jeejowbanner

پرتاب آزمایشگاه علمی مریخ دو سال به تعویق افتاد

واشنگتن (سی ان ان) مقامات ناسا روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفتند که پرتاب آزمایشگاه علمی مریخ توسط ناسا – که به دلیل مشکلات فنی و گرانی هزینه ها با مشکل مواجه شده است – تا پاییز 2011 به تعویق افتاده است.

تصویری از یک وسیله نقلیه مجهز به لیزر که قرار است بخشی از آزمایشگاه علوم مریخ باشد.

تصویری از یک وسیله نقلیه مجهز به لیزر که قرار است بخشی از آزمایشگاه علوم مریخ باشد.

این ماموریت برای پرتاب در پاییز 2009 برنامه ریزی شده بود.

آزمایشگاه علمی مریخ یک مریخ نورد بزرگ با انرژی هسته ای است که برای پیمودن مسافت های طولانی با مجموعه ای از ابزارهای علمی روی کشتی طراحی شده است.

طبق وب‌سایت ناسا، این بخشی از «تلاش طولانی‌مدت اکتشاف رباتیک» است که برای «مطالعه تاریخچه اولیه محیط‌زیست مریخ» و ارزیابی اینکه آیا مریخ تا به حال – یا هنوز هم – قادر به حفظ حیات بوده است، ایجاد شده است. .

به گفته ناسا، تاخیر در پرتاب به دلیل تعدادی از “چالش های تست و سخت افزاری است که باید (هنوز) برای اطمینان از موفقیت ماموریت برطرف شوند.

چارلز الاچی، مدیر آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنا، کالیفرنیا، گفت: «پیشرفت هفته‌های اخیر در حل چالش‌های فنی و جمع‌آوری سخت‌افزار به اندازه کافی سریع نبوده است.

اد وایلر، معاون مدیر ناسا، استدلال کرد که تغییر به پرتاب سال 2011 “به حل دقیق مشکلات فنی باقیمانده، آزمایش صحیح و کامل، و جلوگیری از پرتاب دیوانه‌وار کمک می‌کند.”

به گفته دواین براون، سخنگوی ناسا، هزینه کلی آزمایشگاه علمی مریخ اکنون تقریباً 2.1 میلیارد دلار پیش بینی می شود. این پروژه در ابتدا دارای قیمت 1.6 میلیارد دلار بود.

کل بودجه ناسا برای سال مالی جاری، طبق گفته براون، تقریباً 15 میلیارد دلار است.

به گفته ناسا، مریخ‌نورد از فناوری‌های جدید استفاده می‌کند و برای کاوش در فواصل دورتر در زمین‌های ناهموارتر از مأموریت‌های قبلی به این سیاره مهندسی می‌شود. این امر تا حدی با به کارگیری یک سیستم پیشران سطحی جدید انجام خواهد شد.

ویلر گفت: «شکست یک گزینه در این ماموریت نیست. “علم بسیار مهم است و سرمایه گذاری دلارهای مالیات دهندگان آمریکایی ما را وادار می کند که کاملاً مطمئن باشیم که ما تمام تلاش خود را برای اطمینان از موفقیت این ماموریت سیاره ای شاخص انجام داده ایم.”

ویلر اظهار داشت که بر اساس ارزیابی‌های اولیه آژانس، هزینه‌های اضافی مرتبط با تاخیر در راه‌اندازی آزمایشگاه علوم منجر به لغو سایر برنامه‌های ناسا در دو سال آینده نخواهد شد. با این حال، او اعتراف کرد که این امر منجر به تاخیرهای نامشخص دیگری در برنامه خواهد شد.

منتقدان ادعا می‌کنند که تأخیر و هزینه‌های بیش از حد مرتبط با آزمایشگاه علمی مریخ، نشان‌دهنده آژانسی است که از نظر مدیریت زمان و دلارهای مالیات‌دهندگان، با کمبود پاسخگویی و ناکارآمدی مواجه است.

آلن استرن، یکی از مدیران سابق ناسا، در مقاله ای در 24 نوامبر در نیویورک تایمز نوشت: “آزمایشگاه علوم مریخ تنها آخرین نشانه فرهنگ ناسا است که کنترل هزینه ها را از دست داده است.” سرطان در حال غلبه بر آژانس فضایی ما است: موافقت معمول با افزایش هزینه های بسیار زیاد در پروژه ها.

استرن مدعی شد که هزینه‌های بیش از حد آژانس توسط «مدیرانی که حجم افزایش هزینه‌های ماموریت‌ها را پنهان می‌کنند» و «اعضای کنگره که افزایش شدید را برای محافظت از مشاغل محلی می‌پذیرند» تقویت می‌شود.

براون در بیانیه ای کتبی پاسخ داد و گفت که مدیران ناسا “به طور مداوم برای بهبود قابلیت های تخمین هزینه (آژانس) کار می کنند… ما به طور مستمر پروژه های خود را بررسی می کنیم تا ریسک واقعی را از نظر عملکرد، هزینه و زمان بندی درک کنیم.”

براون گفت: «حقیقت زندگی در ناسا، جایی که ما مسئول ایجاد اولین مأموریت‌های کشف علمی در نوع خود هستیم، این است که برآورد هزینه‌های علم می‌تواند تقریباً به اندازه انجام واقعی علم دشوار باشد. .

جدیدترین پروژه مریخ ناسا – ماموریت کاوشگر مریخ فینیکس – ماه گذشته پس از پایان یافتن باتری های وسیله نقلیه خورشیدی در نتیجه طوفان گرد و غبار و شروع زمستان مریخی به پایان رسید. دو ماه بیشتر از ماموریت سه ماهه اولیه خود عمل کرده بود.

مقامات ناسا پس از مشاهدات ماهواره ای نشان داد که مقادیر زیادی آب یخ زده در آن منطقه وجود دارد، این وسیله نقلیه را در یک دشت قطبی فرود آورده بودند که به احتمال زیاد به شکل یخ های دائمی است. آنها فکر می کردند که چنین مکانی مکانی امیدوارکننده برای جستجوی مواد شیمیایی آلی است که یک محیط قابل سکونت را نشان می دهد.

ناسا روز پنجشنبه گفت دانشمندان توانستند وجود آب-یخ در زیرسطح مریخ را تأیید کنند، غلظت‌های کمی از نمک‌ها را پیدا کنند که می‌تواند مواد مغذی برای زندگی باشد، و مشاهده برف که از ابرها پایین می‌آید.

تماما در مورد کاوش مریخ • ناسا

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما