وزرای اتحادیه اروپا پس از تنش های فرانسه و ایتالیا، طرح جدید مهاجرت را تایید کردند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

وزرای کشور اروپا روز جمعه از طرح اتحادیه اروپا برای هماهنگی بهتر رسیدگی به ورود مهاجران پس از درگیری شدید بر سر قایق نجات پناهجویان بین ایتالیا و فرانسه استقبال کردند.

فرانسه ایتالیا را متهم کرده است که با دور زدن کشتی غیردولتی در اوایل ماه جاری، به قانون دریا احترام نمی‌گذارد و مذاکرات بحرانی را در بروکسل برای جلوگیری از مناقشه جدید اتحادیه اروپا بر سر این موضوع سیاسی آغاز کرده است.

همه طرف‌ها این نشست را سازنده توصیف کردند، اگرچه ویت راکوسان، وزیر کشور چک، که کشورش ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، بعداً گفت که همه شرکت‌کنندگان توافق کرده‌اند که برای یافتن راه‌حلی پایدار «می‌توان و باید کارهای بیشتری انجام داد». او گفت که وزرا دوباره در جلسه از پیش برنامه ریزی شده 8 دسامبر گرد هم می آیند تا “بحث دشوار” را دنبال کنند.

مارگاریتیس شیناس، نایب رئیس کمیسیون اروپا، کمیسری که مسئول “ترویج سبک زندگی اروپایی ما” است، گفت که اروپا دیگر نمی تواند به یک راه حل موقت دیگر بسنده کند.

او با یادآوری اینکه بحران‌های قبلی توسط «نیروهای پوپولیست و اروپا هراس» تصرف شده است، گفت: «ما نمی‌توانیم رویداد به رویداد، کشتی به کشتی، حادثه به حادثه، مسیر به مسیر به کار ادامه دهیم».

تعداد پناهجویان هنوز به مراتب کمتر از سال‌های 2015 و 2016 است، اما این مناقشه قبلاً یک پیمان توقف برای توزیع مجدد مهاجران به طور مساوی در اطراف بلوک 27 کشوری را تضعیف کرده است.


دیگر برنامه‌های «تعدادی» وجود ندارد

بروکسل سال‌هاست که برای توافق و اجرای یک سیاست جدید برای تقسیم مسئولیت در قبال مهاجران و پناهجویان تلاش می‌کند، اما این مناقشه زشت این موضوع را به منصه ظهور رسانده است.

در اوایل ماه جاری، دولت جدید ایتالیا به رهبری جورجیا ملونی، رهبر راست افراطی، به کشتی غیردولتی با پرچم نروژ اجازه لنگر انداختن با 234 مهاجری که از دریای مدیترانه نجات یافته بودند را نداد.

وایکینگ اقیانوس در نهایت به فرانسه ادامه داد، جایی که مقامات با خشم به موضع رم واکنش نشان دادند و قرارداد قبلی برای پذیرش 3500 پناهجوی سرگردان در ایتالیا را به حالت تعلیق درآوردند.

این مناقشه راه حل موقت اتحادیه اروپا را تضعیف کرد و به پاریس منجر شد که نشست فوق العاده روز جمعه وزرای کشور 27 کشور عضو را فراخواند.

شیناس با دفاع از طرح جدید کمیسیون خود برای هماهنگی بهتر امداد و نجات و ورود مهاجران و پناهندگان، اعتراف کرد: «بحران وایکینگ اقیانوسی کمی بداهه بود.

ما بیست اقدام خاص داریم، یک توافقنامه سیاسی مهم داریم، همه متعهد هستند که تلاش کنند تا این نوع شرایط تکرار نشود.»

جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه گفت، اگر رم «قایق‌ها را سوار نکند، قانون دریا را نپذیرد»، دلیلی برای پذیرش مهاجرانی که از ایتالیا نقل مکان کرده‌اند، وجود ندارد.

ماتئو پیانتدوسی، شماره مقابل ایتالیایی دارونین، حادثه وایکینگ اقیانوسی را نادیده گرفت و گفت که این جلسه “به موارد فردی یا مدیریت عملیاتی رسیدگی نمی کند”.

او گفت که با وزیر فرانسوی دست داده است و “همگرایی مواضع” وجود دارد که به وزرا اجازه می دهد در نشست 8 دسامبر بحث را از سر بگیرند.

نیکول دی مور، همتای بلژیکی خود، خواستار “همبستگی” شد و گفت که بلژیک بیش از سهم عادلانه خود از مهاجرانی را می پذیرد که مراکز پذیرش خود را تحت تاثیر قرار می دهند.

طرح قبلی پس از آن تنظیم شد که کشورهای مدیترانه نزدیکتر به سواحل شمال آفریقا، مانند ایتالیا و یونان، شکایت کردند که مسئولیت زیادی در قبال مهاجران بر دوش دارند.

دوازده عضو اتحادیه اروپا موافقت کردند که 8000 پناهجو را بپذیرند – که فرانسه و آلمان هر کدام 3500 پناهجو را پذیرفته اند – اما تاکنون تنها 117 جابجایی در واقع اتفاق افتاده است.

‘چیز جدیدی نیست’

روز دوشنبه، کمیسیون اروپا از یک برنامه اقدام جدید برای تنظیم بهتر ورود به مسیر دریایی مدیترانه رونمایی کرد.

سازمان های امدادی با استقبال خوبی مواجه نشدند. استفانی پوپ، کارشناس امور مهاجرت برای آژانس امدادرسانی آکسفام، طرح بروکسل را “تنها تغییر دیگری از ایده های قدیمی که کار نمی کند” نامید. و یک دیپلمات اروپایی گفت که این طرح “هیچ چیز جدیدی ندارد، بنابراین مشکل مهاجرت را حل نخواهد کرد.”

با این وجود، وزرا آن را پذیرفتند و شیناس گفت که باید از بحران‌های بیشتر جلوگیری کرد زیرا اروپا بار دیگر تلاش می‌کند تا درباره یک طرح مهاجرت جهانی که دارای قوت قانون اتحادیه اروپا باشد، مذاکره کند.

این طرح باعث می‌شود که بروکسل با تونس، لیبی و مصر همکاری نزدیک‌تری داشته باشد تا در وهله اول از ورود مهاجران غیرقانونی به کشتی‌های قاچاق جلوگیری کند.

در حالی که فرانسه و ایتالیا در مورد موارد برجسته نجات دریایی در مرکز مدیترانه بحث می کنند، سایر پایتخت های اتحادیه اروپا بیشتر نگران مسیرهای زمینی از طریق بالکان هستند.

به گفته نیروی مرزی اتحادیه اروپا Frontex، تخمین زده می‌شود که از ابتدای سال میلادی تاکنون حدود 130000 مهاجر غیرقانونی به این اتحادیه آمده‌اند که افزایشی 160 درصدی را نشان می‌دهد.

در همین حال، نوتیس میتاراچی، وزیر کشور یونان، شکایت کرد که ترکیه به توافقنامه مهاجرت سال 2016 که شامل بازگرداندن مهاجرانی است که حق پناهندگی ندارند، پایبند نیست.

(AFP)

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما