(ویدئو) پلوسی در پی درگیری مرزی وارد ارمنستان شد

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز (شنبه) در حالی وارد ارمنستان شد که درگیری‌های مرزی مرگبار چند روز گذشته در میان این کشور با جمهوری آذربایجان تلاش‌های غرب برای میانجی‌گری صلح پایدار میان دو کشور را به خطر انداخت.

به گزارش ایرنا، این خبرگزاری به نقل از پلوسی افزود: این سفر او «نماد قدرتمندی از قاطع ایالات متحده آمریکا به ارمنستان دموکراتیک و مرفه و منطقه باثبات و امن قفقاز است».

پلوسی بالاترین مقام آمریکایی است که از زمان استقلال این کشور کوچک فقیر در سال ۱۹۹۱ از اتحاد جماهیر شوروی به ارمنستان سفر کرده است.

«آلن سیمونیان» رئیس مجلس ارمنستان، پیش از ورود پلوسی و هیئت همراه به خبرنگاران گفت که این سفر سه روزه «نقش بسزایی در تضمین امنیت ما خواهد داشت».

تارنمای «آرمنیا نیوز» نوشت: پلوسی در سفر ۱۷ تا ۱۹ سپتامبر (۲۸-۲۶ شهریور) خود با «نیکول پاشینیان» نخست وزیر، «آلن سیمونیان» رئیس مجلس ملی و دیگر مقامات ارشد ارمنستان دیدار و درباره روابط آمریکا و ارمنستان و وضعیت امنیت فعلی گفت و گو خواهد کرد.

سفارت آمریکا در ارمنستان درباره سفر هیئت آمریکایی به ریاست رئیس مجلس نمایندگان این کشور به ایرنا نوشت: پلوسی در این سفر به همکاری قوی میان دو کشور است که ریشه در ارزش‌های مشترک و روابط دیرینه میان مردمان ما دارد، خواهد پرداخت.

پلوسی روز جمعه تایید کرد که پس از درگیری‌های مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان که در این هفته بیش از هزار نفر کشته شدند، به ارمنستان سفر خواهند کرد.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۰ و در دهه ۱۹۹۰ بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی، منطقه ارامنه‌نشین جمهوری آذربایجان دو جنگ را تجربه کردند.

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما