عطرهایی که صحرای آمریکا را تداعی می کنند

ادوارد ابی، نویسنده و دوستدار محیط زیست، که بیشتر عمر خود را صرف کاوش در بیابان های مرتفع نیومکزیکو، آریزونا و یوتا کرد، می نویسد: «گفته شده است، و واقعاً، همه چیز در بیابان یا نیش می زند، خنجر می زند، بو می دهد یا می چسبد. “شما گیاهان را در اینجا سمی، قلابدار، خاردار، خاردار، سوزنی، دندانه دار، مودار، برچسب دار، پست، تلخ، تیز، سیمی و خشن مانند حیوانات خواهید یافت.” با این حال – با وجود ساکنان ناخوشایند – مناطق خشک و شنی جنوب غربی آمریکا نسل‌هایی از هنرمندان، عارفان، هیپی‌ها و کابوی‌ها را به خود جذب کرده است. و اکنون عطرسازان از آنها پیروی می‌کنند و سعی می‌کنند گیاهان انعطاف‌پذیر و هاله‌ی اخروی صحرا را به عطر تبدیل کنند.

برای دیوید مولتس، که برند عطر نیویورکی DS و Durga را به همراه همسرش کاوی تأسیس کرد، بازدید از باغ گیاه شناسی صحرای Chihuahuan و موسسه تحقیقاتی در فورت دیویس، تگزاس بود که شیفتگی او را نسبت به درختچه‌های بیابانی و به طور خاص، استفاده آنها از رایحه به عنوان مکانیزم دفاعی برانگیخت. او می‌گوید: «این گیاهان با آفتاب و گرمای شدید سر و کار دارند و حیوانات می‌خواهند آنها را بخورند. لیزا گوردون، مدیر اجرایی باغ می‌گوید به‌ویژه یک بوته، کرئوزوت، یک گیاه همیشه سبز با برگ‌های مومی و نوک‌دار، «عطری شیرین و خاکی تولید می‌کند که وقتی خیس می‌شود، در سراسر صحرا پخش می‌شود و مسافت‌های طولانی را طی می‌کند». از نظر مولتس، روغن کرئوزوت بوی «بنزین و باران صحرا» می‌دهد، که آن را به مکمل مناسبی برای همکاری بویایی Sweet Do Nothing، DS و دورگا با هتل El Cosmico در مارفا، تگزاس، مقصد هنری در حدود 20 مایلی فورت دیویس تبدیل کرد. او می‌گوید برای کامل کردن این فرمول، «از نت‌هایی از چیزهایی که می‌توانستیم در آن منطقه پیدا کنیم، مانند شکوفه‌های پرتقال، انجیر و بوی سبز و مرطوب یک کاکتوس باز استفاده کردیم.»

جذابیت لیندا سیوریکان عطرساز لس آنجلسی به صحرا را نمی توان در یک رایحه به تصویر کشید. او با الهام از بازدیدهای مکرر خود از پارک ملی Joshua Tree در کالیفرنیا، مجموعه‌ای از عطرهای کامل را با نام Saguara Perfumes در سال 2016 راه‌اندازی کرد. او می‌گوید: «گیاهان آنجا کیفیت حیوانی دارند که واقعاً خام هستند. زمینی وجود دارد که فکر نمی‌کنم در جای دیگری آن را پیدا کنید.» رایحه Sagebrush او – ترکیبی از سرو آبی، سدر تگزاس و مریم گلی – قرار است بوی درخت جاشوا را در اوایل صبح تداعی کند. او می‌گوید، او مقداری گل حشیش را به عنوان اشاره ای به کاری که «بسیاری از مردم هنگام رفتن به صحرا انجام می‌دهند» اضافه کرد.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما