jeejowbanner

هوش مصنوعی Chatty و الگوریتم پیش‌بینی پروتئین، سال را در فناوری نوظهور تعریف کردند.

در میان شرایط سخت بازار، توسعه‌دهندگان فناوری در سال 2022 به گام‌های مهمی ادامه دادند و نگاهی اجمالی به قابلیت‌های دیجیتالی ارائه کردند که در سال‌های آینده آماده تغییر کل صنایع هستند.

آنها همچنین ابررایانه‌هایی ساختند که برای مدیریت هجوم فزاینده داده‌های مورد نیاز برای برنامه‌های پیچیده‌تر هوش مصنوعی طراحی شده بودند.

استارت‌آپ‌های نوظهور به تغذیه خط لوله نوآوری ادامه دادند، اگرچه بسیاری از آن‌ها با سرمایه جمع‌آوری‌شده پیش از افزایش عدم اطمینان در نیمه دوم سال شاهد عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران مخاطره‌آمیز از معاملات مالی بودند.

در اینجا چند نقطه عطف فناوری در سال 2022 آمده است، سالی که بسیاری در بخش فناوری احتمالاً از پشت سر گذاشتن آن خوشحال هستند:

هوش مصنوعی چتر تولید می کند

سال‌ها تحقیق و توسعه در قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد امسال به ثمر نشست، که با انتشار ChatGPT، یک چت ربات رایگان مبتنی بر هوش مصنوعی با توانایی انسان‌مانند برای تولید متن اصلی و منسجم از چند درخواست برجسته شد. ChatGPT، که اولین نمونه اولیه خود را در اواخر نوامبر به نمایش عمومی گذاشت و به سرعت در میان میلیون ها کاربر اینترنت قرار گرفت، توسط OpenAI – یک مایکروسافت توسعه داده شد. شرکت

آزمایشگاه تحقیقاتی با پشتیبانی که تقریباً دو ماه قبل از تولید کننده متن به تصویر خود Dall-E2 رونمایی کرد.

سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI، سرمایه‌گذار فناوری و رئیس سابق شتاب‌دهنده استارت‌آپ، در دسامبر به وال استریت ژورنال گفت که این قابلیت‌ها هنوز «در حال حاضر به‌طور باورنکردنی جنینی هستند»، اما توسعه‌دهندگان را به دستیابی به هوش عمومی مصنوعی نزدیک‌تر می‌کند – توانایی نرم‌افزار برای کارها را به همان روشی که یک انسان می تواند یاد بگیرد و بفهمد. با پشتیبانانی مانند مایکروسافت، این هدف ممکن است چندان دور از دسترس نباشد.

پر از پروتئین

در ماه ژوئیه، محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی DeepMind Technologies، یکی از شرکت‌های تابعه شرکت مادر گوگل، Alphabet، گفتند که ساختار تقریباً همه پروتئین‌های شناخته شده را پیش‌بینی کرده‌اند، پیشرفت قابل‌توجهی در زیست‌شناسی که نوید تسریع کشف دارو و کمک به رفع مشکلاتی مانند به عنوان پایداری و ناامنی غذایی. آزمایشگاه مستقر در لندن با استفاده از یک الگوریتم هوش مصنوعی به نام AlphaFold اعلام کرد که پایگاه داده‌های ساختارهای پروتئینی پیش‌بینی‌شده خود را به ۲۱۴ میلیون افزایش داده است که از ۱ میلیون تا دسامبر ۲۰۲۱ افزایش یافته است که نشان‌دهنده تمام پروتئین‌های شناخته شده برای علم، از جمله پروتئین‌های موجود در حیوانات، گیاهان، باکتری ها و سایر ارگانیسم ها

باز کردن انرژی بی حد و حصر

وزارت انرژی ایالات متحده در ماه دسامبر گفت که دانشمندان به پیشرفتی در تحقیقات در مورد همجوشی هسته ای دست یافته اند و آنها را یک گام به تغییر احتمالی آینده انرژی پاک نزدیکتر می کند. در یک کنفرانس مطبوعاتی از مقر DOE در واشنگتن دی سی، جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی گفت که یک واکنش همجوشی کنترل شده در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در لیورمور، کالیفرنیا، انرژی بیشتری نسبت به مصرف انرژی تولید کرد. اگرچه محققان می گویند که کاربرد تجاری همجوشی هسته ای احتمالاً سال ها و شاید دهه ها باقی مانده است، این فناوری ممکن است روزی به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک کند.

جهش ها و کرانه های کوانتومی

ماشین های تجاری بین المللی شرکت

در ماه نوامبر اعلام کرد که یک تراشه محاسباتی کوانتومی قدرتمندتر ایجاد کرده است، گام بعدی در تلاش سال‌ها خود برای ساخت ماشین‌های کوانتومی که قادر به ارائه ارزش تجاری به شرکت‌ها هستند. تراشه 433 کیوبیتی Osprey که در اجلاس کوانتومی سالانه IBM در نیویورک رونمایی شد، بیش از سه برابر تراشه 127 کیوبیتی Eagle دارد که سال گذشته معرفی کرد.

بایدو شرکت،

یکی از پیشگامان اینترنت چینی که به موتور جستجوی گوگل مانند خود معروف است، در اواخر آگوست گفت که نسخه خود را از یک کامپیوتر کوانتومی ساخته است، دستگاهی آزمایشی که از ویژگی های فیزیک کوانتومی برای انجام محاسبات با سرعتی بسیار فراتر از محاسبات الکترونیکی معمولی استفاده می کند. کامپیوترها

در ماه مارس، Sandbox AQ، یک استارت‌آپ نرم‌افزاری که ابزارهای محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی را برای استفاده تجاری توسعه می‌دهد، رسماً از Google Alphabet جدا شد و به یک شرکت مستقل تبدیل شد. تحلیلگران صنعت می گویند در حالی که محاسبات کوانتومی کامل تجاری هنوز سال ها باقی مانده است، هدف Sandbox توسعه ابزارهای نرم افزاری با قابلیت کوانتومی برای استفاده توسط شرکت ها در بخش هایی مانند مخابرات، خدمات مالی، مراقبت های بهداشتی و دولت است.

به Angus Loten در [email protected] بنویسید

حق نشر © 2022 Dow Jones & Company, Inc. کلیه حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما
تمامی اطلاعات ارائه شده در این وب‌سایت توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی تولید می‌شوند و ما هدف ما ارائه تبلیغات یا اظهار نظر درباره خوب یا بد بودن محتوا نیستیم و هیچ مسئولیتی در قبال صحت این اطلاعات نداریم و از استفاده از آن تشویق نمی‌کنیم.