شورای امنیت مقام حقوق بشر سازمان ملل درباره آزادی های مذهبی اوکراین ابراز نگرانی کرد

موضوع نشست شورا در مورد اوکراین در دستور کار “تهدیدات صلح و امنیت بین المللی” قرار گرفت. این درخواست توسط نماینده دائم روسیه، سفیر واسیلی نبنزیا، در جلسه قبلی شورا در 13 ژانویه انجام شد، که طی آن آقای نبنزیا ادعا کرد که اوکراین در تلاش است تا کلیسای ارتدکس اوکراین را که به طور متعارف به کلیسای پاتریارک مسکو مرتبط است، “ویران کند”.

ساختمان مسکونی ویران شده در دنیپرو، اوکراین.
ویران شدن ساختمان مسکونی در دنیپرو اوکراین

هزاران غیرنظامی کشته شدند

خانم برندز کهریس قبل از پرداختن به مسئله آزادی های مذهبی، مروری بر نقض شدید حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی که در اثر حمله مسلحانه روسیه به این کشور بر مردم اوکراین تحمیل شده است، و خصومت های متعاقب آن که به گفته وی، جان افراد بی شماری را بر جای گذاشته است، ارائه کرد. خطر، باعث آوارگی گسترده و تخریب زیرساخت های غیرنظامی شد.

این مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل هزاران تلفات غیرنظامی را که جنگ از آغاز در 24 فوریه 2022 متحمل شده است، مستند کرد: دفتر حقوق بشر سازمان ملل بیش از 7000 غیرنظامی کشته و بیش از 11000 مجروح را ثبت کرده است، اما آمار واقعی به نظر می رسد. بسیار بالاتر باشد

خانم برندز کهریس به حمله موشکی روسیه به یک ساختمان مسکونی در دنیپرو – که منجر به کشته شدن حداقل 45 غیرنظامی از جمله شش کودک و زخمی شدن حداقل 79 نفر شد – و حملات روسیه به زیرساخت‌های حیاتی که منجر به کشته شدن حداقل 103 غیرنظامی و زخمی شدن دست‌کم شده است اشاره کرد. 371 و باعث کمبود عمده برق و آب در سراسر کشور شد.

خانم برندز کهریس گفت که در مناطق دونتسک و لوهانسک تحت اشغال روسیه، غیرنظامیان از گلوله باران اوکراینی مناطق پرجمعیت آسیب دیده اند.

جشن دسته جمعی یکشنبه در کلیسای کیف-پچرا لاورا، در کیف، اوکراین.

© یونیسف/جاکومو پیروزی

جشن دسته جمعی یکشنبه در کلیسای کیف-پچرا لاورا، در کیف، اوکراین.

تشدید تنش بین جوامع ارتدوکس

خانم برندز کهریس سپس به نگرانی های مربوط به محدودیت های آزادی مذهب و آزادی تشکل در سراسر اوکراین، از جمله سرزمین های اشغال شده توسط روسیه، پرداخت.

او گفت که تنش‌ها بین جوامع ارتدوکس در اوکراین برای دهه‌ها وجود داشت، اما پس از حمله مسلحانه فدراسیون روسیه به اوکراین، تنش‌ها بدتر شد.

این مقام سازمان ملل، جستجوهای سرویس امنیت اوکراین در اماکن و عبادتگاه‌های کلیسای ارتدکس اوکراین را «تحولات نگران‌کننده» توصیف کرد: او گفت که حداقل سه روحانی اکنون با اتهامات جنایی، از جمله خیانت و انکار «تجاوز مسلحانه» روبه‌رو هستند. فدراسیون روسیه در برابر اوکراین

خانم برندز کهریس گفت: «ما از مقامات اوکراین می‌خواهیم اطمینان حاصل کنند که چنین تفتیش‌هایی در اماکن و عبادتگاه‌ها با قوانین بین‌المللی مطابقت دارد. تحریم ها با حقوق آزادی عقیده، بیان و مذهب سازگار است».

خانم برندز کهریس نگرانی‌های دفتر حقوق را به اشتراک گذاشت که دو پیش‌نویس قانونی که اخیراً در پارلمان اوکراین ارائه شده است، می‌تواند حق آزادی مذهب یا عقیده را که در ماده 18 میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی تصریح شده است، تضعیف کند. طبق قوانین بین‌المللی حقوق بشر، هر گونه محدودیت در حق ابراز مذهب یا عقیده باید توسط قانون، ضروری و متناسب تعیین شود.

این مقام ارشد سازمان ملل متحد در پایان سخنرانی خود در شورا از هر دو طرف درگیر خواست تا حقوق آزادی عقیده و بیان، اجتماعات مسالمت آمیز، اجتماعات و مذهب را بدون تبعیض برای همه اعمال کنند و اطمینان حاصل کنند.

Ilze Brands Kehris (روی صفحه)، دستیار دبیرکل در امور حقوق بشر برای دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در نشست شورای امنیت درباره تهدیدات علیه صلح و امنیت بین المللی سخنرانی می کند.

Ilze Brands Kehris (روی صفحه)، دستیار دبیرکل در امور حقوق بشر برای دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در نشست شورای امنیت درباره تهدیدات علیه صلح و امنیت بین المللی سخنرانی می کند.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما