فرانسه نیروهای خود را از بورکینافاسو خارج می کند، زیرا عدم محبوبیت آن در آفریقا افزایش می یابد

با این حال، مقامات فرانسوی تعداد نیروها را تأیید نکرده اند و مشخص نیست که آنها به کجا می توانند حرکت کنند. در آفریقا، فرانسه در جیبوتی، گابن، ساحل عاج، نیجر و سنگال پایگاه دارد. انتظار می‌رود امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، تجدید ساختار حضور نظامی فرانسه در این قاره را در اواخر سال جاری اعلام کند.

خروج نیروهای فرانسوی مظهر ناخوشی گسترده‌تری است که بین بورکینافاسو و استعمارگر سابق آن در حال گسترش است، پدیده‌ای که در کشورهای فرانسوی زبان آفریقا گسترش یافته است. در مالی، همسایه شمالی بورکینافاسو، هزاران نیروی فرانسوی نزدیک به یک دهه را صرف مبارزه با افراط گرایان کردند، اما امنیت بهبود نیافت و دسترسی گروه های مسلح از شمال صحرای آن به مرکز پرجمعیت تر آن گسترش یافت. مردم مالی، فرانسوی‌ها را مسئول اوضاع وخیم کشورشان می‌دانستند و سال گذشته سفیر فرانسه و چندین رسانه فرانسوی از این کشور اخراج شدند، در حالی که همه نیروهایش تحت فشار شدید دولت مالی از خارج شدند.

سناریوی مشابهی در بورکینافاسو رخ داده است، جایی که شبه‌نظامیان اسلام‌گرا از سال 2015 هجوم آورده‌اند و کشورهای همسایه را تهدید به بی‌ثباتی کرده‌اند. در ماه‌های اخیر، تحلیلگران و مقامات هشدار داده‌اند که بورکینافاسو ممکن است برای بازپس‌گیری سرزمین‌های از دست رفته به گروه مزدور روسی واگنر مراجعه کند، سناریویی که در مالی نتایجی را در زمین به ارمغان آورد، اما همچنین منجر به کشته شدن تعداد زیادی غیرنظامی شد.

در ماه دسامبر، نانا آکوفو آدو، رئیس جمهور غنا، مقامات بورکینافاسو، همسایه غنا را به امضای توافقنامه با واگنر متهم کرد. آقای آکوفو آدو گفت: «عملکرد آنها در مرز شمالی ما برای ما در غنا بسیار ناراحت کننده است.

با این حال، این حضور تایید نشده است.

ژنرال دیدیه کستر، معاون سابق عملیات در ارتش فرانسه، که قبلا در مالی همسایه مستقر بود، اظهارات آقای اودراگو را تکرار کرد. او گفت: “تا زمانی که واگنر وارد عمل نشود، من فکر می کنم فرانسه درها را باز نگه خواهد داشت.”

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما