فرارو الگوی بازارساز برای دلار

مشاهده بازار در روز گذشته نشان می‌دهد که دلار به نسبت اولین روز هفته جان بیشتری گرفته است. قیمت‌ها از ابتدای هفته روند نزولی را آغاز کرده و به نسبت شنبه ۱۶ مهر، حدود ۳/۱ درصد کاهش قیمت داشته است. اما در کاهش روزانه، روند قیمتی افزایشی بوده است. به این معنا که اسکناس دلار در ابتدای روز با قیمت‌های پایین‌تر معامله شد، اما در ادامه قیمت‌ها افزایش یافت.

به گزارش دنیای اقتصاد، به عبارت دیگر می‌توان گفت که بازارساز با دلار در صبح قیمت را یک پله پایین می‌آورد، اما روند به شکلی است که بعدازظهر قیمت‌ها افزایش می‌یابد، اما این افزایش در حدی است که قیمت روز گذشته فراتر نمی‌رود. به این ترتیب به نظر می‌رسد دست سیاستگذار ارزی برای تزریق باز است و هدفمند حرکت می‌کند. از سوی دیگر، کاهش پلکانی دلار به ازای کاهش قیمت سکه قیمت مهر نیز بوده است، که در مدت یک هفته (از 10) 4 درصد از قیمت بسته شده و به نرخ 14 میلیون و 820 هزار تومان در ماه است.

مشاهده انجام شده در صبح روز گذشته حاکی از این است که قیمت دلار روند خود را با یک نرخ کاهش شروع کرد و قیمت تا 32 هزار و 100 تومان هم پایین آمد. این کاهش به نحوی بود که برخی از افراد از نظر گران انتظار کانال 32 هزار تومانی را از دست برود و قیمت دلار به کانال 31 هزار تومان ریزش کند. اما با ادامه بازار، شرایط تغییر کرد به‌طوری که فشار نوسان‌گیرها باعث شد قیمت‌های نقدی تا 32 هزار و 270 تومان نیز افزایش پیدا کند. این روند باعث شد که فردایی هم روند افزایشی به خود بگیرد. آخرین نرخ‌هایی که برای فردایی عنوان شد تا 32 هزار و 450 تومان نیز رسید. به این ترتیب قیمت دلار از 11 مهر ماه که قله تاریخی به حساب می‌آید حدود 2/3 درصد کاهش را ثبت کرده است.

به نظر می‌رسد سیاست‌گذاری تاکتیکی برای کنترل نوسان ارزیابی می‌شود که بیشتر به ازای اول وقت بررسی می‌شود و قیمت آنها را تنظیم می‌کند و در ادامه تغییرات تغییرات پیدا می‌کند، اما با افزایش پیشنهاد در ابتدای روز، نرخ‌شکنی انجام می‌شود. احتمال اینکه این تاکتیک بازارساز در روزهای آینده ادامه داشته باشد و نرخ دلار به کمتر از 32 هزار تومان برسد.

الگوی بازارساز برای دلار

کاهش 4 درصدی قیمت در یک هفته

سکه در روز گذشته یعنی هجدهمین روز از اولین ماه پاییز، 14 میلیون و 820 هزار تومان پرداخت شده است که به نسبت 10 مهر که 15 میلیون و 420 هزار تومان بوده است 60 هزار تومان کاهش یافته است. به عبارت دیگر در مدت 8 روز حدود 4 درصد از قیمت بسته شده است. اما اگر با قیمت تاریخی سکه که در 22 خردادماه سال جاری رقم خورده و حدود 16 میلیون و 390 هزار تومان بوده است، کاهش 6/9 درصدی را ثبت کرده است. قیمت سکه طلا در ایران متاثر از دو عامل، قیمت اونس طلا و قیمت دلار است. اما به‌طور تجربی می‌توانم بگویم که اثر نوسانات دلار بر قیمت سکه بیشتر است.

محاسبات نشان می‌دهد ارزش ذاتی سکه در روز گذشته حدود 13 میلیون و 300 هزار تومان بوده است که این ترتیب حباب است که از تفاوت قیمت روز سکه و ارزش ذاتی به دست می‌آید حدود یک میلیون و 520 هزار تومان بوده است. فرمول ارزش ذاتی سکه از مولفه‌هایی مانند وزن سکه، نرخ دلار آزاد، قیمت اونس جهانی طلا و حق ضرب سکه به دست می‌آید.

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما