عاقبت شگفت انگیز انحصارگرایی در بازار لوازم خانگی

فرارو- بازار لوازم خانگی به‌لطف و مرحمت قانون منع واردات کالاهای خارجی برای دست‌کم چهار سال در قرق برندهای ایرانی بوده و آن‌ها در این مدت به توفیقات شگفت‌انگیز دست پیدا می‌کنند. چهار سال پیش، حتی خوش‌بین‌ترین افراد هم نمی‌توانند تصور کنند روزی قادر باشند در کنار لوازم خانگی خرد برقی، در داخل کشور به ساخت سایت بای‌ساید مجهز به آخرین فناوری، تلویزیون هوشمند 4K، کولرگازی، لباس‌شویی، ظرفشویی یا حتی مایکروویو با برند ایرانی دست بزنیم.. با این حال همگی روی این موضوع اتفاق نظر داریم که «انحصار» معایبی هم به‌دنبال خواهد بود. جز خالی کردن میدان از رقبای گردن کلفت چه چیز دیگری را می‌توان ایجاد کرد، برندهای ایرانی با جسارتی غبطه‌برانگیز برچسب قیمت کالاهای خود را تعیین می‌کنند و خیالشان آسوده باشد که مشتری ناچار را از آنها بخرد؟ نمونه های زیر تنها چند نمونه هستند و اگر خودتان پایه باشید و کمی هم می توانید موارد دیگری را پیدا کنید.

تلویزیون جی پلاس ۷۵ اینچ LQ9250

به گزارش فرارو، تلویزیون LQ9250 با قد و بالای رعنا و سایت 75 اینچ یک محصول هوشمند است، از پردازنده چهار هسته‌ای بهره می‌برد، می‌توان تصاویر را با کیفیت تحسین‌شده 4K درآورد و در یک کلام از م صورت و سیرت انصافا چیزی کم ندارد، اما وقتی برای اولین بار نگاهمان به برچسب قیمت آن می‌افتد کاملاً به‌حق یکه می‌خوریم. ۵۰ میلیون تومان! اگر چشمتان دنبال با سایز ۷۵ اینچ باشد، می توانم با ۶۷ میلیون صاحب یک تلویزیون هوشمند سونی شد. با ۵۴ میلیون تومان قادر هستید تلویزیون ۶۵ اینچ مدل X90J سونی بخرید. همین‌طور X85J و X80J هر دو با سایز ۶۵ و قیمت ۵۲ و ۴۶ میلیون در دسترس هستند. اگر به تلویزیون سایت ۵۵ اینچ قانع باشید، می‌توانید از سونی یک تلویزیون با قیمت ۳۲ میلیون تومان بخرید.

یخچال ساید بایساید دوو D4S

یخچال D4S با کد «دو‌صفر، 34» از جمله محصولات تولیدی داخل است که به عنوان ساید بای‌ساید استحقاق می‌کند. گنجایش اسمی آن به معادل 34 و به لیتر معادل 684 است. یخساز و آبسردکن اتومات دارد، از هم‌بار بهره می‌برد و یخچال و فریزر آن به‌خوبی طبقه‌بندی شده است. برای این محصول باید ۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پول خرج کنید. بله! دقیقا همین‌قدر دله‌آور. در حالی که می‌توانم با ۶۳ میلیون مالک ساید بای‌ساید KAG93AI304 از برند بوش یا X257 از برند الجی خرید با قیمت ۸۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان. محصول بوش کوچکتر و از نظر طراحی کهنه به نظر می‌رسد، اما در نهایت یک یخچال خارجی است که تا زمانی که کمی نخورده باشد، قابل احترام خواهد بود. ال‌جی هم یک یخچال ۳۲ فوتی به‌نام J337CSAL دارد که قیمتش به حدود ۸۸ میلیون تومان می‌رسد.

ماشین لباسشویی جی پلاس L990

لباسشویی L990 با دیگ 9 کیلویی، انتخاب مرسومی نیست، اما در عین گنجایش بالا و برنامه های نسبتا زیادی است که خرید آن را توجیه می کند. قابلیت بخارشویی، از بین برند لکه‌ها، امکاناتی سریع و برنامه‌های مخصوص در شب همراه دیگر برنامه‌های عادی، قدر و منزلت این ماشین لباسشویی را بالا می‌برند. ویژگی‌های کار از توقف موقت از لذت می‌برند، چون زیاد پیش می‌آیند و کار می‌کنند که لباس‌های جا افتاده‌اند. موتور دایرکت درایو به‌معنای عملکرد بدون تسمه است. برای داشتن تمام این امکانات باید ۱۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کرد. تنها ممکن است به L990 شک کنیم که بدانیم از برند ال‌جی یک لباسشویی 9 کیلویی با نام F4V5VYP2T، امکانات بیشتر و قیمت 23 میلیون و 500 در بازار می‌شود. با همین ۱۸ میلیون هم می‌توان WAJ2018SGC هشت کیلویی خرید. اختلاف دیگ در آن یک کیلو زیاد نیست.

عاقبت شگفت‌انگیز انحصارگرایی در بازار لوازم خانگی کشوربرندهای ایرانی، تلویزیون سایز ۵۵ اینچ خود را با قیمت ۱۴ تا ۱۵ میلیون عرضه کرده اند

ماشین ظرفشویی دوو 4471

ماشین ظرفشویی دوو 4471 به برنامه نصبی شدید است که در دنیای محدود و کم‌هیجان ظرفشویی‌ها، یک ویژگی کاملا حسرت‌برانگیز به‌حساب می‌آید. ظرفیت اسمی این واحد معادل ۱۴ نفر است و از سه طبقه مجزا بهره می‌برد. کلیدهای لمسی، سبد تمام استیل و امکان مصرف در مصرف آب و برق، امتیازهای بهتر برای دوو 4471 به ارمغان می‌آورد، اما خرید این ماشین‌شویی، 2 میلیون و 500 هزار تومان پول می‌خواهد. مشکل اینجاست که با همین بودجه می‌توان ظرفشویی بوش خرید. محمبن حddud dedw memhelیndhn adیگr rahaht wo srahaغ ظrفشwیی کrah‌aی memث dfb512 rhrفt. اگر خوب بید، می‌توانید مدل‌های ظرفشویی قانونی سامسونگ مدل 600000 را هم بسازید که علاوه بر ظرفیت‌های گنجایش زیاد، با تعداد قابل‌توجهی برنامه‌هایی که می‌توان آن‌ها را با نصف ظرفیت تولید کرد. به‌شکلی طعنه آمیز قیمت ظرفشویی بوش مدل SMS46NB01 به‌حدود ۲۲ تا ۲۳ میلیون تومان می‌رسد.

مایکروویو جی پلاس M347

قیمت مایکروویو همه‌چیز مانند MS98CR از برند ال‌جی به ۳۹ میلیون تومان می‌رسد. همچنین خرید مایکروویو سامی ۱۲ از برند سامسونگ به ۳۲ میلیون پول نیاز دارد. از هر طرف به این عدد نگاه کنید، خرید شما به‌صرفه یا حتی ذاتا عاقلانه نیست. جی پلاس، با درک حفره موجود در بازار، به تولید مایکروویو مدل M347 دست زده که ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. از چهار قابلیت اصلی کانوکشن، مایکروویو، گریل و پخت ترکیبی در کنار دیفراست و برایش ۹ برنامه خودکار سرخ‌کردن خانگی با روغن کم طراحی کرده‌اند. خشک‌کردن مواد غذایی و تخمیر ماست شعبده‌های دیگری است که از آستین مایکروویو جی پلاس مدل M347 بیرون می‌زند. تنها مشکل این است که می‌توان با ۸.۵ میلیون، MH8265 تولید ال‌جی یا با ۱۵ میلیون، مایکروویو ME341 از برند سامسونگ خرید. شاید از نظر توانمندی بهتر نباشند، اما به‌هرحال خریدار را در بازار به‌فکر فرو می‌برند.

جاروبرقی پارس‌خزر مدل توربو 2500

جاروبرقی پارس‌خزر مدل توربو ۲۵۰۰ و جاروبرقی پاکشوما مدل PVC 25501 مثل دو تا برادر دوقلو دقیقا یک‌شکل و یک قیافه دارند. اگر ندانید هر دو آن‌ها نمونه‌هایی از مونتاژی از روی جاروبرقی محبوب بوش یعنی BGL8PRO3 هستند، ممکن است تعجب کنید. تمام اجزای بدنه شامل قاب و شاسی، لوله کنفی و حتی کیف جعبه حمل لوازم جانبی را از روی محصول بوش کپی کرده و ادعا می‌کنند تنها موتور دستگاه را به‌عنوان یک قطعه حیاتی حفظ کرده‌اند. با این حال پارس خزر جاروبرقی توربو ۲۵ را به قیمت پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌کند (در فروشگاه‌ها نهایتا آن را ۳۰۰ هزار تومان ارزان‌تر می‌فروشند) و قیمت جاروبرقی پاکشوما به چهار میلیون تومان می‌رسد. این در حالی است که جاروبرقی اصلی یعنی بوش BGL8PRO3 را می‌توان در بازار با قیمت ۷.۵ میلیون تومان پیدا کرد. کل قضیه از زاویه دید شما ناجور به نظر نمیرسد؟

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما