فرارو چرا عراقی ها طلاق میگیرند؟

فرارو- «منال» تنها یک سال پس از ازدواج‌اش به یکی از ده‌ها هزار عراقی‌ای تبدیل شد که هر سال در کشوری به شدت محافظه کار چون عراق طلاق می‌گیرند، جایی که طی سالیان اخیر میزان طلاق افزایش یافته است.

به گزارش فرارو به نقل از المانیتور، برای «منال» و بسیاری از زنان دیگر، دلیل درخواست طلاق روشن بود: وابستگی مالی شوهرش به کسب و کار خانواده‌اش معنی بود که او نمی‌توانست برای زندگی‌اش تصمیم بگیرد. این زن ۳۳ساله هشت سال پیش از شوهر سابق‌اش که پسر عمویش بود و در مغازه لوازم خانگی پدرش کار می‌کرد طلاق گرفت.

شوهر منال نه تنها از نظر مالی به خانواده‌اش وابسته است بلکه این زوج با خویشاوندان زندگی مشترک دارند. منال می‌گوید: «او از نظر مستقل مالی نبود و همین موضوع باعث بروز مشکلات خانوادگی شد». بر اساس داده های منتشر شده توسط شورای عالی قضایی عراق استدلال یا بازتاب ارائه دهنده ده ها هزار عراقی است. مقام‌های عراقی از مشکلات اقتصادی سریع تر، ازدواج‌های هنگام و خیانت ناشی از فناوری‌های جدید به رسانه‌های اجتماعی به عنوان عوامل کلیدی در افزایش نرخ طلاق در عراق یاد می‌کنند.

بیش از ۷۳ هزار مورد طلاق در سال ۲۰۲۱ میلادی توسط دادگاه‌ها در سراسر عراق ۴۲ میلیون نفر تایید شده است که تا حد زیادی با نرخ طلاق در آن کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی برابری می‌کند.

این میزان از میزان کم‌تر از ۵۱۷۰۰ مورد طلاق در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ میلادی در دهه‌های اخیر است که در آن از هر پنج ازدواج یک به طلاق می‌شود.

بهتر است طلاق بگیری

نتیجه تحقیقی که شورای عالی قضائی عراق در مورد علل طلاق در عراق منتشر کرد «زندگی با همسر که در بسیاری از موارد منجر به تاثیر در روابط می‌شود» در کنار «وابستگی مالی به خانواده» از جمله اصلی ذکر شده اند. هم چنین مشکلات مربوط به یافتن شغل و خیانت‌های ناشی از اینترنت از جمله موارد بعدی طلاق در عراق قلمداد شده اند.

ازدواج‌های زودرس و جلسات در سنین کودکی و نوجوانی نیز یکی دیگر از عوامل طلاق در عراق بوده است. در مجموع ۴۰۹۲ دختر نوجوان در دو سال منتهی به پایان سال ۲۰۲۱ در عراق طلاق گرفتند. «هناء آدور» فمینیست پرسابقه عراقی اشاره می‌کند که «فشار مالی بر خانواده» نیز یکی از دلایل اصلی طلاق در عراق است.

او میگوید: «این موضوع یک بار روانی است و باعث ایجاد مشکل می شود». هم چنین، عراق از جراحات خانگی ناشی از همه گیری ویروس ها در امان نماند. «ادور» زنان عراقی را به خاطر شهامتشان در طلاق گرفتن ستایش می‌کند. او می‌گوید این آگاهی در میان عراقی‌ها ایجاد می‌شود که اگر در زندگی آنان و فرزندانشان خشونت کنند، بهتر است طلاق را بپذیرند.

با این وجود، در جامعه‌ای میانا مردسالار مانند عراق مرد مطلقه و زن مطلقه از موقعیتی که در آن وجود دارد. ادور با اظهار زنان تاسف می‌گوید عراقی به منظور کسب حضار فرزندانشان در معرض خطر «آزار و اذیت جنسی» توسط مردانی قرار می‌گیرند که حق دارند از زنان مطلقه برای استفاده جنسی خود استفاده کنند.

حتی برخی از خانواده‌ها از ترس «انگ» و «حرف مردم» اجازه نمی‌دهند زنان مطلقه به کار شوند و یا آزادانه به بیرون از خانه بروند. «ادور» می‌گوید: «در مورد مردان از نظر اجتماعی همه چیز قابل قبول است. او امروز طلاق می‌گیرد و فردا دوباره ازدواج می‌کند».

زنان در عراق

باید صبر کنی

آمار افزایش طلاق نشان از افزایش نامیدی زنان عراقی دارد. یک قاضی در سال ۲۰۱۹ میلادی در مطلبی منتشر شده در وب سایت شورای قضایی عراق گفته است: «دادگاه‌ها افزایش طلاق را به طور خاص در یک دهه گذشته ثبت کرده اند». یک مددکار اجتماعی که پرونده‌های طلاق در دادگاه‌ها ثبت می‌شود، می‌کند تا سعی کنید نقاط اشتراکی بین زوجین برای تداوم زندگی زناشویی پیدا کند اذعان می‌کند که طلاق در عراق بسیار متداول است.

او که نخواست نام‌اش فاش شود به «المانیتور» گفت: «تنها در ۱۰ درصد موارد طلاق می‌توانیم راه حلی پیدا کنیم».

«منال» اکنون در خانه والدین‌اش زندگی می‌کند و برای یک سازمان دفاع از حقوق زنان کار می‌کند. پسر نه‌ساله او «آدم» هر وقت پدرش را می‌بیند. منال علیرغم این است که به دلیل ازدواج ناکام اولاش ناامید شده اما امکان ازدواج دوباره را نمی‌کند. او می‌گوید این بار باید بیش‌تر دقت کنید و شرایط و خواسته‌هایش را نشان دهید.

او می‌گوید شوهر آینده‌اش، علاوه بر آن، باید پسرش را بپذیرد که باید حرفه‌ای و شغلی را بپذیرد. توصیه منال به دخترانی که قصد دارند زندگی زناشویی را آغاز کنند ساده است: «استقلال اقتصادی خود را تضمین کنید و در سن پایین ازدواج نکنید. شما باید صبر کنید. ازدواج نباید تنها هدف و آرزوی زندگی‌تان باشد».

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما