jeejowbanner

(عکس) گلایه حمید درخشان از تعلیق فعالیت در پرسپولیس!

شاید بسیاری از هواداران نسل جدید «پرسپولیس» شناخت زیادی از حمید درخشان نداشته باشند و زندگی او در این باشگاه را محدود به تجربه تلخ سال 93 بدانند. اما هواداران قدیمی «پرسپولیس» مطمئناً نام حمیدی درخشان را از نظر کیفیت بازی، سابقه و افتخار در بین تیم منتخب تاریخ این باشگاه قرار می دهند. بازیکنی که از اواسط دهه 50 در این تیم حضور داشت و در سال 72 فوتبال را در پرسپولیس کنار گذاشت. نقش اصلی مسابقات تک قهرمانی «پرسپولیس» در آسیا در سال 70 توسط حمیدی درخشان انجام شد و او را معمار یکی از بهترین تیم های تاریخ پرسپولیس نامیدند.

در سال 72 پس از محرومیت علی پروین، مدیریت «پرسپولیس» به حمید درخشان، نصیرمحمد خانی و محمد پنجعلی واگذار شد و در یک سال یکی از مشهورترین ستاره های تاریخ باشگاه را خلق کردند. تصور کنید ظرف یکی دو سال بازیکنانی مانند احمدرضا عابدزاده، علی دایی، بهروز درشفرد، یحیی گل محمدی، افشین پیروانی، مهدی مهدوی کیا، کریم باقری و… به پرسپولیس پیوستند و حمیدی درخشان نقش مهمی در انتقال آنها داشت. بازیکنان

بعد از محرومیت عجیب سال 73 در دربی بود که دراش تمایل خود را برای همکاری با یورگن گده نشان داد و دوران کوتاه حضور این مربی آلمانی با شکست سنگین در دربی به بدترین شکل به پایان رسید. حمیدی درخشان دوباره به عنوان سرمربی «پرسپولیس» پیشنهاد شد، اما او ترجیح داد استانکو و خود این مربی جوان به عنوان دستیار فعالیت کنند.

هواداران «پرسپولیس» به یاد دارند که تیم استانکو فوتبال فوق العاده ای ارائه می کرد و نقش حمید درخشان در این تیم بیش از یک سرمربی بود. این سرمربی کروات در زمستان 75 تصمیم به جدایی گرفت و این کار دوباره به حمید درخشان محول شد. پرسپولیس در آن فصل با قدرت پیروز شد و در بهترین عملکرد خود در تاریخ دربی های پس از انقلاب و در روزی که چندین موقعیت واضح گلزنی را از دست داد، استقلال را 0-3 شکست داد.

حمید درخشان بهترین گزینه برای ادامه روی نیمکت به نظر می رسید اما عابدینی به طرز عجیبی ایوان ماتکوویچ کروات را انتخاب کرد و از سرمربی جوانش عذرخواهی کرد. متکوویچ پس از چند بازی برکنار شد و علی پروین دوباره هفت سال (به جز فصل 83) سرمربی پرسپولیس شد. عجیب است که سلطان تمایلی به همکاری با حمیدی درخشان و فرشاد پیوس نشان نداد و باز هم نصیر ابراهیمی به علی پروین کمک کرد.

پس از گذشت 25 سال هنوز دل حمید درخشان از این اتفاقات پر است. در Echelon یک در هزار و در مقایسه، تصور کنید که یک پپ گواردیولا جوان در سال 2009 سه گانه را برای بارسلونا به دست آورد، اما لاپورتا سال بعد او را اخراج کرد و یوهان کرایف (هرچند بزرگ و مغرور) را به عنوان سرمربی بارسلونا جایگزین کرد. منطقی نیست که یک سرمربی جوان و موفق را در ابتدای کارش اخراج کنیم و دوباره به یک گزینه قدیمی و قدیمی ایمان بیاوریم، اما عابدینی این کار را انجام داد و از یکی از مهمترین سرمایه ها مجوز رشد و پیشرفت گرفت. در تاریخ پرسپولیس .

علی پروین که به گفته خودش در سال 72 مورد خیانت شاگردانش قرار گرفت، هرگز تمایلی به استفاده از حمید درخشان یا فرشاد به عنوان دستیار نشان نداد و در واقع موفق نشد. به نظر می رسید تیمی با هدایت حمید درخشان جوان و سرحال حتی می تواند در آسیا هم به موفقیت دست پیدا کند، اما یک تصمیم عجیب برخلاف هنرش عمر سرمربیگری او را بسیار کوتاه کرد و در اوج موفقیت قرار گرفت. ، قهرمانی در لیگ و پیروزی در دربی با سه گل. ، فرصت ادامه پروژه خود را از دست داد.

حمید درخشان که با او صحبت کرده بودیم فکر می کرد می تواند پپ گواردیولا و معمار پرسپولیس جدید باشد اما این شانس بزرگ از او و باشگاه گرفته شد تا پس از گذشت 25 سال این حسرت هنوز در دل مردم باقی بماند. باتجربه ترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس

منبع: ورزش 3

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما