jeejowbanner

طرف های متخاصم سودان با آتش بس یک هفته ای موافقت کردند

عربستان سعودی و ایالات متحده اواخر روز شنبه اعلام کردند، طرف‌های متخاصم سودان با آتش‌بس هفت روزه‌ای که از روز دوشنبه آغاز می‌شود، موافقت کرده‌اند، اولین آتش‌بس بین دو طرف در یک درگیری که بیش از یک ماه ادامه دارد و میلیون ها نفر را در سراسر کشور شمال شرق آفریقا در یک بحران انسانی وخیم قرار داده است.

این آتش بس بیش از دو هفته پس از آن اعلام شد که نمایندگان جناح های رقیب – ارتش سودان تحت کنترل ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی به رهبری سپهبد محمد حمدان – مذاکرات را در شهر بندری عربستان آغاز کردند. جده

روز شنبه، طرفین قول دادند که نیروهای خود را از اشغال مناطق جدید باز دارند. خودداری از بازداشت یا تهدید غیرنظامیان؛ و گروه های امدادی و کارگران را از ارائه کمک های نجات غریق ممانعت نکنند. گروه‌های متخاصم همچنین موافقت کردند که اموال غیرنظامی یا تجهیزات بشردوستانه را غارت نکنند و زیرساخت‌های حیاتی مانند تاسیسات برق، سوخت و آب را تصرف نکنند.

قبل از اعلام این خبر، دو طرف پیمانی را امضا کرده بودند که فقط از غیرنظامیان محافظت کنند، اما نبردها را به طور کامل متوقف نکنند و سربازانشان در سراسر سودان درگیر شوند. اعلامیه های قبلی آتش بس، از جمله یکی با میانجیگری ایالات متحده و دیگری با میانجیگری سودان جنوبی، با شکست مواجه شده و منجر به افزایش تعداد کشته ها و آواره شدن گسترده مردم شده است.

برای اطمینان از برقراری آخرین آتش بس، یک کمیته نظارتی متشکل از نمایندگان عربستان سعودی، ایالات متحده و جناح های متخاصم تشکیل خواهد شد. این کمیته با طرف‌های درگیر و با آژانس‌های امدادی ارتباط برقرار خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که شرایط آتش‌بس رعایت می‌شود و هرگونه نقض را بررسی می‌کند.

این توافق اواخر روز شنبه پس از صحبت آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده با ژنرال البرهان در مورد تلاش ها برای توقف جنگ و بازگرداندن خدمات ضروری به دست آمد. آقای بلینکن از هر دو طرف خواست تا آتش بس را برای رساندن کمک های بشردوستانه به میلیون ها سودانی که پس از بیش از پنج هفته درگیری بین نیروهای ژنرال رنج می برند، حفظ کنند.

آقای بلینکن “زمان خاموش کردن اسلحه ها و اجازه دسترسی بدون مانع به کمک های بشردوستانه گذشته است.” در توییتر گفتوی افزود: «چشم‌های دنیا نظاره‌گر هستند».

امضای این توافق تنها چند ساعت پس از تشدید درگیری ها در خارطوم، پایتخت، و شهرهای همجوار اومدورمان و بحری صورت گرفت و ساکنان از تیراندازی بی وقفه در برخی محله ها و گلوله باران هواپیماهای جنگی خبر دادند.

درگیری‌های خشونت‌آمیز در روزهای اخیر در سراسر شهر نیالا، مرکز ایالت دارفور جنوبی، بر خلاف آتش‌بس با میانجیگری فعالان محلی و سازمان‌های مردمی، شدت گرفته است. همچنین صدها نفر در ال جنینا در دارفور غربی کشته و حداقل 85000 نفر آواره شده اند، منطقه ای که خشونت قومی و کشتار بی رویه در سال های اخیر در آن افزایش یافته است.

به گفته اتحادیه پزشکان سودان، از زمان آغاز درگیری ها در 15 آوریل حداقل 850 نفر کشته و حدود 3400 نفر زخمی شده اند. این اتحادیه گفت که حدود 60 بیمارستان در سراسر کشور فعالیت خود را متوقف کرده‌اند، در حالی که ده‌ها بیمارستان دیگر تحت گلوله باران یا پاکسازی اجباری نیروهای متخاصم قرار گرفته‌اند – که سیستم مراقبت‌های بهداشتی شکننده را تهدید می‌کند. غارت فراگیر شده است، با بیمارستان ها، بانک ها و سفارتخانه ها همه در هفته های اخیر مورد حمله قرار گرفته اند.

سازمان ملل اعلام کرده است که بیش از یک میلیون نفر در داخل و خارج از کشور آواره شده اند و بیش از نیمی از جمعیت 48 میلیونی این کشور در حال حاضر نیاز مبرمی به کمک های بشردوستانه دارند. سازمان ملل برای کمک به آنها 2.6 میلیارد دلار درخواست کرده است. روز جمعه، ایالات متحده 103 میلیون دلار برای کمک به سودان و کشورهای همسایه برای مقابله با بدتر شدن وضعیت اعلام کرد.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما