قوانین هیئت منصفه برای ایلان ماسک و تسلا در دعوای سرمایه گذار بر سر توییت ها

هیئت منصفه روز جمعه تصمیم گرفت که ایلان ماسک در قبال ضررهای متحمل شده توسط سرمایه گذاران پس از ارسال پیام هایی در توییتر مبنی بر تامین بودجه برای خصوصی کردن تسلا در سال 2018، مسئولیتی ندارد.

سرمایه گذاران از آقای ماسک، تسلا و هیئت مدیره شرکت شکایت کرده بودند، با این استدلال که اظهارات وی در مورد طرح جنینی او برای خصوصی کردن شرکت خودروهای الکتریکی عواقب مالی ویرانگری برای آنها داشت. اما در یک محاکمه مدنی فدرال در سانفرانسیسکو طی سه هفته گذشته، وکلای تسلا و آقای ماسک، مدیر اجرایی این خودروساز، استدلال کردند که او تاجر موفقی بود که به راحتی می توانست برای خصوصی کردن تسلا بودجه دریافت کند.

دو پست در توییتر توسط آقای ماسک در مرکز این پرونده بود. در 7 آگوست 2018، او نوشت در توییتر: “من در نظر دارم تسلا را با قیمت 420 دلار خصوصی کنم. تامین مالی تامین شد.» او سپس نوشت: “حمایت سرمایه گذار تایید شد. تنها دلیل قطعی نبودن این موضوع این است که مشروط به رای سهامداران است.” قیمت سهام تسلا پس از آن پست ها افزایش یافت و پس از سقوط پیشنهاد در کمتر از سه هفته سقوط کرد.

قاضی فدرال این پرونده، ادوارد ام. چن، قبلاً اعلام کرده بود که “تامین بودجه” و اظهارات دوم آقای ماسک نادرست است و آقای ماسک هنگام ارسال آنها بی پروا بود.

اعضای هیئت منصفه – هفت مرد و دو زن – حدود یک ساعت با هم مشورت کردند و دریافتند که اظهارات آقای ماسک باعث ضرر سرمایه گذاران نشده است. این حکم به آقای ماسک اجازه می‌دهد تا برای دوره‌ای تاریک در زندگی حرفه‌ای خود، زمانی که تسلا در تلاش برای افزایش تولید مقرون‌به‌صرفه‌ترین خودروی خود، یعنی مدل 3 بود، ادعای اثبات کند.

آدام سی پریچارد، استاد حقوق در دانشگاه میشیگان، با اشاره به احکام پیش از محاکمه قاضی، گفت: “من فکر می کردم او دیوانه است که با توجه به مخاطراتی که در آن وجود دارد، شانس های خود را در دادگاه امتحان می کند.” “شما در آن موقعیت با یک دست پشت سر خود می جنگید – اما او پیروز شد.”

اگر او ضرر می کرد، آقای ماسک و تسلا ممکن بود باید میلیاردها دلار خسارت به سرمایه گذارانی بپردازند که می گفتند پس از افزایش سهام شرکت پس از اظهارات وی در توییتر، ضرر کرده اند و پس از آن که طرحش از بین رفت.

«خدا را شکر، عقل مردم غالب شده است!» آقای ماسک در توییتر منتشر شد، با اشاره به این حکم، افزود که از این تصمیم “عمیقا قدردان” است.

نیکلاس پوریت، وکیل شاکیان، در ایمیلی گفت: «ما از این حکم ناامید شده‌ایم و مراحل بعدی را بررسی می‌کنیم.»

پس از قرائت حکم، سه هیئت منصفه به سوالات وکلای شاکیان پاسخ دادند. یکی از اعضای هیئت منصفه مرد گفت که پیگیری استدلال آنها دشوار است و گاهی اوقات به نظر می رسد که سازماندهی نشده است.

او گفت: “هیچ چیزی وجود نداشت که به من یک لحظه “آها” بدهد، بعداً افزود: “الون ماسک مردی است که می تواند عطسه کند و بازار سهام می تواند واکنش نشان دهد.”

در طول محاکمه، وکلای سرمایه گذاران استدلال می کردند که آقای ماسک می دانست که تسلا به هیچ وجه خصوصی نمی شود، زیرا هیچ فرد یا صندوق سرمایه گذاری مبالغ خاصی را به این معامله متعهد نکرده بود. به گفته وکلا، همچنین نه ساختار قطعی برای یک تسلا خصوصی وجود دارد و نه مسیر روشنی برای تأیید نظارتی برای این طرح وجود دارد.

آقای پوریت در سخنرانی پایانی گفت: «این مورد در مورد این است که آیا قوانینی که برای همه افراد دیگر اعمال می‌شود باید در مورد ایلان ماسک نیز اعمال شود یا خیر». او افزود که بازار سهام “فقط به این دلیل کار می کند که قوانینی وجود دارد که مردم را صادق نگه می دارد، بنابراین مردم می توانند به اطلاعات موجود در بازار اعتماد کنند.”

تیم حقوقی آقای ماسک و تسلا استدلال کرده بودند که قیمت سهام شرکت ممکن است تغییر کرده باشد زیرا آقای ماسک گفته است که تسلا را خصوصی می‌کند، اظهاراتی که آنها می‌گویند درست است. آن‌ها همچنین استدلال کرده‌اند که سرمایه‌گذاری در واقع فراوان بوده است، اما آقای ماسک اعداد دقیقی را در اختیار نداشت، زیرا نمی‌دانست پس از اینکه تسلا دیگر در بورس نباشد، چند سهامدار می‌خواهند به مالکیت سهام تسلا ادامه دهند.

الکس اسپیرو، وکیل آقای ماسک و تسلا، می‌گوید: «تامین مالی مسئله‌ای نبود. او با اشاره به آقای ماسک اضافه کرد که این معامله به این دلیل شکست خورده است که “انگیزه او این بود که برای سهامداران درست عمل کند.”

یک سال پس از اینکه آقای ماسک ایده خصوصی کردن تسلا را مطرح کرد، قیمت سهام شرکت شروع به افزایش کرد زیرا مشکلات تولید خود را پشت سر گذاشت و برای مدتی یکی از بهترین سهام در میان شرکت‌های بزرگ بود. قیمت سهام آن در سال گذشته با تشدید رقابت در بازار خودروهای الکتریکی و کاهش قیمت خودروهای تسلا، 65 درصد کاهش یافت. اما قیمت سهم در سال جاری حدود 50 درصد افزایش یافته است.

این پرونده کمتر از چهار ماه پس از تصاحب توییتر توسط آقای ماسک، که دفتر مرکزی آن در فاصله نیم مایلی دادگاه فدرال در سانفرانسیسکو قرار دارد، به پایان رسید.

در سال 2018، آقای ماسک و تسلا یک شکایت جداگانه با کمیسیون بورس و اوراق بهادار درباره برنامه وی برای خصوصی کردن تسلا به پایان رساندند. آنها 40 میلیون دلار به عنوان جریمه به کمیسیون SEC پرداخت کردند و آقای ماسک موافقت کرد که از ریاست تسلا استعفا دهد و به یک وکیل اجازه دهد تا برخی اظهارات درباره تسلا را قبل از اینکه آقای ماسک در رسانه های اجتماعی منتشر کند، بررسی کند. آقای ماسک در حال حاضر در تلاش است تا بخش‌هایی از آن توافق را در دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده برای حوزه دوم فسخ کند.

آقای پریچارد، استاد حقوق، گفت که او باور ندارد که پیروزی آقای ماسک منجر به اظهارات فی البداهه سایر مدیران اجرایی شود که می تواند قیمت سهام را تغییر دهد. او گفت: «بیشتر مدیران عامل آنچه را که مشاوران عمومی به آنها می‌گوید در شرایطی مانند این انجام می‌دهند.

کارشناسان حقوقی گفتند که اکثر مدیران و شرکت ها دعوی سرمایه گذاران را حل و فصل می کردند. اما آقای ماسک اغلب مایل به مبارزه با دعاوی در دادگاه بوده است. در سال 2019، یک هیئت منصفه فدرال در لس آنجلس تصمیم گرفت که او یک غواص بریتانیایی را با نامیدن او در توییتر “پدو مرد” بدنام نکرده است. این دو مرد یک سال قبل در مورد نجات کودکانی که در غاری در تایلند گرفتار شده بودند، درگیر اختلافات شدیدی بودند.

انتظار می‌رود که یک قاضی دلاور به زودی درباره شکایت یکی از سهامداران تسلا تصمیم بگیرد که استدلال می‌کند هیئت مدیره شرکت هنگام طراحی بسته غرامت پرسود آقای ماسک در سال 2018 مستقل از او عمل نکرده است. سهامدار از دادگاه خواسته است که باطل شود. قرارداد پرداخت، که به آقای ماسک حق خرید نزدیک به 50 میلیارد دلار از سهام تسلا را داد.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما