سیر تا پیاز رمز ریال

فرارو- یک تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: «مزیت رمز ارز این است که ارزش آن کمتر است و بانک مرکزی اگر درست و حساب شده عمل کند می‌تواند ارزش پول ملی دیجیتال را راحت‌تر حفظ کند.»

سیر تا پیاز رمز ریالمهدی بیات منش، کارشناس بازار سرمایه طی گفتگو با فرارو در رمز ریال‌هایی که از پایان شهریور فعال می‌شوند، گفت: «حدود یک سالی است که در بازار پول و سرمایه‌گذاری، رمز پیشنهاد شده است و سازمان بورس و بانک مرکزی به فکر ایجاد زیر ساخت مناسب برای بازارسازی و استفاده از ابزارهای مناسب است. در این بازار نو ظهو‌ر هستند. از عوامل و فاکتورهای پیشرانه‌ای که این بازارها را معرفی می‌کنند، می‌توان به مواردی اشاره کرد. یکی از این عوامل به شدت بالای سر اقتصاد کشور های جهان است، برای کشش در بازارهای مالی فناورانه و مشکلاتی است که از جمله های بیش از حد قانونی در بازار پول برای مردم حل می شود. اما این یک بار قانونی گریبانگیر خود دولت‌ها هم می‌شود و آن‌ها را با تحریم‌های مالی و پولی دولت‌های متخاصم و قوی می‌سازد.»

وی کرد: «در طرح فعلی احتمالاً باتوجه به آشنایی با رئیس بانک مرکزی با بازار سرمایه و حضور در بازار پول، این ساختن در حال شکل گیری است و با هدفی دنبال می شود که بخشی از آشتیاق و استفاده از مردم را به دنبال دارد. حضور در بازارهای رمز ارز پوشش خواهد داد. البته نه همه‌ها را در اسکیل مشخص و نه کاملا جهانی. شنیده‌ها و اخبار حاکی‌ها از زیر بورس در مجموعه‌ای از بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند که در شورای بورس هم به زودی انتخاب شود.»

این تحلیل مسائل اقتصادی ادامه داد: «از اهداف دولت برای ایجاد این بازار، یعنی بورس بین الملل با ابزار «پولی-مالی-فناورانه» رمز ارز می‌توان به تامین مالی بین الملل از طریق رمز ارز اشاره کرد که چه میزان تاثیر آن منابع در اقتصاد است. هم، از جهت جذب سرمایه گذاری خارجی بسیار مهم است؛ بنابراین باید رمز ارز جدید ریال اولاً پاسخ به برخی از آنها برای حضور در بازارهای بزرگ بین الملل است که باید چگونه از سرمایه گذاری خارجی استقبال شود. باتوجه به امکان ارتباط مالی بین روسیه و ایران و برخی از کشورها ممکن است نتیجه این باشد که در قالب خاصیت وجود داشته باشد. از طرف دیگر تامین منابع مالی ارزی و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی در حدود معین است که با توجه به نیازهای دیگر در این بازار قابل توسعه است.»

او افزود: «همچنین امکان رفع ممنوعیت‌ها با این زیر ساخت راحت‌تر صورت خواهد گرفت و مدل‌های جدیدتری در کاهش تحریم‌ها رخ خواهد داد. اگر دولتی با نظر دولت قبل بر سرکار بود، با توجه به موقعیت‌های موجود در آن، چنین بازاری با این هدف وجود داشت که تا حد زیادی در شرایط شرایط تحریم آسان و موافق آن دولت نبود. دولت‌هایی که نظامات اصولگرایی بیشتر نشان می‌دهند در گشایش‌های جدید اقتصادی خارج از قاعده نظام حکمرانی غرب جرات بسیار بالاتر را به خرج داده اند. به نظرم احتمال موفقیت این موضوع در حد و اندازه هدف تعیین شده واقعی گرایانه، باتوجه به موفقیت‌های مالی بین‌المللی دولت فعلی در رفع نوآورانه و عبور از موانع، بسیار بالا و طرحی موفقیت آمیز خواهد بود.»

بیات منش در خصوص تفاوت میان ارز رمز و رمز ریال گفت: «در حال حاضر برای پرداخت‌ها و دریافت‌ها از ریال نقدی یا کارت اعتباری یا کارت بانکی استفاده می‌شود که آن ارز، ارز تجاری و قیمت ارز و… است. اما در ارزهای ارزی، دارای پولی مردم به افزایش یا کاهش ارزش ریال است و نحوه تسویه آن با بانک‌های تجاری است و گاهی اوقات تسویه نمی‌گیرد و چند ساعت طول می‌کشد تا سیستم کلیرینگ و اتاق پایاپای بانک‌ها اعلام تسویه نهایی کنند و پیامک دریافت کنند. یا پرداخت سپس می‌آید. یعنی عملاً مانند این است که بانک مرکزی رمز ریال را به مردم می‌فروشد و اصطلاحاً رمز ارز را برای خریدار در بانک مرکزی و نه بانک تجاری می‌کند.»

وی بیان کرد: «مزیت این رمز است که می‌تواند ارزش آن را کمتر کند و بانک مرکزی اگر درست و حساب شده عمل کند می‌تواند پول ملی دیجیتال را راحت‌تر حفظ کند. هر چند فعلا در فروش میزان رمز اعتباری توسط بانک مرکزی تعریف نشده است و تعداد بیت کوین که تعداد آنها باعث افزایش قیمت در مصرف‌های بعدی و بیشتر می‌شود، فعلا خبری در افزایش ارزش رمز ارز توسط بانک مرکزی ایران منتشر می‌شود. نشده است. اگر بانک مرکزی درست و دقیق مدیریت عرضه رمز ریال را انجام دهد ابزار بسیار مهمی در انجام سیاست های پولی انقباضی و انبساطی و مهمتر از آن ثبات مالی در کشور در اختیار خواهد داشت.»

بیات منش تاکید کرد: «نکته کلیدی موضوع خارجی حرکت بانک مرکزی در جایگزینی پول ملی جدید فناورانه به جای ریال مرسوم است که تاثیری از تورم و نقدینگی و پیشنهادی و تقاضای ارز و ارزش های دیگر دارد. اگر هدف اصلی بانک مرکزی از ارائه این طرح حفظ و افزایش ارزش پول ملی در میان مدت و بلند مدت با جایگزینی ریال سنتی به رمز ریال جدید باشد، نقطه زنی بانک مرکزی در درمان بیماری‌های مختلف اقتصاد ایران خواهد بود. که امید است این امر به عنوان هدف اصلی مد نظر ایشان باشد.»

وی افزود: «بازارگردانی و بازارسازی رمز ریال هم ظاهرا بر روی بورس گذاشته شده است. هماهنگی بازار سرمایه و بازار پول می‌توان رمز ارز را به اوج خود یا به کمترین حالت خود. که بدون مدیریت بانک مرکزی غیر موفق به نظر خواهد رسید. رمز ارز در واقع ارز دیجیتالی در بانک مرکزی است که از پول نقد ریال با احتمال کمتری به میزان کاهش قیمت اولیه‌اش (نسبت به کاهش ارزش ریال نقدی) خواهد رفت. و بسیار قابل اعتماد از اسکناس‌های ابتدایی رایج از نظر ارزش‌های ارزشی در عرضه است، اما بعد از عرضه باتوجه به احتمال افزایش قیمت احتمال کاهش و نوسانات ارزش بعدی در قیمت‌های بالاتر را خواهد داشت.»

این کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: «رمز ریال توسط دستگاه ماینر نمی‌شود، اما با تعریف توکن‌های یونیک تعریف شده توسط بانک مرکزی، مالکیت توکن‌ها می‌توانند به صورت «کیو آر کد» یا ابزارهای مشابه به خرید شخصی خاص از طرف بانک مرکزی انتقال مالکیت استفاده کنند. داده شود، بعد هم در بازار ثانویه شود. ناظر آن بانک مرکزی ایران خواهد بود و از جهت نظارت، کاملا تحت حمایت قانونی دولت و کشور ایران خواهد بود. جایگزینی برای افراد به رمز ارزهای متداول خواهد بود و باعث خروج ارز از هم کشور نیست. مگر اینکه مجوزهای خصوصی توسط بورس صادر شود.»

بیات منش در پایان تاکید کرد: «باتوجه به محرمانه بودن آن و امکان حفظ ارزش آن به دلیل وابسته نبودن به ارز و یورو و همچنین امکان استقلال از ارزش ریالی کاغذی و رایج، امکان جذب سرمایه خارجی به شدت با این ابزار مالی بالا خواهد بود. بود، ولی بایستی در عمل بانک مرکزی قوت و قدرت حفظ ارزش این رمزها را در بازار جهانی به نشان دهنده تا اعتمادسازی برای جذب سرمایه‌های آرزوی دولت‌ها می‌توان جلب کرد و می‌توان اعتماد وسرمایه ایرانیان خارج از کشور و امکان جذب منابع خارجی ایرانیان در داخل کشور را فراهم کرد. شود. رمز ارزها می‌توانند حتی از ارزهای دیجیتالی که دارای قانون حاکمیتی دولت‌ها باشند، قدرتمند باشند، اما مشروط به حفظ ارزش و اعتمادسازی مردم و کسب اعتبار و بعد از هم ارزش رشد است.»

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channelدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorial
تماس با ما