قدرتمندترین پاسپورت های جهان برای سال

یادداشت سردبیر – برای باز کردن قفل جهان، خبرنامه هفتگی CNN Travel ثبت نام کنید. اخبار مربوط به مقاصد باز و بسته شدن، الهام گرفتن برای ماجراجویی‌های آینده، به‌علاوه جدیدترین اخبار هوانوردی، غذا و نوشیدنی، محل اقامت و سایر پیشرفت‌های سفر را دریافت کنید.

(سی ان ان) – بر اساس گزارش فصلی جدیدی که توسط شرکت مشاوره شهروندی و اقامت جهانی مستقر در لندن، Henley & Partners منتشر شده، سه گذرنامه آسیایی به دارندگان خود آزادی سفر جهانی بیشتری نسبت به سایر کشورها ارائه می دهند.

شهروندان ژاپنی از دسترسی بدون ویزا یا درخواست ویزا به 193 مقصد در سراسر جهان برخوردارند، درست جلوتر از سنگاپور و کره جنوبی که شهروندان آنها می توانند آزادانه از 192 بازدید کنند.

و اکنون که آسیا-اقیانوسیه در حال باز شدن در پسا کووید است، احتمال بیشتری وجود دارد که شهروندان آن دوباره از این آزادی سفر استفاده کنند.

طبق آخرین انتشار شاخص پاسپورت هنلی که بر اساس داده های انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) است، سفرهای جهانی اکنون در حدود 75 درصد سطوح قبل از همه گیری است.

در زیر سه کشور برتر آسیا، تعداد زیادی از کشورهای اروپایی نزدیک به بالای جدول امتیازات قرار دارند. آلمان و اسپانیا در 190 مقصد مساوی هستند و پس از آن فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ با 189 مقصد قرار دارند.

بعد از آن اتریش، دانمارک، هلند و سوئد همگی در رده پنجم قرار دارند و فرانسه، ایرلند، پرتغال و بریتانیا در رده ششم قرار دارند.

نیوزلند و ایالات متحده در کنار بلژیک، نروژ، سوئیس و جمهوری چک در رده هفتم قرار دارند.

اتباع افغانستان بار دیگر در انتهای این فهرست قرار دارند و می توانند بدون نیاز به ویزا از قبل به 27 کشور دسترسی داشته باشند.

سایر شاخص ها

فهرست Henley & Partner یکی از چندین شاخص است که توسط شرکت‌های مالی برای رتبه‌بندی پاسپورت‌های جهانی بر اساس دسترسی‌هایی که به شهروندان خود ارائه می‌دهند، ایجاد شده است.

شاخص پاسپورت هنلی 199 گذرنامه را بر اساس تعداد مقاصدی که دارندگان آنها می توانند بدون ویزای قبلی به آن دسترسی داشته باشند، رتبه بندی می کند. در طول سال و زمانی که تغییرات خط مشی ویزا اعمال می شود، به صورت بلادرنگ به روز می شود.

شاخص پاسپورت آرتون کپیتال گذرنامه های 193 کشور عضو سازمان ملل متحد و شش قلمرو – ROC تایوان، ماکائو (SAR چین)، هنگ کنگ (SAR چین)، کوزوو، سرزمین فلسطین و واتیکان را در نظر می گیرد. سرزمین های ضمیمه شده به کشورهای دیگر مستثنی هستند.

همچنین در طول سال در زمان واقعی به‌روزرسانی می‌شود، اما داده‌های آن با نظارت دقیق پورتال‌های دولت‌ها جمع‌آوری می‌شود. آرماند آرتون، بنیانگذار Arton Capital در ماه دسامبر به CNN گفت: این ابزاری است «برای افرادی که سفر می‌کنند تا اطلاعات دقیق و با دسترسی ساده برای نیازهای سفر خود ارائه دهند».

رتبه جهانی پاسپورت Arton’s Power Rank 2023، امارات متحده عربی را با امتیاز 181 بدون ویزا/ویزا در هنگام ورود، در رتبه اول قرار می دهد.

رتبه دوم در اختیار 11 کشور است که اکثر آنها در اروپا هستند: آلمان، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، هلند، اتریش، سوئیس و کره جنوبی.

ایالات متحده و بریتانیا در کنار دانمارک، بلژیک، پرتغال، نروژ، لهستان، ایرلند و نیوزلند در رتبه سوم قرار دارند.

بر اساس شاخص پاسپورت هنلی، بهترین پاسپورت ها برای نگهداری در سال 2023

1. ژاپن (193 مقصد)

2. سنگاپور، کره جنوبی (192 مقصد)

3. آلمان، اسپانیا (190 مقصد)

4. فنلاند، ایتالیا، لوکزامبورگ (189 مقصد)

5. اتریش، دانمارک، هلند، سوئد (188 مقصد)

6. فرانسه، ایرلند، پرتغال، بریتانیا (187 مقصد)

7. بلژیک، نیوزلند، نروژ، سوئیس، ایالات متحده، جمهوری چک (186 مقصد)

8. استرالیا، کانادا، یونان، مالت (185 مقصد)

9. مجارستان، لهستان (184 مقصد)

10. لیتوانی، اسلواکی (183 مقصد)

بر اساس شاخص پاسپورت هنلی، بدترین پاسپورت های سال 2023

چندین کشور در سراسر جهان به 40 کشور یا کمتر دسترسی بدون ویزا یا ویزا در هنگام ورود دارند. این شامل:

102. کره شمالی (40 مقصد)

103. نپال، قلمرو فلسطین (38 مقصد)

104. سومالی (35 مقصد)

105. یمن (34 مقصد)

106. پاکستان (32 مقصد)

107. سوریه (30 مقصد)

108. عراق (29 مقصد)

109. افغانستان (27 مقصد)

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما