چرا دیگر کسی سرزده به خانه کوکب خانم نمی‌رود؟

فرارو- کوکب خانم نام داستانی در کتاب فارسی دوم دبستان بود که توسط محمدرضا انتظاریان به رشته تحریر درآمد و در سالهای پیش از انقلاب ۵۷ به کتابهای درسی راه پیدا کرد. کل ماجرا، روی هم رفته از ۱۲۰ کلمه تجاوز نمی‌کند و هدف آن ستایش و تمجید از فرهنگ ساده‌زیستی با زبانی کودکانه است. بچه‌های ایرانی تا دهه ۹۰ که تصمیم آموزش‌پرورش به‌حذف قصه از کتاب‌های درسی گرفت، قریب ۳۰ سال کوکب خانم، مادر عباس را زنی پاکیزه و باسلیقه می‌شناختند. احتمالا خیلی‌ها الان به یاد می‌آورند یک روز عده‌ای سرزده به خانه‌شان آمدند. کوکب خانم بدون اینکه دست‌وپایش را گم کند یا نگران قضاوت بقیه باشد با چیدن نیمرو، نان، کره، ماست و پنیر در سفره بی‌ریای خود از آن‌ها پذیرایی کرد.

به گزارش فرارو، نویسنده قصه کوکب خانم، به تعداد مهمانان ناخوانده اشاره نکرده است، اما در تصویر همراه کتاب، علاوه بر خود کوکب خانم و پسرش عباس، می‌توانم دو زن، یک مرد، پسرکی همسن‌وسال عباس و یک طفل صغیر که روی پای مادر است. نشسته را تشخیص. یعنی روی هم شش‌نفر و نصفی دور سفره نشسته‌اند و جلویشان علاوه بر نیمرو، دو کاسه بزرگ ماست، دو بشقاب دارای کره و پنیر و نان سنگک دیده می‌شود. اگر فرض کنیم، کوکب خانم برای خودش و مهمانان ناخوانده نورچشمی، نفری یکی و نصفی تخممرغ نیمرو کرده، هم‌رفته ۹ تا تخم‌مرغ لازم داشته باشد.

قیمت تخم‌مرغ، در حال حاضر مثل خود مرغ یک سر دارد و هزار سودا. گفته می‌شود در بسیاری از نقاط، مردم هر شانه ۳۰ تایی تخم‌مرغ را با قیمت ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنند. قیمت شانه ۲۰ تایی حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است و برای بسته ۱۵ تایی تخم‌مرغ تقریباً ۵ هزار و ۳۰۰ تومان پول داد. بسته ۹ تایی را ۳۴ تا ۳۵ هزار و ۶۰۰ تومان می‌فروشند و قیمت بسته شش‌تایی به ۲۲ تا ۲۴ هزار تومان می‌رسد. اگر تخم‌مرغ را دانه‌های بخرید، قیمت آن بین سه تا سه هزار و 500 تومان در نظر گرفته می‌شود که در حالت مصرفی، 9 تای آن می‌تواند 31 هزار و 500 تومان باشد.

بیشتر بدانید | رشد خوراکی از نگاه آمار رسمی

چرا دیگر کسی سرزده به خانه کوکب خانم نمی‌رود؟

گزارش‌های مرکز رسمی آمار، در سال ۱۳۵۹ به‌طور متوسط ​​سالی ۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است. یعنی ماهی هزار و ۷۲۵ تومان. غذاهای ماهیانه خوراکی در سال ۶۷، سالی که در آن جنگ تحمیلی به پایان رسیده، معادل شش هزار و ۷۰۰ تومان بوده است. در سال پایانی دولت اصلاحات، خانوار ایرانی به‌طور متوسط ​​ماهی ۱۱۸ هزار و ۷۸۰ تومان برای خرید خوراکی پرداخت می‌شود. دوران هشتادساله ریاستجمهوری محمود احمدی‌نژاد در سال ۹۲ به پایان رسید. در این سال غذای متوسط ​​خانوار به‌طور ۴۵۸ هزار تومان در ماه بود. این عدد در پایان سال ۱۴۰۰، به طور متوسط ​​یک میلیون و ۸۸۰ هزار تومان در ماه محاسبه شده است

ماست، کره، پنیر و نان دیگر خوراکی‌هایی هستند که کوکب خانم برای پذیرایی از مهمانان سرزده خود، سر سفره گذاشته تا به همین واسطه موفق به کسب عنوان باسلیقه شود. گفتیم شش‌نفر دور سفره نشسته‌اند و دو تا کاسه بزرگ ماست در تصویرسازی کتاب، قابل تشخیص است. شما فرض کن داریم درباره یک کیلو ماست حرف میزنیم. درحال حاضر، قیمت دبه 2.5 تومانی ماست کم‌چرب، 49 هزار و 800 تومان است، اما در بازاری که هر کسی گوشش به این حرف‌های بدهکار نیست، همین مقدار ماست را حدود 60 هزار تومان می‌فروشد.

قیمت ماست پرچرب پگاه با وزن یک کیلو و قیمت ماست کم‌چرب پگاه با وزن یک کیلو در روزهای آخر مهرماه سال ۱۴۰۱، حدود ۳۰ و ۲۸ هزار تومان است. بررسی بازار نشان می‌دهد ماست سون پرچرب کاله با وزن ۱.۸ وزن و قیمت ۶۸ هزار تومان و ماست همزده سبو از برند هزار تومان با همین مقدار وزن و قیمت ۷۰ هزار تومان پرفروش‌تر هستند، ولی ما برای مخارج مهمان کوکب خانم همان ۳۰ هزار تومان. را مبنا قرار می‌دهیم.

کره سنتی که کوکب خانم خودش از ماست می‌گرفت کجا و کره‌های امروزی موجود در سوپرمارکت‌ها کجا. بهتر است ناشکری نکنیم، چون برای یک قالب ۵۰ گرمی از همین کره صنعتی بی‌بو و مزه فعلی ۱۲، ۱۳ هزار تومان پول پرداخت کرد. قیمت قالب ۱۰۰ گرمی کره بین ۲۲ تا ۲۷ هزار تومان و قالب ۲۵۰ گرمی را ۵۵ هزار تومان تا ۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشند. طرح‌ها با رندی یاد گرفته‌اند چند قالب کوچک کره را در بسته‌بندی قرار دهندگان و به خلق‌الله بفروشند. قیمت بسته سه‌تایی کره گرمی با برند شکلی در این حالت به حدود ۷۵ هزار تومان می‌رسد. کاله هشت‌تایی کره پاستوریزه ۵۰ گرمی خود را ۱۰۴ هزار تومان می‌کند و قیمت بسته پنج‌تایی قالب ۱۰۰ گرمی را ۱۲۵ هزار تومان تعیین کرده است. اگر فرض کنیم کوکب خانم به هر نفر همان ۵۰ گرم کره را اختصاص داده است، این بخش از پذیرایی در حال حاضر به‌تنهایی ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان خرج روی دستتان می‌گذارد.

بیشتر بدانید | روند افزایش درآمد خانوار ایرانی

چرا دیگر کسی سرزده به خانه کوکب خانم نمی‌رود؟

هزینه‌ها بالا رفته؛ این را همه می‌دانیم، اما قبل از اینکه سرتان را به‌نشانه تاسف تکان بدهید بهتر است بدانید، میزان درآمد نیز همین راه را در پیش گرفته است. شاید این دو تناسب نباشد، اما به‌هرحال نباید آن را نادیده گرفت. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد سال ۱۳۵۹، درآمد خانوار ایرانی به‌طور متوسط ​​سالی ۶۰ هزار و ۹۰۰ تومان و تقریباً پنج هزار تومان بوده است. درآمد متوسط ​​خانوار ایرانی در سال ۶۷، به ماهی ۱۱ هزار و ۱۶۰ تومان و در سال ۱۳۷۶ به ماهی ۱۰۱ هزار تومان می‌رسد. آخرین گزارش رسمی به سال ۱۳۹۹ برمی‌گردد که در آن خانوار ایرانی به‌طور متوسط ​​ماهی شش میلیون و ۳۹۰ هزار تومان درآمد داشته باشد.

قیمت پنیر لیقوان ممتاز رامک با وزن ۷۰۰ گرم، در حال حاضر حدود ۲۲۰ تا ۲۴۵ هزار تومان می‌رسد. اگر این ضربان قلب شما را بالا می‌برد، می‌توانید با انواع دیگری از پنیر با قیمت ملایم امتحان کنید. مثل پنیر تازه پاستوریزه پگاه با صب که با وزن 1.6 میلیون تا 200 هزار تومان می‌فروشد، اما در تخفیف‌های فروشگاه‌های گاه‌وبی فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا آنلاین می‌توان آن را 100 هزار تومان خرید کرد. این یکی هم تیز است؟ الان بیشتر مردم با چنین توجیهی یک پنیر سفید با وزن ۴۰۰ گرم خریداری می‌کنند. قیمت این محصول توسط برندهای مختلف مثل هزار، کاله، میهن، پگاه، رامک و… ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان تعیین شده است. بیایید فرض کنیم کوکب خانم برای آبروداری یک قالب نیم‌کیلویی را در دو ظرف جلویی مهمان‌هایش گذاشته است. خب؟ قیمت این محصول با وزن ۵۰۰ گرم در حال حاضر، بین تا ۶۰ هزار تومان خواهد بود.

نان چیزی که به نظر می رسد، مهم ترین بخش پذیرایی کوکب خانم را تشکیل می دهد. نان سنگک آن دوره قطعا با چیزی که الان نانوایی‌ها به مردم می‌دهند، توفیر دارد. با گذشت زمان وزن چانه‌ها را کم کرده و به تبع آن نان آب می‌شود، اما هنوز می‌توانم به هر دو نفر یک نان سنگک اختصاص دهم. قیمت نان سنگک سنتی بزرگ ساده در نانوایی‌های آزادپز الان به هفت هزار تومان می‌رسد. انواع کنجدی را ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان حساب می‌کنند. نانوایی‌های دریافت‌کننده آرد یارانه‌ای، سنگک را ساده و کنجدی را به‌ترتیب سه و پنج هزار تومان می‌فروشند. قیمت نان بربری سنتی ساده و کنجدی در این نانوایی‌ها چهار تا 10 هزار تومان است. سهتا نان کافی است، اما محض احتیاط پنج‌تا نان می‌گیریم که خدای نکرده کم نیاید. نگران نباشید، چون آن را با نرخ دولتی حساب می‌کنیم. پنجتا سنگک ساده می‌شود ۱۵ هزار تومان.

مهمانی کوکب خانم به‌این ترتیب با ۹ تا تخم‌مرغ، پنج‌تا نان سنگک، یک کیلو ماست، ۳۰۰ گرم کره و نیم‌کیلو پنیر در سال ۱۴۰۱، معادل ۲۱۶ هزار تومان هزینه برمی‌دارد. قیمت تخم‌مرغ‌ها ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان می‌شود. برای پنج‌تا نان سنگک ساده باید ۱۵ هزار تومان پرداخت و ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان برای ۳۰۰ گرم کره کنار گذاشت. قیمت یک کیلو ماست ۳۰ هزار تومان و قیمت نیم‌کیلو پنیر، می‌شود ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان.

بیشتر بدانید | قصه کوکب خانم

چرا دیگر کسی سرزده به خانه کوکب خانم نمی‌رود؟

کوکب خانم، مادر عباس زن پاکیزه و باسلیقه‌ای است. او سطل شیر را همیشه در جای خنک نگاه می‌دارد. روی سطل پارچه‌های می‌اندازد تا گردوخاک بر آن ننشیند و پاکیزه بماند. کوکب خانم هر روز از شیر چیزی درست می‌کند. گاهی به آن مایه پنیر می‌زند و پنیر درست می‌کند. گاهی مایه ماست می‌زند و ماست می‌بندد و گاهی از ماست کره می‌گیرد. روزی عده‌ای سرزده به خانه آن‌ها آمدند. کوکب خانم با تخم مرغ نیمرو درست کرد. نان و کره و ماست و پنیر هم سر سفره گذاشت. همه از مهمان نوازی و سلیقه کوکب خانم تعریف کردند وقتی آن‌ها سیر شدند خدا را شکر کردند که این همه نعمت‌های خوب آفریده است.

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما