نیما مومنی مشاور فنی در قتل باب لی در سانفرانسیسکو دستگیر شد

سان فرانسیسکو – 9 روز پس از حمله مرگبار باب لی با چاقو در اواخر شب، اعتراض خشمگینی را نسبت به امنیت عمومی در سانفرانسیسکو به راه انداخت، مقامات اجرای قانون روز پنجشنبه گفتند که یکی از آشنایان مدیر اجرایی برجسته فناوری را دستگیر کرده‌اند و او را به قتل متهم خواهند کرد. .

پلیس مرد متهم به قتل را نیما مومنی، 38 ساله، کارآفرین و مشاور فناوری معرفی کرد که اعضای خانواده گفتند آقای لی شخصاً او را می‌شناخت.

آقای مومنی، صاحب یک تجارت فناوری شرکتی در شهر امریویل در خلیج شرقی، پس از تحقیقات شدیدی که علیه ادعاهای شدید مبنی بر اینکه قتل منعکس کننده شهری است که طبقه حرفه ای در آن در برابر حملات تصادفی آسیب پذیر است، در آنجا بازداشت شد. آقای مومنی صبح پنجشنبه در زندان شهرستان سانفرانسیسکو محاکمه شد و قرار است روز جمعه به اتهام قتل محاکمه شود.

در یک کنفرانس خبری، مقامات مجری قانون نگرانی‌های فزاینده در مورد خشونت‌های تصادفی و جنایات مالکیت در شهر را تایید کردند، اما تاکید کردند که قتل آقای لی با این الگو مطابقت ندارد.

بیل اسکات، رئیس پلیس شهر گفت: «این هیچ ربطی به سانفرانسیسکو ندارد، بلکه با طبیعت انسان ارتباط دارد.

اسکات وینر، یک سناتور ایالتی دموکرات که نماینده شهر است، گفت که عجله برای قضاوت توسط افراد برجسته فناوری مانند الون ماسک و همکاران آقای لی، یک چهره شناخته شده در دره سیلیکون، هم برای سانفرانسیسکو نادرست بود و هم برای سانفرانسیسکو، که در تلاش برای بازگشت از همه گیر کروناویروس است.

آقای وینر گفت: “این خطر تبدیل یک جنایت به نماد است.” این یک قتل وحشتناک و وحشیانه بود و من بسیار سپاسگزارم که پلیس به سرعت آن را حل کرد. و سانفرانسیسکو مشکلات ایمنی عمومی واقعی دارد. اما به نظر می رسد این جنایت خاص ربطی به آنها نداشته باشد.»

برادر آقای لی، الیور لی، از پالو آلتو، کالیفرنیا، در مصاحبه ای در روز پنجشنبه گفت که اقدامات برای “همکاری” این فاجعه برای خانواده او دردناک بوده است. او گفت: «باب عاشق حضور در سانفرانسیسکو بود و سانفرانسیسکو عاشق باب بود.

او گفت که برادرش، پدر دو فرزند که اخیراً پس از گذراندن بیشتر دوران شغلی خود در منطقه خلیج و سیلیکون ولی، به میامی نقل مکان کرده است، به دلایل کاری شهر را ترک کرده و اغلب به آنجا باز می‌گشت، هم برای تجارت و هم برای گذراندن وقت. با دختران نوجوانش که به همراه همسر سابقش در منطقه خلیج زندگی می کردند.

بروک جنکینز، دادستان منطقه سانفرانسیسکو، گفت که “از دست دادن یک رهبر جوان، سرزنده و مبتکر شهر ما و حتی فراتر از آن را تکان داده است.” اما او با اشاره به اظهارات آقای ماسک، مدیر اجرایی توییتر و به ویژه تسلا، از آنچه که به گفته او «اظهارات بی‌ملاحظه و غیرمسئولانه» بود که شهر را به عنوان کانون جنایات خشن نشان می‌داد، انتقاد کرد.

نرخ جنایات خشونت آمیز طی چند سال گذشته در این شهر با حدود 808000 نفر کاهش یافته یا ثابت مانده است. داده های ملی جرم و جنایت نشان داد که میزان قتل در این شهر در سال 2020 در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ آمریکا پایین بوده است.

با این وجود، این قتل همچنان موج‌هایی از اتهامات و تنش‌ها را بین شهر و بخش فناوری ایجاد کرده است که برای سرنوشت اقتصادی شهر بسیار حیاتی است.

جیسون کالاکانیس، سرمایه‌گذار و کارآفرین فناوری، توییت کرد در روز پنج‌شنبه، «هرکسی که چند بلوک در سانفرانسیسکو (خارج از Pac Whites که در آن همه چیز به‌طور عجیبی امن به نظر می‌رسد) راه می‌رود، می‌داند که شهر چقدر خطرناک است،» با استفاده از زبان عامیانه برای اشاره به محله مرفه Pacific Heights.

این دستگیری که اولین بار توسط Mission Local در صبح روز پنجشنبه گزارش شد، روزها گمانه زنی را در مورد مرگ آقای لی، 43 ساله، یک مدیر فنی که توسط کارکنان فوریت های پزشکی در ساعت 2:35 بامداد روز 4 آوریل در حال خونریزی یافت شد، پایان داد. پیاده رو. مقامات و اعضای خانواده گفتند که او در زمان حمله برای کسب و کار در سانفرانسیسکو بوده است.

مقامات پلیس از گفت‌وگو درباره جزئیات پرونده یا انگیزه خودداری کردند و برادر آقای لی گفت که خانواده‌اش به خوبی با مظنون که او را یکی از بسیاری از کارآفرینان فناوری در مدار برادرش معرفی می‌کرد، آشنا نبودند.

الیور لی گفت: «از آنچه اخیراً آموخته ایم، به نظر می رسد که بیشتر شبیه کارآفرینان و افرادی است که سعی می کنند نام خود را در سانفرانسیسکو به ثبت برسانند. اما او افزود که خانواده از آشنایی نزدیکتر برادرش با آقای مومنی یا نمی دانند که چرا این دو ممکن است در شبی که قتل رخ داده با هم ملاقات کرده باشند.

در پروفایل لینکدین آقای مومنی آمده است که او صاحب یک شرکت پشتیبانی فنی به نام Expand IT Inc. است که در فضای آجری زیر شیروانی در امریویل، آن سوی خلیج سانفرانسیسکو واقع شده است. با توجه به کارت ویزیت وی، تجارت او بر مدیریت سرورهای رایانه، امنیت سایبری و پشتیبانی عمومی فناوری اطلاعات متمرکز است.

سوابق دادگاه شهرستان آلامدا نشان می دهد که آقای مومنی در سال 1390 به داشتن غیرقانونی تیغه سوئیچ و رانندگی با گواهینامه ای که به دلیل محکومیت قبلی به دلیل رانندگی در حالت مستی تعلیق شده بود، متهم شد. او به اتهام مجوز تعلیق شده اعتراضی نکرد و اتهام چاقو رد شد.

اتهامات مطرح شده در هفته جاری علیه آقای مومنی شامل تشدید مجازات برای قتل با چاقو است.

سام سینگر، یکی از مدیران روابط عمومی Bay Area که همسایه آقای مومنی در کارخانه موتور بخار با قدمتی چند صد ساله است که به دفتر تبدیل شده است، آقای مومنی را همسایه خوبی توصیف کرد و او را “روشن، پرقدرت، جذاب” خواند. ” آقای سینگر گفت که فضای دفتر آقای مومنی “یک دفتر فنی کلاسیک در منطقه خلیج سانفرانسیسکو” با یک میز بیلیارد، یک سیستم استریو پیشرفته و غذاهای لذیذ در آشپزخانه بود.

مرکز شهر سانفرانسیسکو که در طول همه‌گیری از کارمندان اداری خالی شده بود، افزایش چادرها و استفاده از مواد مخدر در فضای باز را در فضاهای عمومی خود تجربه کرده است و این شکایت را برانگیخته است که دلسوزی شهر برای افراد بی‌خانمان و بیماران روانی توانایی آن را برای حفظ نظم پیچیده کرده است. جرایم اموال افزایش یافته است و تعداد زیادی از رای دهندگان احساس ناامنی کردند که سال گذشته دادستان محلی چسا بودین را برکنار کردند.

پس از عواقب احساسی این قتل، چهره‌های سرشناس از جمله آقای ماسک و مایکل آرینگتون، بنیانگذار وبلاگ صنعتی TechCrunch، شهر را مسئول مرگ آقای لی دانستند.

سانفرانسیسکو 56 قتل را در سال 2017 ثبت کرد، اما برخی از جنایات خشونت آمیز در اوایل همه گیری کاهش یافت. بر اساس داده های اداره پلیس این شهر، در سال های 2021 و 2022، تعداد قتل ها به 56 نفر رسید. قبل از مرگ آقای لی، این شهر در سال جاری ده ها قتل را ثبت کرده بود که دو مورد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بود.

با این حال، جنایات برجسته همچنان مشکلات شهر را برجسته کرده است. برای مثال، چند روز پس از کشته شدن آقای لی، یک مامور سابق آتش نشانی با لوله فلزی در منطقه مارینا مورد حمله قرار گرفت و در بیمارستان بستری شد. خانواده قربانی اردوگاه بی خانمان ها را مقصر می دانند که او به دنبال بیرون راندن آنها از محله لوکس بوده است. در ماه مارس، هیئت ناظران سانفرانسیسکو با درخواست شهردار لندن برید مبنی بر صرف 25 میلیون دلار اضافی برای اضافه کاری پلیس موافقت کرد.

آقای لی توسط دوستان و بستگانش به عنوان مردی مهربان، باهوش و مربی سخاوتمند، اما همچنین به عنوان فردی فوق العاده پرانرژی و اجتماعی، با توانایی بیرون ماندن تا دیروقت حتی در شب های هفته شناخته می شد. دستگیره آنلاین او Crazy Bob بود، لقبی که در دوران جوانی در بازی واترپلو به دست آورده بود.

او ابتدا به عنوان مدیر ارشد فناوری شرکت پرداخت Square – که در سال 2021 نام خود را به Block تغییر داد – و سپس در MobileCoin، یک استارت آپ ارز دیجیتال مستقر در سانفرانسیسکو، که در آن زمان مدیر ارشد محصول بود، به شهرت رسید. از مرگ او همکاران گفتند که آقای لی همچنین در ایجاد سرویس پرداخت موبایلی Cash App موثر بوده است.

برادرش که این فقدان را «شکست‌کننده» نامید، او را ایده‌آلیستی توصیف کرد که رویای دموکراتیک کردن فناوری را در سر داشت و عاشق هنر و موسیقی بود. الیور لی گفت، دوستی باب لی بسیار گسترده بود، از دفاتر سرمایه گذاری خطرپذیر در سیلیکون ولی گرفته تا جمعیت عادی در جشنواره سالانه هنر و موسیقی Burning Man. برادر گفت که به او گفته شده است که آقای لی در شب مرگش زودتر به ملاقات یکی از دوستانش رفته است. او گفت: «باب، برای هر کسی وقت می‌گذارد.»

مشابه حمله در منطقه مارینا، ضربات چاقو به آقای لی در بخش مجلل شهر معروف به رینکن هیل رخ داد. محله‌ای آرام که در میان کارگران فناوری محبوب است، این منطقه نزدیک مرکز شهر است و از دفتر Google و استادیوم که محل استقرار غول‌های سان فرانسیسکو، اوراکل پارک است، فاصله چندانی ندارد.

این محله یک مرکز فناوری است و روزانه به کارگران فناوری و دیگر متخصصان با کافی‌شاپ‌ها، پیش‌خوان‌های ناهار و خواربار فروشی تخصصی پاسخ می‌دهد. اما خیابان ها پس از تاریک شدن هوا خالی می شوند زیرا ساکنان به آپارتمان های آسمان خراش عقب نشینی می کنند.

قبل از نقل مکان به میامی – آقای لی به دوستانش گفت که انرژی استارت‌آپ‌های فناوری شهر را دوست دارد – او در میل ولی، یک جامعه مرفه در حدود 15 مایلی شمال سانفرانسیسکو در مارین کانتی زندگی می‌کرد. بر اساس پست های شبکه اجتماعی پدرش، آقای لی اخیراً با پدرش خانه ای مشترک داشته است.

پدر، ریک لی، در فیس بوک پست کرد: “زندگی یک ماجراجویی با دو مجرد زندگی با هم بوده است، و من بسیار خوشحالم که توانستیم در این سال های گذشته اینقدر به هم نزدیک شویم.” باب پیراهن را از پشت به تو می‌داد. او هرگز کسی را تحقیر نمی کرد و به یک فلسفه سختگیرانه بدون قضاوت پایبند بود.»

کالی هوانگ، تیم آرانگو و کیت کانگر گزارش کمک کرد سوزان سی بیچی تحقیقات انجام داد.

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما