نواک جوکوویچ به صورت کامل در مسابقات آزاد استرالیا حضور دارد

ملبورن، استرالیا – زمانی که نواک جوکوویچ روز یکشنبه در همان شهری که کمی بیش از یک سال پیش در آن روز یکشنبه اخراج شده بود، جشن گرفت.

انگار یه چرخه داره تموم میشه با عنوان قهرمانی اوپن استرالیا و رتبه 1 دوباره در اختیارش بود، او به گونه ای گریه کرد که قبلاً در ملبورن پارک یا شاید در هیچ تورنمنتی گریه نکرده بود: با هق هق های بلند، بلند و هولناک در حالی که روی بدنش دراز کشیده بود. بعد از اینکه خانواده و تیمش را در آغوش گرفت و سپس به زمین افتاد و بر همه چیز غلبه کرد، دوباره به جعبه بازیکنان بازگشت.

وقتی سرانجام به پاهایش برگشت و سپس به صندلی کنار دادگاه خود بازگشت، صورتش را در یک حوله سفید فرو کرد و کمی دیگر گریه کرد.

او گفت: «این بار بزرگ را با همه چیزهایی که پشت سر گذاشته‌ایم احساس کردم. “این یک تسکین بزرگ بود، و همچنین یک آزادی بزرگ.”

جوکوویچ احساسات قدرتمندی را در راد لاور آرنا تجربه نکرده است. بدبختی شیرین پیروزی در طولانی‌ترین فینال تک نفره بزرگ تاریخ در سال 2012 بر رافائل نادال، آزمونی 5 ساعت و 53 دقیقه‌ای که هر دو مبارز را برای ایستادن در مراسم جوایز خسته‌تر کرد.

اما یکشنبه مطمئناً یک دسته جداگانه را اشغال خواهد کرد. نه برای خود فینال – پیروزی نسبتاً ساده 6-3، 7-6 (4)، 7-6 (5) بر استفانوس سیتسیپاس – بلکه برای همه آنچه که منجر به آن شد و نحوه واکنش جوکوویچ.

گوران ایوانیسوویچ، مربی او، گفت: “او همه چیز را درون خود نگه می دارد.” “گاهی اوقات باید منفجر شد.”

تصمیم جوکوویچ برای واکسینه نشدن برای ویروس کرونا عواقب بزرگی داشته است و بازگشت به استرالیا پس از خروج اجباری او در آستانه مسابقات آزاد استرالیا در سال گذشته می‌توانست به تنهایی مورد بررسی قرار گیرد. اما بعد از آن مصدومیت همسترینگ چپ رخ داد که باعث شد جوکوویچ در راندهای اولیه در برخی مواقع هول کند.

ایوانیسوویچ گفت: “97 درصد” بازیکنان اگر نتایج آزمایش تصویربرداری تشدید مغناطیسی را که شبیه جوکوویچ بود دریافت می کردند، از مسابقات انصراف می دادند.

«اما نه او. ایوانیسوویچ با انگشت به شقیقه اش اشاره کرد. “مغز او متفاوت کار می کند.”

جوکوویچ که گفت اگر این تورنمنت گرند اسلم نبود، انصراف می داد، گفت که در هیچ یک از روزهای تعطیل تمرین نکرده است. او در سال 2021 زمانی که پس از پاره شدن عضله شکم عنوان قهرمانی را به دست آورد، از همین الگو پیروی کرد. این بار نیز به درمان گسترده نیاز داشت.

او گفت: «ببینید، بسیاری از مردم شک داشتند و هنوز هم شک دارند که من مجروح شده‌ام. اما باز هم، احساس نمی‌کنم نیازی به اثبات چیزی به کسی داشته باشم. اما به خصوص در هفته اول روی من تأثیر گذاشت. از دور چهارم به بعد احساس می‌کردم که پشت سرم است.»

سپس آخرین جنجالی که توسط پدرش، سرجان، برانگیخته شد، پس از شکست جوکوویچ در یک چهارم نهایی مقابل آندری روبلف روسی در روز چهارشنبه، با هواداران روسیه با پرچم در داخل پارک ملبورن عکس گرفت.

جوکوویچ توضیح داد که پدرش قصد داشت با هواداران صرب جشن بگیرد، همانطور که در طول مسابقات انجام می داد. اما این جوکوویچ بود که باید با مسئولان مسابقات این حادثه را مطرح کند و مستقیماً آن را برای رسانه های خبری توضیح دهد.

جوکوویچ گفت: «این واقعاً به انرژی ذهنی عظیمی نیاز داشت تا حاضر باشم، متمرکز بمانم، همه چیز را روز به روز پیش ببرم و واقعاً ببینم تا کجا می توانم پیش بروم.

اما به سختی روی نتیجه تاثیر گذاشت. او یک ست در نیمه نهایی مقابل تامی پل، یک آمریکایی بی سابقه، یا در فینال مقابل تسیسیپاس، ستاره 24 ساله یونانی با موهای پشمالو که در دو بازی از سه مسابقه اول خود جوکوویچ را شکست داد اما اکنون شکست خورده است، نباخت. به او 10 بار متوالی.

روز یکشنبه، بهترین ضربه تسیسیپاس، فورهند، اغلب تحت فشار جوکوویچ ترک می خورد، و گاهی اوقات به نظر می رسید که فقط با چشم انداز فشار جوکوویچ ترک می خورد. اما تسیسیپاس، که می‌توانست برای اولین بار با کسب اولین عنوان بزرگ، شماره 1 شود، پس از از دست دادن برتری دو ست از جوکوویچ در فینال اوپن فرانسه در سال 2021، به همان اندازه که او را شکست داد، به نظر نمی رسید.

او گفت: «پاریس دلخراش بود.

درعوض، چه متوجه شده باشد یا نه، یکشنبه شب سعی کرد صفحه‌ای از کتاب بازی جوکوویچ در اوایل دوران حرفه‌ای خود بگیرد: زمانی که صرب بارها توسط قهرمانان معتبرتری مانند راجر فدرر و رافائل نادال شکست می‌خورد. علیرغم ناامیدی و ناراحتی، جوکوویچ بازی با رقبای کارآمد خود را فرصتی برای استفاده حداکثری از خود دید.

سیتسیپاس گفت: “نواک بازیکنی است که شما را به حد خود می رساند.” من این را به عنوان یک نفرین نمی بینم. من این را به عنوان چیزی آزاردهنده نمی بینم. این برای ورزش بسیار خوب است، داشتن رقبای مانند او، داشتن قهرمانانی مانند او. او برای ما که می‌خواهیم روزی به هدفش برسیم بسیار مهم است.»

به نظر می رسد این رویکرد هوشمندانه به جای غلبه بر منفی بافی است. اما واقعیت برای تسیسیپاس این است که جوکوویچ اولین عنوان گرند اسلم را در سال 2008 در ملبورن در سن 20 سالگی به دست آورد و قبل از اینکه 25 ساله شود، چهار مسابقه دیگر را به دست آورد. و هر قدر هم که همه چیز در یکشنبه شب در ملبورن احساس می شد، جوکوویچ به سختی جست و جوی پیدا کرده است. عناوین بیشتر، راه های بیشتری برای برنده شدن.

او و نادال که سال گذشته در غیاب جوکوویچ قهرمان اوپن استرالیا شد، با 22 عنوان قهرمانی گرند اسلم انفرادی به تساوی بازگشتند. جوکوویچ پیشتازی می‌خواهد و می‌خواهد تا جایی که می‌تواند پیش از زمان به دست بیاورد و مردان جوان‌تر به ناچار او را از این فرصت محروم می‌کنند.

مانند فدرر، که حمایت همسرش میرکا در جبهه داخلی و در جاده همراه با فرزندان خردسالش به او اجازه داد تا در اواخر 30 سالگی خود با موفقیت در تور شرکت کند، همسر جوکوویچ، یلنا، به او همان انعطاف پذیری را با پسر و دختر کوچکشان می دهد. او که برای ویروس کرونا واکسینه نشده است، در این مرحله هنوز نمی‌تواند وارد ایالات متحده شود، اما گفت امیدوار است تغییر در سیاست به او اجازه دهد تا در ماه مارس برای بازی در ایندین ولز، کالیفرنیا، به موقع وارد شود.

من هنوز انگیزه زیادی دارم. بیایید ببینیم چقدر من را می برد.» او گفت. من نمی دانم چند سال دیگر قرار است بازی کنم یا چند اسلم دیگر بازی کنم. به چیزهای مختلفی بستگی دارد. این فقط به بدن من بستگی ندارد.

فکر می کنم برای من بسیار مهم است که ابتدا از حمایت و عشق نزدیکان برخوردار باشم و توانایی رفتن و بازی کردن و حفظ تعادل با زندگی خصوصی را داشته باشم. اما در عین حال شفافیت ذهنی یا – چگونه باید بگویم – آرزوهایی برای تلاش برای تعقیب این جام ها داشته باشید. از نظر فیزیکی می توانم خودم را آماده نگه دارم. البته 35 25 نیست هر چند می خواهم باور کنم که هست. اما هنوز احساس می‌کنم زمانی در پیش روی من است.»

فدرر، 41 ساله، سپتامبر گذشته بازنشسته شد و نادال، 36، بدون شک زمانی که سالم است یک تهدید باقی می ماند، اما دوباره برای حداقل چند هفته از میادین دور است، این بار با آسیب دیدگی لگن که باعث شکست او در دور دوم مقابل مکنزی مک دونالد شد. .

ایوانیسوویچ انتظار دارد که نادال در بهار برای فصل زمین خاکی که با مسابقات آزاد فرانسه به اوج خود می رسد، بازگردد، جایی که نادال 14 بار قهرمان شده است، بیش از هر بازیکنی که در هر تورنمنت گرند اسلم قهرمان شده است.

جوکوویچ گفت: «آنچه که من احساس می‌کنم نادال و انجام می‌دهم، چیزی که هنوز برایش می‌جنگیم و هنوز هم بیشترین انگیزه را به ما می‌دهد، کسب بزرگترین عناوین ورزشی و همگام شدن با اسلحه‌های جوان است. من فکر می‌کنم تنیس با شخصیت‌های بزرگ، شخصیت‌های بزرگ و بازیکنان بزرگ در دستان خوبی است، اما ما هنوز به جایی نمی‌رسیم.»

جوکوویچ اکنون با دهمین قهرمانی اوپن استرالیا به نادال در یک تورنمنت بزرگ در تیم دو رقمی پیوسته است.

این یک دوئل کاملاً یک دوئل بوده و باقی می‌ماند که هر دو نفر را بالا می‌برد و گاهی خسته می‌کند. تعقیب برتری به اندازه کافی سخت است. تعقیب آن از طریق ناملایمات، منشأ آن هرچه باشد، هنوز سخت تر است.

اگرچه جوکوویچ با زمان‌بندی عالی و حرکت کشسانی که دارد می‌تواند یک بازی دشوار را آسان جلوه دهد، احساسات او در عواقب روز یکشنبه نشان داد که این تورنمنت و این چرخه چقدر چالش برانگیز بوده است. کمی بیش از یک سال پیش، او و ایوانیسوویچ در فرودگاه ملبورن بودند و به سمت هواپیمای خود به خارج از کشور اسکورت شدند.

اکنون، جوکوویچ به صدر جدول پایین آندر بازگشته است.

او گفت: “با توجه به شرایط، می توانم بگویم که این احتمالاً بزرگترین پیروزی زندگی من است.”

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما