چرا فرودگاه دنور اینقدر عجیب است؟

هنر اسب در بسیاری از فرودگاه ها زندگی می کند: سیاتل و سانفرانسیسکو دارای اسب های برنزی به شکل چوب دریفت هستند، ایلینوی مرکزی دارای اسب های سیمی است که از سقف آویزان شده اند، توسان یک اسب بالدار دارد و بارسلون یک اسب تنومند.

هیچ کدام از آنها اسبی مانند بلوسیفر ندارند.

این اسب کبالت‌رنگ، رگ‌های رگه‌دار، با ارتفاع 32 فوت در میانه‌ای بیرون فرودگاه بین‌المللی دنور، مسافران را به وحشت انداخته و نظریه‌پردازان توطئه را از 15 سال پیش بسیج کرده است. اما ابتدا خالق خود را کشت.

هنرمند لوئیس خیمنز این مجسمه را که به طور رسمی به عنوان “موستانگ” شناخته می شود، برای اشاره به نقاشی های دیواری مکزیکی و انرژی جنوب غربی طراحی کرد، با چشمان قرمز درخشان به عنوان ادای احترام به کارگاه نئون پدرش. اسب برای چیزی تیره تر ایستاد: در سال 2006، هنگامی که آقای خیمنز در حال اتمام مجسمه 9000 پوندی فایبرگلاس ریخته گری بود، قطعه ای شل شد و به طور مرگباری یک شریان پای او را قطع کرد.

یک اسب نر غول پیکر و قاتل به عنوان طلسم برای فرودگاهی که بدنامی دارد، منطقی به نظر می رسد، جایی که یک تاسیسات هنری در نزدیکی آن می تواند به عنوان تصویری از ویروس کووید-19 به اشتباه تعبیر شود و یک شایعه – که یک نژاد خزنده انسان نما در زیر تأسیسات زندگی می کند – می تواند در کمدی محبوب «ابوت ابتدایی» ظاهر شد. بازیگر مکالی کالکین، که به خاطر پیمایش وحشتناک منهتن در فصل تعطیلات مشهور است. توییت کرد که “فرودگاه دنور ترسناک ترین جایی است که من تا به حال در زندگی ام بوده ام.”

در تاریخ اخیر آمریکا، توهمات گسترده درباره تقلب در انتخابات و شایعات بی‌اساس درباره همه‌گیری کووید-19 و بلایای زیست‌محیطی به گفتمان جریان اصلی و رده‌های بالای اقتدار دولتی نفوذ کرده است. فناوری همچنان به تحریف واقعیت ادامه می دهد. تئوری‌های توطئه در مورد توطئه‌های سیاسی و نژادپرستانه پلید توسط آشوبگران در کنگره ایالات متحده و عاملان تیراندازی‌های جمعی ذکر شده است.

فرودگاه دنور خیلی کمتر ترسناک است – نه آنقدر که جامعه را تکان می دهد حمله به حقیقت، بیشتر یک آزمایش مداوم در مورد اینکه آیا گاهی اوقات، افسانه سازی سازمانی می تواند فقط سرگرم کننده باشد.

یک بیانیه رسمی به یک «پسر» نسبت داده شد. سخنگوی ایلومیناتی.” یک کارمند در یک ویدیوی احمقانه ظاهر شد تا یک کتیبه مشکوک را در سالن بزرگ توضیح دهد: “AU AG” نشان دهنده آنتی ژن استرالیا نیست که با هپاتیت ویروسی مرتبط است و توسط نظریه پردازان توطئه به طاعون نسل کشی مرتبط است. در عوض، به طلا و نقره، فلزات مرکزی در تاریخ معدن کلرادو اشاره کرد.

جوزف اوسینسکی، استاد علوم سیاسی و کارشناس تئوری توطئه، گفت: داستان‌های بلند فرودگاه دنور به‌طور خاص خطرناک یا از نظر سیاسی برجسته نیستند، در عوض از شیفتگی مداوم به موجودات فرازمینی، ماوراء الطبیعه، «انواع مزخرفات» ناشی می‌شوند. دانشگاه میامی

اگر بخواهم مردم را از تئوری‌های توطئه یا اطلاعات نادرست خلاص کنم، آیا باورهای بیگانه یا ایلومیناتی در صدر فهرست من قرار می‌گیرند؟ نه، من احتمالاً بیشتر نگران چیزهایی هستم که بیشتر با افراط گرایی سیاسی یا تصمیمات بهداشتی ضعیف مرتبط است.»

علاوه بر این، همانطور که مطالعه موردی فرودگاه نشان می دهد، تغییر ذهنیت افراد دشوار است.

او گفت: «اغلب، باورهای ما بازتابی از ایدئولوژی‌ها و گرایش‌های اساسی ما هستند. بنابراین شما فقط با یک باور در مورد بیگانگان یا ایلومیناتی مبارزه نمی کنید، بلکه با یک جهان بینی کامل مبارزه می کنید.

در فرودگاه دنور، چسبندگی اسطوره‌های سایت به این معنی است که هر خبری – مانند از دست دادن مدیر ارشد فرودگاه در یک قرار ملاقات بزرگ فدرال در سال جاری، یا بسته شدن موقت 2000 پارکینگ – می‌تواند خوراکی برای ادعاهای آنلاین درباره توطئه‌های مخفی شود. انگیزه های شوم

در اوایل سال جاری، ادعایی در TikTok مطرح شد مبنی بر اینکه یک نصب هنری «جدید» در Concourse A نظریه توطئه زمین مسطح را مشروعیت می بخشد. ویدئوهایی که تلاش می‌کنند به نقشه جهانی کاشی‌کاری‌شده معنایی توطئه‌آمیز اختصاص دهند، که در زیر ریل‌های قوس‌دار قطار و تیرهای تیتانیومی قرار گرفته‌اند، بیش از 1.5 میلیون بازدید داشته‌اند. مسئولان فرودگاه اشاره کردند که این قطعه نزدیک به 30 سال قدمت دارد و نشان دهنده گذشته و آینده حمل و نقل است.

هنگامی که استیسی استگمن، که تلاش‌های ارتباطی فرودگاه را رهبری می‌کند، یک دهه پیش به نقش خود رسید، همکارانش از فرهنگ محلی خسته شده بودند. برای خانم استگمن، شهرت فرودگاه به‌عنوان عموی نازنین هوانوردی بین‌المللی بخشی از جذابیت آن بود، فرصتی برای بالا بردن شهرت دنور برای مسافرانی که شاید زیاد به شهر و خطوط هوایی که به دنبال گسترش به مقاصد جدید بودند فکر نمی‌کردند.

در سال 2019، او از طرحی برای نصب یک گارگویل انیماترونیک موقت به نام گرگ (مخفف Gregoriden) در یکی از سالن‌ها حمایت کرد که با طعنه‌هایی مانند «به دفتر مرکزی ایلومیناتی خوش آمدید» سر می‌داد. توافقی با فرودگاه رازول، NM، یک نقطه داغ برای مشاهده فرضی بیگانگان، برای تبدیل شدن به “فرودگاه های خواهر ماوراء طبیعی” وجود داشت. خانم استگمن حتی می خواست برای بیستمین سالگرد تولدش (در نهایت بسیار گران) املاک وسیع فرودگاه را با دایره های کشتزار تزئین کند.

او گفت: «ما برای چند سال به سختی متمایل شدیم. و ما در طول مسیر از آن درس هایی آموختیم.»

یک کمپین بازاریابی، مرتبط با فشار نوسازی که در سال 2018 آغاز شد، شامل پوسترها بیگانگان با شوخی در مورد “اسرار” تاسیسات – نشان می دهد که خدمه ساخت و ساز در حال ساخت “محل پرورش گارگویل” یا مخفی کردن جلسات فراماسون. به گفته فرودگاه، تبلیغات ایجاد شده توسط این کمپین بیش از 8 میلیون دلار ارزش داشت.

مؤمنان واقعی از آن متنفر بودند.

خانم استگمن گفت: “بعضی از آن بسیار ناراحت شدند، زیرا فکر کردند، “اوه، اکنون ما را مسخره می کنند، آنها در جلوی چشم پنهان شده اند، آنها شرارت را می پوشانند.” نود و نه درصد از مردم این را همان طور که هست می بینند، اما برای بقیه، ما سعی می کنیم اینگونه بگوییم، ببین، قرار نیست آسیب زا باشد، بدانید که ما داریم مسخره می کنیم، این جدی نیست. “”

دو گارگویل برای محافظت از چمدان‌ها، از جمله گرگ انیماترونیک خاموش‌تر، هنوز در قسمت تحویل چمدان باقی مانده‌اند. خانم استگمن گفت که نسخه اصلی برخی از افرادی را که آن را آشکارا شیطانی می‌دانستند “برانگیخت”. مدیران فرودگاه همچنین از افشای تئوری‌های توطئه‌ای که معلوم شد منشأ نژادپرستانه یا توهین‌آمیز دارند، مانند روایت «مردم مارمولک» که ریشه در افعال یهودستیزی دارد، دست برداشته‌اند.

خانم استگمن گفت: “شما یاد می گیرید و رشد می کنید – ما کمی سرعت آن را کاهش داده ایم.” “اکنون ما به تبلیغات کمی سنتی تر برمی گردیم.”

به گفته دیلان توراس، یکی از بنیانگذاران Atlas Obscura، یک شرکت رسانه ای مسافرتی که بر مقاصد غیرمعمول تمرکز دارد، این فرودگاه در میان دو سنت فیبینگ آمریکایی است. در طول دهه گذشته، فرودگاه به فضایی تبدیل شده است که توسط تئوری‌های توطئه آنلاین اشغال شده است که ممکن است بر مکان‌های فیزیکی و مفاهیم برنامه‌ریزی شهری مانند شهر ۱۵ دقیقه‌ای تمرکز کند، بدون اینکه به گردشگری واقعی تبدیل شود.

سپس نوعی فولکلور کیچ وجود دارد که گروه های متعددی را در ایالت واشنگتن الهام گرفته است تا سفرهای شکار پاگنده را ارائه دهند. یکی یک تور 245 دلاری با درس هایی در مورد “تکنیک هایی که ثابت کرده اند در Sasquatch جذاب هستند” دارد.

آقای توراس گفت: “اگر یک دفتر گردشگری هستید، در شراب سازی ها یا سواحل خود رقابت کردن سخت است، زیرا هر مکان دارای کارخانه شراب سازی است و مکان های زیادی دارای سواحل هستند.” “مردم به داستان های اسطوره ای کشیده می شوند.”

در دنور – شهری با پارکی ساخته شده در بالای هزاران جسد و نزدیک خیابان‌های آلوده به رادیوم، یک اینستالیشن هنری روانگردان به عنوان دروازه ای چند بعدی و رستورانی مستقر در سردخانه ای که بنا به گزارش ها روزگاری جسد بوفالو بیل کودی را در خود جای داده بود – به نظر می رسد هرکسی که با آن روبرو می شود نگاهی به فرودگاه دارد.

سرورهای رستوران می گویند که باند فرودگاه ها شبیه یک صلیب شکسته است (چیزی که نمایندگان فرودگاه به شدت آن را تکذیب می کنند و توضیح می دهند که این طرح امکان برخاستن و فرود همزمان چندگانه را فراهم می کند). کارمندان خطوط هوایی گزارش می کنند که ارواح مشاهده می کنند و ادعا می کنند که موسیقی بومی آمریکایی در شب پخش می شود تا ارواح مردگانی که در زیر خاک دفن شده اند راضی کنند (خانم استگمن گفت که گور وجود ندارد و این موسیقی بخشی از یک چیدمان هنری است که اگر نگوییم سخت است. سیستم صوتی، همیشه روشن خواهد بود). رانندگان اوبر معتقدند که خاک باقی مانده از ساخت فرودگاه برای ایجاد کوه های مصنوعی برای ذخیره کردن غذا برای آخرالزمان استفاده شده است (خانم استگمن فقط خندید و گفت که آن یکی را نشنیده است).

زمانی که فرودگاه دنور در سال 1995 افتتاح شد، 16 ماه عقب بود و 2 میلیارد دلار بیش از بودجه داشت. این مشکلات باعث شکایات قانونی و تحقیقات دولتی شد، اما همچنین شایعاتی منتشر شد که به صورت آنلاین و محلی منتشر شد، مبنی بر اینکه زمان و هزینه اضافی به سمت اصلاحات شوم طراحی شده است – از جمله بیش از صد مایل تونل منتهی به تأسیسات ملاقات زیرزمینی، سنگرهای بقا، زیرزمینی عمیق. پایگاه های نظامی و حتی فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی در نزدیکی کلرادو اسپرینگز.

موقعیت مکانی مجزا و اندازه گیج کننده فرودگاه – زمینی که مالک آن است، آن را به دومین فرودگاه بزرگ جهان، پس از فرودگاه بین المللی ملک فهد در عربستان سعودی، و بزرگتر از شهرهای واقعی ایالات متحده، مانند سانفرانسیسکو، تبدیل کرده است. زمزمه می کند که روزی به عنوان یک زندان یا اردوگاه کار اجباری توسط یک حکومت جهانی توتالیتر مرموز به نام نظم نوین جهانی استفاده خواهد شد.

اما طرح عظیم فرودگاه، به گفته خانم استگمن، در واقع تلاشی رویایی برای فاکتور رشد و کارایی آینده بود. در هر صورت، این طرح باید بلندپروازانه‌تر می‌بود – برای پشتیبانی از 50 میلیون مسافر در سال در نظر گرفته شده بود، اما نزدیک به 70 میلیون نفر در سال گذشته از آن عبور کردند و نزدیک به 100 میلیون نفر در سال تا سال 2030 پیش‌بینی می‌شود.

برای رفع این فشار، فرودگاه اخیرا یک پروژه 1.3 میلیارد دلاری را برای ارتقا و گسترش سالن بزرگ خود آغاز کرده است. این اثر برخی از عجیب‌ترین نقاط مورد علاقه خود را از دید دور انداخته است.

این شامل یک جفت نقاشی دیواری 28 فوتی توسط لئو تانگوما است که هدف آن به تصویر کشیدن بشریت در صلح آمیز بودن با محیط در هماهنگی پس از جنگ است. اما در طول دهه‌ها، تعبیر بسیار نگران‌کننده‌تری شکل گرفت: این که تصاویر این اثر هنری از سربازی با ماسک گاز که تفنگ و شمشیر در دست دارد، ساختمان‌های ویران شده و مادران گریان که کودکان بی‌جان را در آغوش می‌کشیدند، تصویری پیش‌گویانه از پایان جهان بود.

سارا مگناتا، استادیار هنرهای معاصر جهانی در دانشگاه دنور، می‌گوید برخلاف آثار موجود در موزه یا گالری، هنر در فرودگاه‌ها اغلب به عنوان یک غافلگیرکننده تجربه می‌شود. او گفت که نقاشی های دیواری یا نصب در یک ترمینال می تواند در معرض دید هنرمندان محلی قرار گیرد و به فضایی که در غیر این صورت سودمند است ببخشد.

دکتر مگناتا گفت: «در واقع فکر می‌کنم این بهترین راه برای مشاهده هنر است – زمانی که برای شما اتفاق می‌افتد». این هنری است که به بخشی از زندگی روزمره تبدیل می‌شود و خواه ناخواه مجبور می‌شوید با آن روبرو شوید، که می‌تواند یک چیز واقعاً قدرتمند و نقطه شروعی برای گفتگو باشد.»

حذف نقاشی‌های دیواری فرودگاه دنور شایعاتی را در کانال‌های تلگرام و انجمن‌های Reddit ایجاد کرد که ساخت و ساز پوششی برای دفن حقیقت است. خانم استگمن گفت که فرودگاه همیشه “بخش توطئه” هویت خود را در بر می گیرد، اما سعی نمی کند چیزی را پنهان کند.

در مورد ناپدید شدن مرموز نقاشی های دیواری؟ آنها برای جلوگیری از آسیب در انبار موقت هستند و باز خواهند گشت.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما