پای دیابتی 10 علامت در پاهای شما که می تواند نشان دهنده قند خون بالا باشد & بررسی سلامت نیوز

دیابت یا قند خون بالا مشکلات متعددی را به همراه دارد و نیاز به رسیدگی و درمان فوری دارد. علائم متعددی از قند خون بالا وجود دارد که ممکن است فرد فوراً با دیابت مرتبط نباشد، اما این واقعیت باقی می‌ماند که اینها نشانه‌هایی هستند که بدن شما نشان می‌دهد ممکن است قند خون بالا داشته باشید. گاهی اوقات مشکلاتی که پاهای شما با آن مواجه می شوند نشان دهنده این است که شما قند خون بالایی دارید.

پای دیابتی چیست؟

اگر دیابت دارید، دو نوع مشکل برای پاهای شما ایجاد می کند. قند خون بالا به اعصاب و رگ های خونی پا آسیب می رساند و می تواند باعث بی حسی، از دست دادن حس، احساس سوزن سوزن شدن و موارد دیگر شود. خطر این است که اگر نتوانید درد را احساس کنید، یک بریدگی بزرگ، تاول یا جراحت ممکن است مورد توجه قرار نگیرد و بعداً به یک مشکل جدی تبدیل شود. دوم، جریان خون ضعیف در پا وجود دارد، به این معنی که هر بریدگی یا زخمی به سرعت بهبود نمی یابد. ممکن است فرد دچار زخم یا قانقاریا شود (مرگ بافت به دلیل کمبود خون).

پای دیابتی: 10 علامتی که باید مراقب آنها باشید

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) – یک آژانس فدرال ایالات متحده، زیر نظر وزارت بهداشت و خدمات انسانی – علائم زیر را فهرست می کند که می تواند نشان دهنده پای دیابتی باشد. علائم زیر را بررسی کنید.

1) درد در پاها یا گرفتگی در باسن، ران یا ساق پا در حین فعالیت بدنی.
2) سوزن سوزن شدن، سوزش یا درد در پا.
3) از دست دادن حس لامسه یا توانایی احساس گرما یا سرما به خوبی.
4) تغییر شکل پاها در طول زمان.
5) ریزش مو در انگشتان پا، پاها و ساق پا.
6) پوست خشک و ترک خورده پاهای شما.
7) تغییر در رنگ و دمای پاهای شما.
8) ناخن های پا ضخیم و زرد رنگ.
9) عفونت های قارچی مانند پای ورزشکار بین انگشتان پا.
10) تاول، زخم، زخم، ذرت عفونی یا ناخن فرورفته پا.

(منبع: وب سایت CDC)

همچنین بخوانید : باروری مردان – اسطوره از بین رفت! یک ساعت بیولوژیکی برای مردان نیز وجود دارد. سن مناسب برای بچه دار شدن مردان را بیابید

پای دیابتی: درمان و مراقبت از پا

مراقبت از پاها در صورت بروز این مشکلات ضروری است. از سوی دیگر، شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که در صورت بروز چنین علائمی فوراً برای معاینه پزشک مراجعه کنید.

1) کفش مناسب بپوشید: کفش راحتی بپوشید که مناسب شما باشد و سعی کنید تا حد امکان جوراب بپوشید.
2) پاهای خود را تمیز نگه دارید: پاهای خود را به خوبی بشویید و همچنین سعی کنید حتی در داخل خانه پابرهنه نروید. اگر می خواهید پاهای خود را خیس کنید، از آب گرم استفاده کنید.
3) بریدگی، زخم را بررسی کنید و غیره به طور منظم روی پاهای شما. در صورت وجود مشکل، به پزشک مراجعه کنید و داروهای تجویز شده را مصرف کنید.
4) ناخن پای خود را با احتیاط کوتاه کنید، اطمینان حاصل می کند که لبه های تیز وجود ندارد، به خصوص در کنار کوتیکول ها.
5) اگر دارید میخچه یا پینه، از متخصصان کمک بگیرید. سعی نکنید خودتان آنها را حذف کنید.

(سلب مسئولیت: مقاله بر اساس اطلاعات عمومی است و جایگزین توصیه های متخصص پزشکی نمی شود. زی نیوز این موضوع را تایید نمی کند.)

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما