همزمان با ادامه اعتراضات، درگیری با پلیس در نزدیکی پایتخت ایران آغاز شد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور: اصلاح شده:

معترضان ایرانی روز پنجشنبه در یکی از شهرهای نزدیک پایتخت با پلیس درگیر شدند که بر اساس گزارش‌ها تعدادی از نیروهای امنیتی کشته یا زخمی شدند که در یک نقطه از هلیکوپتر به سمت تظاهرکنندگان نارنجک‌های شوکر پرتاب کردند.

این آخرین تظاهرات از موج تظاهراتی بود که بیش از شش هفته ایران را دچار تشنج کرده و یکی از بزرگترین چالش ها را برای حاکمان روحانی کشور از زمان به دست گرفتن قدرت در انقلاب اسلامی 1979 نشان می دهد.

معترضان به مناسبت چهلمین روز از تیراندازی حدیث نجفی، 22 ساله، یکی از چندین زن جوانی که در جریان اعتراضات کشته شدند، در کرج تجمع کرده بودند. این تظاهرات با کشته شدن یک زن دیگر توسط پلیس اخلاق کشور شعله ور شد.

چهلمین روز پس از مرگ در اسلام شیعی نمادی است و با عزای عمومی همراه است. بزرگداشت مرگ معترضان به تظاهرات جاری شتاب بخشیده است، درست مانند انقلاب 1979 که یک نظام سلطنتی مورد حمایت غرب را سرنگون کرد.

ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی هزاران معترض در کرج و درگیری با پلیس را نشان می دهد. در یکی از آنها، یک هلیکوپتر بر فراز معترضان پرواز می کند و قبل از فرود در وسط بزرگراه، نارنجک های فلش را در تلاش برای متفرق کردن آنها پرتاب می کند. حامیان دولت در شبکه های اجتماعی گفتند که این هلیکوپتر برای کمک به پلیس مجروح ارسال شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا در توییتی نوشت که پلیس در منطقه مورد حمله قرار گرفت و ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌دهد یک وانت پلیس در بزرگراه با مانع بتنی برخورد کرده است.

هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث این تصادف شده است، اما فیلم‌ها نشان می‌دهد که معترضان سنگ‌ها را به سمت خودرو پرتاب می‌کنند و مردی در حالی که حداقل سه مجروح داخل آن بودند، به سمت آن شلیک می‌کند. ایرنا بعداً عکس هایی از دو جسد بی جان منتشر کرد.

خبرگزاری نیمه رسمی تسنیم گزارش داد که سه پلیس در درگیری با معترضان به شدت زخمی شدند. بلافاصله مشخص نیست که به همان رویداد اشاره دارد. تسنیم همچنین گزارش داد معترضان یک کیوسک و وانت پلیس را به آتش کشیدند.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس اعلام کرد یکی از نیروهای شبه نظامی بسیج در کرج با ضربات چاقو کشته شد.

مقامات ایرانی به شدت پوشش رسانه ای اعتراضات را محدود کرده اند و به طور دوره ای دسترسی به اینترنت را در سراسر کشور قطع کرده اند که تایید جزئیات ناآرامی ها را دشوار می کند.

این تظاهرات با مرگ مهسا امینی 22 ساله در 16 سپتامبر شعله ور شد که توسط پلیس اخلاق به اتهام نقض قوانین سختگیرانه پوشش زنان در ایران بازداشت شده بود. مقامات می گویند که او به دلیل وضعیت جسمانی جان خود را از دست داده و با او بدرفتاری نشده است، اما خانواده او در این مورد تردید کرده اند و معترضان پلیس را به ضرب و شتم او تا حد مرگ متهم می کنند.

اولین اعتراضات بزرگ در مراسم تشییع جنازه امینی در زادگاهش در اقلیم کردستان ایران آغاز شد. تظاهرات تقریباً روزانه ادامه یافت و 40 روز پس از دفن او دوباره شعله ور شد.

تظاهرات در ابتدا بر اجرای حجاب یا حجاب اسلامی در ایران متمرکز بود و انبوهی از زنان جوان در اعتراضات خیابانی پرشور روسری خود را برمی داشتند. تظاهرات به سرعت تبدیل به فراخوانی برای سرنگونی حکومت دینی شد که بیش از چهار دهه بر ایران حکومت کرده است.

به گفته گروه فعالان حقوق بشر در ایران، که از زمان آغاز اعتراضات خشونت ها را دنبال می کند، نیروهای امنیتی به دنبال سرکوب مخالفان، کشته شدن حداقل 300 نفر و دستگیری بیش از 14000 نفر بوده اند. این گزارش می گوید که حداقل 36 نیروی امنیتی کشته شده اند.

قوه قضاییه ایران گفته است که بیش از هزار نفر که نقش محوری در اعتراضات داشتند به دلیل “اقدامات خرابکارانه” خود از جمله حمله به محافظان امنیتی و آتش زدن اموال عمومی در تهران محاکمه خواهند شد. مقامات اتهاماتی را علیه صدها نفر در استان های دیگر ایران اعلام کرده اند که برخی از آنها متهم به “افساد فی الارض” و “محاربه با خدا” هستند، جرایمی که مجازات اعدام دارند.

(AP)

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما