عراق پس از یک سال بن بست، رئیس جمهور و نخست وزیر جدید می شود

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

علیرغم حمله موشکی به منطقه سبز بغداد، قانونگذاران عراقی روز پنجشنبه رئیس جمهور جدیدی را انتخاب کردند که به سرعت یک نخست وزیر را به امید پایان دادن به یک سال بن بست سیاسی و خشونت در کشور آسیب دیده از جنگ انتخاب کرد.

عبداللطیف رشید، یک کرد عراقی 78 ساله، توسط مجمع دولت منطقه سبز پایتخت و منطقه دیپلماتیک به عنوان رئیس دولت انتخاب شد و جایگزین برهم صالح شد.

یک مقام مجلس گفت که رشید بیش از 160 رای در مقابل 99 رای برای صالح به دست آورد.

رئیس جمهور جدید به سرعت، سیاستمدار شیعه، محمد شیعه السودانی را به عنوان نخست وزیر منصوب کرد و او را موظف کرد که یک سال پس از آخرین باری که عراق به پای صندوق های رای رفت آشتی با جناح های شیعه متخاصم و تشکیل دولت بدهد.

سودانی 52 ساله که از حمایت جناح‌های با نفوذ طرفدار ایران برخوردار است، قول داده است که «در اسرع وقت» دولت تشکیل دهد، اما با وظیفه سختی روبروست که بر رقبای خود، میلیون‌ها حامی سرسخت روحانی آتشین، پیروز شود. مقتدی صدر.

زمانی که سودانی برای اولین بار در ماه ژوئیه مطرح شد، این اقدام باعث اعتراضات گسترده طرفداران صدر شد که به منطقه سبز حمله کردند و به پارلمان حمله کردند.

او اکنون 30 روز فرصت دارد تا دولت جدیدی را تشکیل دهد که بتواند اکثریت پارلمان را به دست آورد.

دولت های غربی به سرعت از این اقدام برای پایان دادن به بن بست سیاسی عراق استقبال کردند.

سفارت فرانسه نامزدی سودانی را تبریک گفت و خواستار تشکیل دولتی شد که تمام توان خود را برای پاسخگویی به خواسته‌های مشروع همه مردم عراق و به‌ویژه جوانان این کشور انجام دهد.

به گفته نیروهای امنیتی، یادآوری مشکلات عراق در اوایل روز هنگامی که قانونگذاران به سمت پارلمان رفتند، هنگامی که رگبار 9 موشک به سبک کاتیوشا بر منطقه بارید.

یک مقام امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت که حداقل 10 نفر از جمله شش عضو نیروهای امنیتی یا محافظان قانونگذار و همچنین چهار غیرنظامی در یک منطقه مجاور زخمی شدند.

آلینا رومانوفسکی، سفیر ایالات متحده، این حمله را «با شدیدترین عبارات» در توییتر محکوم کرد و هشدار داد که «مردم عراق باید اختلافات و نارضایتی‌های سیاسی خود را صرفاً از راه‌های مسالمت‌آمیز حل کنند.

حملاتی مانند این دموکراسی را تضعیف می کند و عراق را در یک چرخه دائمی خشونت به دام می اندازد.

“بحران باعث بی ثباتی می شود”

نهادهای دموکراتیکی که از زمان تهاجم به رهبری ایالات متحده در سال 2003 که دیکتاتور صدام حسین را سرنگون کرد، در عراق نفت خیز ساخته شده اند، همچنان شکننده هستند و ایران همسایه از نفوذ عمده ای برخوردار است.

تنها بیش از یک سال است که عراق تنها یک دولت موقت برای مقابله با مجموعه ای از مشکلات مبرم از جمله بیکاری، زیرساخت های فرسوده، فساد و تأثیرات تغییرات آب و هوایی دارد.

هیئت سازمان ملل متحد در عراق این هفته هشدار داد که “بحران طولانی بی ثباتی بیشتری ایجاد می کند” و سیاست تفرقه انگیز “سرخوردگی تلخ عمومی را ایجاد می کند”.

قانون‌گذاران سه بار در ماه‌های فوریه و مارس برای انتخاب رئیس دولت جدید تلاش کرده بودند، اما حتی نتوانستند به حد نصاب دو سوم آرا دست یابند.

بر اساس سیستم تقسیم قدرت عراق پس از صدام، که به منظور جلوگیری از درگیری های فرقه ای بیشتر، رئیس جمهور بر اساس کنوانسیون کرد، نخست وزیر یک عرب شیعه و رئیس مجلس یک عرب سنی است.

ریاست جمهوری را معمولاً اتحادیه میهنی کردستان (PUK) متشکل از رشید و صالح بر عهده داشته است. امسال حزب رقیب دموکرات کردستان (KDP) خواستار ریاست جمهوری شده بود اما در نهایت از این رقابت صرف نظر کرد.

رشید، مهندس هیدرولیک متبحر در مسائل زیست محیطی، به عنوان یک نامزد سازش برای کشور قطبی دیده می شود.

جناح های سیاسی رقیب شیعه عراق، قدرتمندترین بازیگران، به شدت برای نفوذ رقابت می کنند.

صدر بر انحلال پارلمان فشار آورده تا راه را برای انتخابات جدید باز کند، در حالی که چارچوب هماهنگی رقیب، که نخست وزیر منتخب به آن تعلق دارد، اصرار داشت که ابتدا دولت جدید تشکیل شود.

این بن‌بست باعث شده است که هر دو طرف در سال جاری کمپ‌های اعتراضی را در منطقه سبز برپا کنند.

تنش ها در 29 آگوست زمانی بالا گرفت که بیش از 30 هوادار صدر در نبرد با جناح های مورد حمایت ایران و ارتش کشته شدند.

علی البیدر، تحلیلگر سیاسی، گفت که او نمی تواند تشدید تنش بین طرف های مخالف را رد کند، اما گفت که به احتمال زیاد یک توافق پشت سر هم انجام شده است که بر اساس آن، صدرها در ازای تایید ضمنی نامزدی سودانی، پست های بیشتری در کابینه دریافت خواهند کرد. .

(AFP)

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما