مشاوره شغلی چگونه به ما در فرآیند پیدا کردن حرفه ای مناسب کمک می کند؟

دیگر برای کسی پوشیده نیست که شغل مناسبی را انتخاب کند، به‌عنوان یکی از نیازهای اساسی فردی، نقشی در رسیدن به هدف و موفقیت هر فرد خواهد داشت. اما کشف استعداد و تصمیم گیری درباره انتخاب شغل، کار آسانی نیست. گفتگو با یک مشاور شغلی خوب می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد.

در این مقاله ابتدا به این سوال پاسخ می‌دهیم که مشاوران شغلی هستند و در ادامه درباره این موضوع توضیح می‌دهند که مشاوره شغلی چگونه در پرورش شغل مناسب کمک می‌کند. اگر این موضوع، این روزهای شما نیز هست، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید.

مشاور شغلی کیست؟

یک مشاور شغلی، دانش عالی در زمینه انواع شغلها دارد و از طریق دادن مشاوره شغلی به افراد، آن‌ها را در انتخاب شغل مناسب یاری می‌کند. او با انجام تست‌های شخصیت‌شناسی و شناسایی خصوصیات جسمی و روحی، مدرک تحصیلی، استعدادها و مهارت های افراد به آن‌ها برای شناخت خود، انتخاب شغلی با شخصیت‌ها، طراحی مسیر شغلی و رسیدن به موفقیت و رضایت شغلی، کمک می‌نماید.

مشاوره شغلی چگونه به ما در پیدا کردن شغل مناسب کمک می کند؟

مشاوره شغلی، یکی از راهکارهای هوشمندانه برای انتخاب شغل به شماره می‌رود. بیرون آمدن از سردرگمی و رسیدن به شغل دلخواه تنها یکی از مزیت های این نوع مشاوره است. مزیت مهم تر، انتخاب مسیر درست است که به کمک مشاوره شغلی تعیین می شود. حرکت افراد در مسیر عملکرد شغلی باعث پیشرفت فرد و همچنین پیشرفت صنعت و اقتصاد می‌شود.

اولین گام برای این که بتوانیم از جلسه مشاوره شغلی بیشترین بهره را ببریم، این است که بدانیم واقعا دنبال چه چیزی هستیم. آیا دغدغه اصلی ما انتخاب یا تغییر شغل است به دنبال شناخت استعدادها و علایق خود هستیم.

پاسخ به سوالات مطرح شده و پرسش های دیگری که در ذهن داریم، با کمک یک مشاور شغلی توانمند خواهند بود. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشم که برای گرفتن نتیجه مطلوب از جلسه مشاوره باید با انتظارات واقع بینانه و درست و شرایط و روحیه مناسب ذهنی به مشاور شغلی مراجعه کنید.

در چه زمان‌هایی باید از یک مشاور شغلی کمک بگیریم؟

پیش از انتخاب رشته در مدرسه، هنگام انتخاب رشته دانشگاهی، پس از فارغ‌التحصیل شدن و در زمان تغییر شغل، مهم‌ترین افرادی هستند که باید از یک مشاور شغلی راهنمایی بخواهند. در ادامه درباره هر یک از این موارد توضیح داد.

پیش از انتخاب رشته در دوران مدرسه

دانش‌آموزان پایه نهم برای ورود به پایه دهم رشته تحصیلی خود را که ارتباط مستقیم با شغل آینده آن‌ها دارند، می‌کنند. در این هنگام یک مشاور شغلی می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا با گزینه های شغلی هر یک از رشته‌های متوسط ​​آشنا می‌شوند و با آگاهی و شناخت بیشتر رشته‌های انتخاب‌کننده.

در حقیقت یکی از مشاور این است که به دانش‌آموزان کمک کند با شناخت درست علایق، استعدادها و محدودیت‌های خود و همین‌طور نیازهای جامعه، رشته مناسبی داشته باشند.

هنگام انتخاب رشته دانشگاهی

یکی دیگر از زمان‌های کلیدی که به مشاوره شغلی نیاز دارد، در انتخاب رشته دانشگاهی و دانشگاه محل تحصیل است. به این دلیل که انتخاب رشته دانشگاهی، مهم ترین گام برای رسیدن به شغل مناسب و دلخواهتان است.

در نتیجه، کمک گرفتن از یک مشاور برای پیداکردن از علایق و استعداد خود و دانستن این سوال که در آینده می‌توانید انتخاب کنید، برای انتخاب رشته موفق بسیار لازم است.

در انتخاب مسیر درست به همه موضوعات مورد توجه قرار دهید و همچنین خود را برای علایق خود، کارها، استعدادها، مهارت‌ها و محدودیت‌ها نیز در نظر بگیرید، مسیری که شما باید انتخاب کنید، مسیر درستی خواهد بود. اما اگر تنها بر خواسته‌ها و گفته‌های والدین و اطرافیانتان، بدون داشتن علاقه و استعداد، به شغل‌هایی مانند پزشکی مراجعه کنید، حتی اگر در آن زمینه موفق باشید، به شغلی نرسیده باشید.

پس از فارغ‌التحصیل شدن

بعد از فارغ‌التحصیلی و گرفتن مدرک دانشگاهی نیز می‌توان در مواردی مانند پیداکردن شغل مناسب، راه‌های مختلف جستجوی شغل و کاریابی و حتی نوشتن رزومه شغلی، با یک مشاور شغلی مشورت کنید. در واقع می گفت تا زمانی که کارجویان می توانند شغلی مناسب انتخاب کنند، در همه مراحل مشاوران شغلی در کنار آن ها خواهند بود.

یک مشاور شغلی و استعدادیابی تلاش می‌کند که باتوجه به عواملی مانند نیازها و امکانات جامعه باشد. بازار کار و بررسی ویژگی‌ها، مهارت‌ها و امکانات کارجو، شغل با این موارد را به معرفی کند. منظور از ویژگی های کارجو، همه چیزهای جسمی و روحی و پیوندهای جسمانی، روانی و اجتماعی فرد است.

هنگام تغییر شغل

مشاور شغلی علاوه بر کمک به انتخاب شغل مناسب، می‌تواند در هنگام تغییر شغل فرد مورد نظر را راهنمایی کند. اگر ممکن است بنا به طرحی وجود نداشته باشد، رضایت شغلی محیط کاری نامناسب و حقوق پایین، تصمیم گرفتن شغل خود را تغییر دهند.

اما این تصمیم، تصمیم آسانی نیست و این افراد معمولا ترس، استرس و سردرگمی می‌شوند. از جمله ترس‌های این افراد می‌توانم به ترس‌هایی مانند پیدا کردن شغل و حرفه مناسب، مخالفت خانواده و دوستان و تصمیم گیری نادرست اشاره کنم.

در این موارد، به یک مراجعه کنید مشاور شغلی خوب و تصمیم گیری با نیاز بسیار و کمک کننده است. مشاور می‌تواند در این زمینه کمک زیادی به فرد کند تا با کمترین تصمیم گرفته شود و به رضایت شغلی دست پیدا کند.

جمع بندی و سخن پایانی

در این مقاله درباره مشاور شغلی و پیدا کردن وظایفی که باید انجام داد و به این موضوع پرداخت که مشاوره شغلی چگونه با ما در فرآیند ایجاد شغل مناسب کمک می‌کند. یک مشاور شغلی که با شغل‌ها و ویژگی‌های مختلف هر یک از آن‌ها آشنایی دارد، از طریق انجام تست شخصیت‌شناسی و شناسایی علایق و افراد استعداد، به آن‌ها در انتخاب شغل مناسب کمک می‌کند.

در هنگام انتخاب رشته دوره متوسطه دوم، رشته دانشگاهی، بعد از فارغ‌التحصیلی و تغییر شغل می‌توانم از مشاوره یک مشاور شغلی استفاده کنم. در نتیجه، اگر در هر مرحله از پیدا کردن شغل مناسب، سردرگمی و سخت باشد، می‌توان با حضور در آنجا مراجعه کرد. مرکز مشاوره و یا از طریق مشاوره شغلی آنلاین با متخصصان این حوزه تعیین کرده اند و از راهنمایی های آن ها استفاده می کنند.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما