نظر داستان ساخت و ساز درباره اقتصاد آمریکا نگران کننده است

“ظهور و انحطاط ملل” یک متن کلاسیک اقتصاد است، اما این به معنای درست نیست. به عنوان مثال، ژاپن از یک پوستر اقتصادی به عقب ماندگی رشد تبدیل شده است. به نظر می رسد استدلال اولسون دلالت بر این دارد که ایالات متحده، با حفاظت جغرافیایی خود در برابر تهاجم و سابقه طولانی تداوم آن، بسیار اسکلروتیک تر از آلمان خواهد بود، اما اینطور نیست. و اولسون هیچ پاسخ واقعی برای اینکه چرا تعداد کمی از کشورهایی که دچار بحران می شوند، متعاقباً به ثروت می رسند، ندارد.

اما به نظر من بزرگترین اشتباه اولسون این فرضیه است که گروه ها حول توزیع مجدد سازماندهی می شوند. اولسون تقریباً چرخش پسا ماتریالیستی در سیاست کشورهای مرفه را از دست داد. برخی از گروه‌ها سازماندهی می‌کنند تا سهم بیشتری را به دست آورند، اما بسیاری دیگر سازمان‌دهی می‌کنند تا از محیط زیست محافظت کنند، یا استانداردهای ایمنی را افزایش دهند، یا احساس جوامع خود را حفظ کنند، یا ارزش‌های خود را بیان کنند. و بسیاری از اینها خوب است. این یک هدیه ثروت است، نه بیماری ثروت.

اما اولسون، که در سال 1998 درگذشت، وقتی به ما می‌گوید که این هدیه هزینه‌هایی دارد، درست می‌گوید. و این هزینه‌ها در حوزه‌هایی از اقتصاد متمرکز می‌شوند که تعداد گروه‌هایی که باید با آنها مشورت شود افزایش می‌یابد. از این منظر، مشکلات بهره وری در صنعت ساخت و ساز چندان گیج کننده به نظر نمی رسد. ساختن چیزهایی که فقط در کدهای کامپیوتری وجود دارند نسبتا آسان است. دستکاری ماده در چهار دیواری یک کارخانه سخت تر، اما قابل کنترل است. وقتی یک ساختمان جدید یا تونل مترو یا بزرگراه می‌سازید، باید همسایه‌ها و جوامع و جاده‌های موجود و وسایل نقلیه دسترسی اضطراری و سیاستمداران و مناظر محبوب پارک و احتمال وقوع زلزله و غیره را طی کنید. ساخت و ساز ممکن است صنعتی باشد که بیشتر در معرض تز اولسون قرار دارد. و از آنجایی که تز اولسون به طور کلی در مورد کشورهای ثروتمند است، با داده های بین المللی نیز مطابقت دارد.

من این استدلال را توسط زارنسکی اجرا کردم. وقتی کارم تمام شد به من گفت که از طریق تلفن نمی توانم آن را ببینم اما با شوق سرش را بالا و پایین تکان می داد. او گفت: «مردم زیادی هستند که می خواهند در مورد یک پروژه نظر داشته باشند. “شما باید تعداد زیادی فضای پارکینگ را در هر واحد ببینید. باید اینقدر دور از خطوط دید باشد. شما باید از این مقدار آب بازیافتی استفاده کنید. شما 40 سال پیش 30 نفر در اتاق شنوایی برای تایید مجوز نداشتید.

بخشی از این از طریق مقررات بیان می شود. هرکسی که ساخت و ساز مسکن در مناطق پردرآمد و کم درآمد را دنبال کرده باشد، می‌داند که برق به صورت غیررسمی نیز کار می‌کند. دلیلی وجود دارد که ساخت و سازهای اخیر در واشنگتن دی سی در جنوب غربی شهر اتفاق افتاده است تا در جورج تاون. وقتی ساکنان ثروتمندتر می‌خواهند چیزی متوقف شود، می‌دانند که چگونه سازماندهی کنند – و اغلب سازمان‌هایی را دارند که باید از لابی‌گران و دسترسی‌ها برای جلوگیری از آن استفاده کنند.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما