوره پنجم آقایان حناچی و مناف هاشمی و مشکلات امام پیمانکارش با بخش ویژه حل شد. منابع تزریق و خیلی از کارها که مانده بودند در آن دوره انجام شد.

علیخانی با اشاره به این که در ماه‌های ابتدایی دوره پنجم هم پروژه‌هایی بود که تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد آن باقی ماند و در دوره پنجم به پایان رسید می‌گوی: اما ما مدعی نبودیم که همه آن را انجام دادیم، زیرا درست نیست که دیگران را زحمات کنند. مصادره شود.

این عضو سابق شورای شهر تهران ادامه می‌دهد:‌خوب است که آقایان کاری را شروع کنند و تمام کنند ما را ببینیم و از آن‌ها تشکر و سپاسگزاری کنیم. پروژه‌هایی که چند درصدش باقی می‌مانند، تمام می‌شوند و بدون اینکه اسمی از زحمات مدیران گذشته ببریم و تمام کار را به نام خودمان مصادره کنیم، این کار اخلاقی نیست، باید به خاطر داشته باشید که اخلاقی رفتار کنند تا مردم هم به کارهایشان باور کنند و هم قبول کنند. و بپذیرند که اینها راست می‌گویند.

علیخانی با اشاره به مدیران جدید شهری در زمان ورود اتوبوس‌های جدید هم می‌گوید: دو مورد دیگر هم تلاش‌های مدیران گذشته است که در این مدت نهایتاً یک 50 اتوبوس برقی است که قرارداد آن را هم بستیم و در ماه‌های آینده باید برای خط مقدم باشد. جمهوری به بهره برداری برسد. 50 اتوبوس برقی که با مشارکت اختصاصی و حمایت از برنامه و بودجه دولت قبل از قردادهایش بسته شده است، همچنین قراردادهای 20 را هم بسته اند که آن هم به زودی باید شهرداری را تحویل دهد و کوچکترین کم‌توان است. این نوع فعالیت‌ها زمان بر این گونه نیست که امروز قرار داده شود و دوماه دیگر تحویل داده شود.

در خصوص واگن مترو هم اگر همین الان بخواهند پول پیش‌پرداخت آن را پرداخت کند، یک سال و نیم تا ۲ سال دیگر واگن می‌رسد و اینطور نیست که به سرعت پس از امضای قرار دادن تحویل داده شود. این اتفاقات در شهرداری رویه است، اما آنچه غیر اخلاقی است این است که زحمات دیگران را مصادره کنیم. یک گروه جدیدبگویند ما این کارها را ظرف همین چند روزی که آمدیم دادیم. این کار اخلاقی نیست و به اعتماد عمومی آسیب می‌زند. اتوبوس‌ها را یادتان هستند که ظرف ۹۰ روز یا ۱۰۰ روز را می‌گفتند! این ظرف 4 سال نکردند و ما ظرف 90 روز درست کردیم! یعنی اینها معجزه کردند! خب چرا از این معجزات دیگر انجام نمی دهد؟ ۹۰ روز دوم هم یک معجزه می‌کردند و ۱۰۰ تا اتوبوس دیگر می‌کردند. تا بفهمیم آن صد تای اول را هم راست می‌گفتند.

او در خصوص وعده‌های شنبه‌های امید و افتخار هم می‌گوید: طبیعی است، یکسری پروژه‌هایی که درصد بالایی از آن پیشرفت کرده است، در این مدت باید انجام شود. اما اعلام چند درصدش در زمان آن‌ها انجام می‌شود و راستش را هم می‌گویند تشکر هم می‌کنیم.

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما