عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان «مذاکره با هند تنها در صورتی امکان پذیر است که نخست وزیر مودی ماده 370 را در کشمیر بازگرداند» اخبار جهان

لاهور: عمران خان، نخست وزیر برکنار شده پاکستان گفته است که تنها راه پیش رو در روابط با هند این است که نخست وزیر نارندرا مودی، وضعیت ویژه کشمیر را بازگرداند. در سال 2019، پارلمان هند ماده 370 قانون اساسی را لغو کرد که به جامو و کشمیر وضعیت ویژه ای می داد و ایالت را به دو منطقه اتحادیه – جامو و کشمیر و لاداخ تقسیم کرد. خان عصر سه‌شنبه در حین تعامل با رسانه‌های خارجی در اقامتگاه پارک زمان خود در لاهور، به PTI گفت: «هند وضعیت ویژه کشمیر را لغو کرده بود. اکنون تنها راه پیش رو برای مذاکرات با هند این است که ابتدا دولت مودی آن را بازگرداند». رهبر تحریک انصاف پاکستان در پاسخ به سوال دیگری در مورد حاکمیت قانون گفت: “اگر حاکمیت قانون نباشد آینده ای برای پاکستان وجود نخواهد داشت. برای مثال هند را در نظر بگیرید. به دلیل حاکمیت قانون پیشرفت کرد.”

خان از قوه قضائیه برای “حفاظت از قانون اساسی” و “خنثی کردن” طرح ائتلاف به رهبری PML (N) برای به تعویق انداختن انتخابات در استان های پنجاب و کایبر پختونخوا پاکستان که قرار است 90 روز پس از انحلال مجالس در آن برگزار شود، انتظار دارد. ماه

همچنین بخوانید: «بزرگترین اشتباه در تاریخ ۷۵ ساله کشور»: حمله مریم نواز به عمران خان

رهبر تحریک انصاف پاکستان که در آوریل سال گذشته با رای عدم اعتماد توسط PMLN و متحدانش از سمت نخست وزیری برکنار شد، مدعی شد که ائتلاف حاکم با حمایت دست اندرکاران آنها در تشکیلات نظامی قصد برکناری خود را داشته است. او از سیاست

او مدعی شد: “آنها برای رد صلاحیت من برنامه ریزی کرده اند. تمام تلاش ها در تمام نقاط قدرتمند کشور انجام می شود تا من را از سیاست دور نگه دارند.”

خان در پاسخ به این سوال که آیا ژنرال سید عاصم منیر، فرمانده ارتش نیز پشت چنین تلاش هایی بوده است، گفت: “او دو ماه است که در سمت خود بوده است و من به او شک دارم.”

خان همچنین مدعی شد که نواز شریف، رقیب سیاسی او و سه بار نخست وزیر، خواهان رد صلاحیت او است. او مدعی شد: «نواز برای بازگشت خود از بریتانیا شرطی (برای تأسیس) گذاشته و آن رد صلاحیت من است.

PML (N) اخیراً اعلام کرد که نواز شریف رهبر عالی آن پیش از انتخابات عمومی بازخواهد گشت.

عمران خان همچنین مدعی شد که PML (N) و متحدان آن نیز برنامه ریزی کرده اند تا رهبران حزب او را هدف قرار دهند و در انتخابات تقلب کنند.

خان همچنین نواز شریف را به معامله با قمر جاوید باجوا، فرمانده سابق ارتش در جریان رای تمدید وی در پارلمان متهم کرد.

او مدعی شد: “اعطای تمدید به ژنرال باجوا بزرگترین اشتباه من بود. این یک اشتباه بزرگ بود. پس از معامله با نواز، باجوا اطمینان حاصل کرد که نواز، اعضای خانواده و اعضای حزبش در پرونده های فساد چند میلیاردی تسکین می یابند.”
عمران خان گفت که او درک نمی کند که چگونه دستگاه نظامی می تواند “در کنار جنایتکاران فاسدی مانند شریف ها و زرداری ها قرار بگیرد”.

خان گفت: “یک شکاف قابل مشاهده بین ارتش پاکستان و مردم وجود دارد. آنها از حمایت ارتش از کسانی که این کشور را غارت کردند عصبانی هستند. و اجازه دهید به شما بگویم که این برای کشور بسیار خطرناک است.”

عمران خان گفت که او اولین کسی خواهد بود که در جریان اعتراضات زندان بهارو به دادگاه بازداشت می شود تا خواستار برگزاری انتخابات در استان های پنجاب و کیبر پختونخوا در 90 روز آینده شود. خان اعلام کرد: “من رهبری زندان بهارو تحریک را که یک جنبش غیرخشونت آمیز است.”

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما