فرستاده سازمان ملل متحد می گوید که عراق به دلیل & بی توجهی تکان دهنده به زندگی غیرنظامیان& اقدام به گلوله باران می کند

سفرا در اواخر بعد از ظهر به وقت نیویورک برای بحث در مورد حمله 20 ژوئیه در زاهکو، شهری در منطقه کردستان در نزدیکی مرز با ترکیه، در منطقه ای که نیروهای ترکیه در حال انجام عملیات ضد تروریستی علیه گروه های شبه نظامی غیرقانونی هستند، تشکیل جلسه دادند.

خانم Hennis-Plasschaert جدول زمانی تحولات را از زمان اصابت پنج گلوله توپخانه به تفرجگاه پارکها، که مملو از بازدیدکنندگان از جمله کودکان بود، ارائه کرد. 9 نفر کشته و 33 زخمی شدند.

اقدامات احتیاطی نادیده گرفته شده است

عراق این حمله را به نیروهای ترکیه نسبت داد و خواستار تحقیق شد، اما آنکارا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «مخالف انواع حملاتی است که غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند» و «آماده انجام همه اقدامات برای افشای حقیقت است».

خانم Hennis-Plasschaert در سخنرانی خود گفت: “این حمله هولناک به یک مکان توریستی شناخته شده و کاملاً قابل شناسایی نشان دهنده بی توجهی تکان دهنده به زندگی غیرنظامی و استانداردهای پذیرفته شده جهانی حقوق بشردوستانه بین المللی و حقوق بشر است که به دنبال محافظت از غیرنظامیان است.” پیوند ویدیویی

«در حالی که همه طرف‌های درگیری باید تمام اقدامات احتیاطی ممکن را برای جلوگیری از آسیب رساندن به غیرنظامیان در همه زمان‌ها انجام دهند، این به وضوح رعایت نشده است.»

نماینده سازمان ملل گفت که او روز دوشنبه با نخست وزیر عراق صحبت کرد و او بار دیگر بر اهمیت انجام تحقیقات شفاف و کامل در مورد این حادثه چه به صورت مستقل و چه به صورت مشترک تاکید کرد.

او به سفرا گفت: «پایان دادن به گمانه‌زنی‌ها، انکارها، سوء تفاهم‌ها و افزایش تنش‌ها حیاتی است.» در همین حال، من درک می کنم که ترکیه نیز آماده است تا به طور مشترک با عراق به این موضوع بپردازد تا مشخص شود دقیقا چه اتفاقی افتاده است.

حملات باید متوقف شود

خانم Hennis-Plasschaert تاکید کرد که توقف همه حملات به خاک عراق بسیار مهم است.

او گفت: «چنین تجاوزاتی نه تنها بی پروا تنش‌های ملی و منطقه‌ای را افزایش می‌دهد، بلکه همان‌طور که شاهد بودیم، فجایع انسانی را به بار می‌آورد.

همانطور که بارها در سال‌های گذشته گفته‌ام، عراق به درستی این تصور را رد می‌کند که می‌توان با آن به‌عنوان عرصه‌ای برای رقابت‌های خارجی و منطقه‌ای رفتار کرد – به‌عنوان عرصه‌ای که همسایگان، و هر بازیگر دیگری در آن موضوع، به طور معمول و بدون مجازات در نظر گرفته شود. حاکمیت و تمامیت ارضی آن را نقض کند.»

عراق: حمله به حاکمیت

فؤاد حسین، وزیر امور خارجه این کشور به شورا گفت که عراق قاطعانه این حمله را محکوم کرده است.

این یک تجاوز نظامی به حاکمیت و امنیت عراق و تمامیت ارضی آن است. این یک نقض و تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است.»

آقای حسین از سفرای خود خواست تا قطعنامه ای را اتخاذ کنند که از ترکیه می خواهد نیروهای خود را از تمام خاک عراق خارج کند.

وی افزود، تجاوز همچنین باید به شدت محکوم شود و عاملان آن پاسخگو باشند، در حالی که باید یک تحقیق مستقل بین المللی برای بررسی این حادثه تشکیل شود.

وزیر امور خارجه در ادامه خواستار قرار گرفتن وضعیت عراق و ترکیه در دستور کار شورای امنیت و جبران خسارات وارده از سوی دولت ترکیه شد.

ترکیه: تروریست ها حاکمیت خود را نقض می کنند

اونجو کچلی، معاون نماینده دائم ترکیه، گفت که کشورش بلافاصله پس از حمله با مقامات عراقی و مقامات اقلیم کردستان در تماس است.

وی گفت: ما به صراحت اعلام کردیم که ترکیه آماده است تا همه اقدامات را برای افشای حقیقت انجام دهد.

بنابراین، ما معتقدیم که این نشست برای درست کردن کارنامه بسیار مهم است – نه تنها با اعضای شورا، بلکه با برادران و خواهران ما در عراق.

آقای کچلی گفت که ترکیه همواره حمایت قاطع خود از حاکمیت، تمامیت ارضی، ثبات و رفاه عراق را حفظ کرده است و افزود که هرگونه ادعای خلاف واقع نادرست و سوء قصد است.

«اجازه دهید آن را خیلی واضح بیان کنیم. حاکمیت و تمامیت ارضی عراق توسط سازمان های تروریستی نقض شده است نه ترکیه.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما