شورای امنیت می شنود که هائیتی باید در خط مقدم دستور کار بین المللی باقی بماند

وی خواستار حمایت بیشتر از کشور کارائیب شد زیرا ناامنی طولانی مدت و عدم اطمینان سیاسی طولانی مدت، همراه با وضعیت وخیم اقتصادی و نیازهای فزاینده بشردوستانه، به شدت مانع توسعه و تضعیف تلاش های صلح می شود.

ضروری است که هائیتی در خط مقدم دستور کار جامعه بین المللی باقی بماند و مقامات ملی برای رسیدگی به این چالش های به هم پیوسته کمک مورد نیاز خود را دریافت کنند. با این حال، تنها هائیتی‌ها کلید باز کردن راه‌حل‌های پایدار برای بحران طولانی‌مدت کشور را دارند.

کنترل باند در حال گسترش است

خانم لا لیم، که همچنین ریاست دفتر یکپارچه سازمان ملل در هائیتی (BINUH) را بر عهده دارد، از افزایش کنترل باند بر مناطق وسیعی از پایتخت، پورتو پرنس، گزارش داد.

آدم ربایی و قتل نیز در حال افزایش است. تنها در ماه گذشته، 201 نفر کشته و 198 نفر ربوده شدند، که میانگین هر یک از هفت مورد در روز را نشان می دهد.

خشونت مردم را در خانه ها یا محله های خود محبوس نگه داشته و ده ها مدرسه، مرکز پزشکی، کسب و کار و بازار را مجبور به تعطیلی کرده است. حدود 17000 نفر آواره شده اند.

حمایت از پلیس ملی

احساس عمیق ناامنی با “ناتوانی ظاهری” پلیس ملی هائیتی (HNP) در رسیدگی به وضعیت و مصونیت از مجازات تشدید می شود.

خانم لا لیم گفت: “بیش از هر زمان دیگری، هائیتی برای توسعه پلیس ملی خود و مقابله با جنایت و خشونت فزاینده نیاز به کمک فوری دارد.”

او خواستار حمایت بیشتر از این نیرو شد که در حال حاضر فاقد منابع انسانی، مادی و مالی برای اجرای مؤثر وظایف خود است.

این بی ثباتی عمدتاً به دلیل آنچه نماینده سازمان ملل به عنوان “خلاء سازمانی طولانی مدت” در هائیتی توصیف کرد، است.

انتخابات “بسیار بعید”

این کشور بیش از دو سال است که بدون پارلمان فعال بوده است، بخش عدالت تقریباً به طور کامل فلج شده است و یک سال از ترور رئیس جمهور آن، جوونل موئیس می گذرد.

او گفت که ابتکارات در راه رو به جلو تاکنون نتایج مشخص کمی داشته است، و بینوح با احزاب در تلاش برای ایجاد اجماع در مسیر انتخابات است، اگرچه “بسیار بعید” است که این انتخابات در سال جاری برگزار شود.

“تحقیقات متوقف شده در مورد ترور رئیس جمهور فقید مویس – که اخیراً پنجمین قاضی در 11 ماه به آن منصوب شد – مظهر مسائل عمیقی است که بر سیستم قضایی هائیتی تأثیر می گذارد، شعبه ای که به دلیل محدودیت منابع مالی و مادی فلج شده است، اعتصابات مکرر پرسنل قضایی، و وضعیت امنیتی رو به وخامت.» او گفت.

تلاش‌های قاطعانه‌ای نه تنها برای توانمند ساختن دادگاه‌ها برای رسیدگی و محاکمه تعداد بیشماری از پرونده‌های در حال رسیدگی، بلکه برای کاهش پایدار سطوح بازداشت پیش از محاکمه طولانی‌مدت مورد نیاز است.»

علاوه بر این، دولت و نهادهای قضایی مربوطه باید فوراً در مورد انتصاب قضات دیوان عالی به اجماع دست یابند تا فعالیت های آن از سر گرفته شود.

اقدام در زمینه اصلاح قوانین کیفری، برای منطبق کردن چارچوب با هنجارها و استانداردهای بین المللی، نیز مورد نیاز است.

نیازهای بشردوستانه افزایش می یابد

خانم لا لیم همچنین وضعیت اقتصادی هائیتی را به روز کرد و گفت که این موضوع همچنان یک دلیل جدی برای نگرانی است زیرا تولید ناخالص داخلی سال گذشته 1.8 درصد کاهش یافت و درآمدهای دولت کاهش یافت.

در همین حال، نیازهای بشردوستانه به ویژه در پی زلزله ویرانگر اوت 2021 همچنان در حال افزایش است.

او گفت که تخمین زده می شود که 4.9 میلیون نفر در سال جاری به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و حداقل 4.5 میلیون نفر به کمک های غذایی فوری نیاز دارند.

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما