قحط‌الرجال در فدراسیون فوتبال ایران؟

فدراسیون فوتبال ایران شاید روزهای پرکاری را اسپری می کند. مقامات فدراسیون تیم ملی ایران در زمینه جهانی حضور دارند و باید در این زمینه حضور داشته باشند. به‌ویژه اینکه ایران در یکی از سیاسی‌ترین گروه‌های جام قرار گرفته و کسب رتبه جهانی آبرومندانه در این گروه برای ورزش‌های ورزشی و سیاسی ایران بیشتر است. از این روست که فدراسیون احتمالاً تمام تمرکزش را معطوف به آماده سازی تیم ملی کرده است. از برگزاری اردوها تا انجام دیدارهای تدارکاتی و البته قرار به مناسبت تیم ملی در قطر.

با وجود چنین عذر موجهی، ولی به نظر نمی‌رسد برای فدراسیون فوتبال ایران، آن‌قدر علاقه‌مند باشد که افراد را برای پست‌های مناسب‌تر انتخاب کنند. مثلا همین روزها شایعه شده است که این فدراسیون قرار است ریاست سازمان لیگ فوتسال ایران را هم به احسان اصولی بسپارند. رئیس کمیته فوتسال ایران می‌شود که در نگاه اول شاید پست جدید و احتمالی برای آن دور از ذهن باشد.

با این حال، این موضوع به این کمترها هم نخواهد بود. چون روند اتفاقات یکی، دو سال اخیر در فدراسیون فوتبال به گونه‌ای است که گفته می‌شود در این نهاد قاط‌الرجال است و هرچه پست و این سمت اصولی است که برای احسانی کنار گذاشته شود. عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال ایران و بعد از اتفاقات رخ‌داده در فدراسیون شهاب‌الدین عزیزی‌خادم به‌عنوان فدراسیون فوتبال ایران هم معرفی شد. در کنار این پست کلیدی ریاست کمیته فوتسال را هم در اختیار داشت و احتمالاً آماده می‌شود تا در جبهه‌های جدید به فوتسال ایران خدمت کند. شرایط به گونه‌ای است که رفته‌رفته از او به‌عنوان ابوالمشاغل فوتبال ایران یاد می‌شود. این‌همه شغل، ولی در حالی است که خروجی به‌دردبخور که نه، خروجی شبیه شکست برای فدراسیون و احسان اصولی است.

او در هیچکدام از سمت‌هایی که داشته، موفقیتی به دست نیاورده و مقداری هزینه سنگین هم برای فوتبال ایران به بار آورده است. به‌عنوان یکی از اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال، تصمیم احسان اصولی بازی تیم ملی ایران با لبنان در مرحله انتخاب جام جهانی را به مشهد برد. در حاشیه همان دیدار به صورت زنان تماشاگری که می‌خواستند ورزشگاه شوند، اسپری فلفل پاشیده شده و یک آبروریزی بزرگ در این زمینه رخ داد. به طوری که این سوژه تا مدت‌ها به رسانه‌های خارجی داده شده تا به فوتبال ایران بتازند. در شرایطی که احسان اصولی گفته است ناظران بین‌المللی بازی از میزبانی ایران رضایت و خطری بابت برخورد با تماشاگران زن در مشهد، فوتبال ایران را تهدید نمی‌کند، مهدی تاج به طور رسمی از خطر بزرگی که فوتبال ایران را به خاطر داستان مشهد. خطر می کند، پرده برداشت و حتی به طور همزمان از این گفت که اگر ایران نتواند از آن درخور دفاع کند به فیفا ارائه دهد، ممکن است فوتبال ایران تعلیق شود.

این مورد تنها اتفاق جنجالی که احسان اصولی رقم زده، نیست. او در قامت سخنگوي همكاري بحث برانگيز است. دروغ بزرگ او در ماجرای جدایی دراگان اسکوچیچ هنوز هم سوژه داغی است. در بسیاری از خبرها که اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال برای برکناری دراگان اسکوچی و جانشینی‌اش با کی‌روش تشکیل جلسه دادند، آقای سخنگو با وجود آن‌ها در آن جلسه حضور داشت، همه چیز را کتمان کرد و اصلاً درباره چنین موضوعی صحبت نکرد. او‌جا به رسانه‌ها هم می‌آید که در پی آشفته‌کردن شرایط هستند. هنوز ساعتی از تکذیبیه بحث‌برانگیز اصولی نگذشته بود که سایر اعضای هیئت‌رئیسه به عنوان رسمی به عنوان عذر اسکوچی خواسته شده بودند و تیم ملی فوتبال ایران را هدایت می‌کردند.

کار برای ابوالمشاغل فعلی فوتبال ایران خیلی ساده نیست. او در حالی که سمت مهمی دارد که در آستانه برکناری از فدراسیون فوتبال هم قرار گرفته بود. از این قرار است که بحث اخراج او از هیئت‌رئیسه در مجمع فدراسیون فوتبال مطرح شود و فقط با اختلاف، دو رای، بقایایی تضمین شود. این تضمین به معنی آن نبود که اصولی انتخاب همه اعضای مجمع را به دست بیاورد. چون برای برکناری نیاز به دوسوم آرا بود که او فقط چند تا به دوسوم آرا شانس آورد. حالا مسئولی که فوتبال ایران را تا پای تعلیق پیش برده، در چشم خبرنگاران زل زده و حرف‌های ناصحیحی درمورد داستان دراگان مطرح کرده و تا پای برکناری از هیئت‌رئیسه هم پیش رفته، یک شاهکار دیگر هم دارد: نایب‌قهرمانی تیم فوتسال ایران در آسیا.

این یکی هم به یکی از سمت‌های بی‌شمار او در فوتبال ایران است. اصولی رئیس کمیته ملی کمیته فوتبال ایران است و تیم ایران که پرافتخارترین تیم فوتسال تاریخ در آسیا و قهرمانی‌های مکرر و بی‌شمار است، در عصر همین مدیر به عنوان نایب‌قهرمانی رسیده است. یک شکست تأمل‌برانگیز که اصولی در عین ناباوری از آن به‌عنوان یک اثر یاد شده است. البته آن‌هایی که فوتسال را دنبال می‌کنند، از مدیریت اصولی بر این رشته هم شاکی هستند و می‌گویند که حتی می‌توانند یک دیدار دوستانه را هم برگزار کنند، چه چیزی به این نتیجه می‌رسند که به عنوان مهمی مانند رئیس کمیته فوتسال باشد.

این‌ها بخشی از اتفاقاتی است که احسان اصولی در فدراسیون فوتبال ایران رقم زده است. ولی برای تکمیل مدیریت او می‌به سرنوشت فوتبال مشهد، جایی که او ریاست استان را هم برعهده داشت، برگشت و دید که چه بلایی بر سر صحنه، یکی از بهترین تیم‌های فوتبال ایران آمده است. اگر دانش مدیریتی بالاتر داشت، کار را نباید به جایی رساند که این روزها تیم مشهدی حاضر در لیگ یک برای فرار از شکست‌های دورقمی، باید دست به ابتکارهای نوین بزند.

عجیب است با چنین رزومه و کارنامه‌ای حالا ظاهرا قرار است فدراسیون فوتبال ایران پست هم برای احسان اصولی در نظر گرفتن؛ اتفاقی که اگر رقم بخورد باید به مدیریت مهدی تاج که به اندازه کافی در گذشته بحث‌برانگیز بود، شک کرد. در واقع انتظار می‌رفت بعد از هزینه‌های سنگینی که داستان مشهد روی دست فوتبال گذاشت و ناکامی تیم ملی فوتسال در آسیا و سخنان ناصحیح در قامت سخنگو، پست‌های احسان اصولی یکی از دیگری از او سلب شود، نه اینکه در اقدامی مورد بحث‌برانگیز، کاندیدای پست باشد. جدیدتری در این فدراسیون شود. بهرستی آیا در فدراسیون فوتبال قاطعالرجال است؟

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما