jeejowbanner

سودان جنوبی شورای امنیت از اجرای نقشه راه برای انتقال حمایت کرد

سفیران توسط نیکلاس هیسوم، رئیس نمایندگی سازمان ملل متحد در کشور، UNMISS، که آنها را در جریان آخرین تحولات سیاسی، بشردوستانه و حقوق بشر قرار داد، آشنا شدند.

طرف های متخاصم سودان جنوبی در سال 2018 توافقنامه صلح احیا شده را امضا کردند و یک دولت وحدت انتقالی را ایجاد کردند. نقشه راه که در ماه اوت گذشته اعلام شد، با هدف تکمیل وظایف کلیدی باقیمانده تحت این توافق است.

“رهن دوم” برای صلح

آقای هیسوم گفت که پیشرفت شامل تصویب لوایح اساسی و تصویب نقشه راه توسط قوه مقننه است که دوره انتقالی فعلی را 24 ماه تمدید می کند و راه را برای انتخابات هموار می کند.

«ما بر این عقیده هستیم که نقشه راه، وام مسکن دوم در مورد توافقنامه صلح احیا شده است. او به شورا گفت که باید با حسن نیت و در بازه های زمانی تعیین شده بازپرداخت شود.

“به عنوان ضامنان اخلاقی و شرکای آن توافق، وظیفه جمعی ما این است که اطمینان حاصل کنیم که طرفین از بهترین حمایت بین المللی ممکن برای کمک به آنها برای انجام تعهدات خود در قبال مردم سودان جنوبی برخوردار هستند.”

پایه ای برای ثبات

فرستاده سازمان ملل متحد گزارش داد که در تعاملات خود با رئیس جمهور سالوا کییر، معاون اول رئیس جمهور ریک ماچار و دیگر رهبران ملی بر نیاز به “پیشرفت مداوم و مستمر” در معیارهای نقشه راه تاکید کرده است.

ما از ذینفعان می خواهیم که نقشه راه را درک کنند نه به عنوان یک تمرین تیک تیک، بلکه بیشتر یک فرآیند کیفی برای پی ریزی پایه های مناسب برای یک ملت باثبات و دموکراتیک.»

وی ادامه داد، زیرا کمیته ملی اصلاح قانون اساسی (NCAC) قانون انتخابات را بررسی کرده است، ترتیبات قانونی و فنی برای انتخابات باید به زودی نهایی شود.

این اولین گام در ارائه مبنای قانونی برای تشکیل مجدد کمیسیونی است که روند انتخابات را مدیریت خواهد کرد.

ضرب الاجل های حساس از دست رفته است

«در حالی که پیشرفت NCAC در بررسی این قانون را ستایش می کنم، خاطرنشان می کنم که موضوع اجرای سهمیه زنان و افراد دارای معلولیت حل نشده باقی مانده است.»

من طرفین را تشویق می‌کنم در این مورد به مصالحه برسند تا این قانون در اولین لحظه ممکن نهایی شود.»

آقای هیسوم بیشتر نگران بود که ضرب‌الاجل‌های قانون احزاب سیاسی، کمیسیون ملی بازنگری قانون اساسی مجدداً تشکیل شده و تشکیل کمیته پیش‌نویس قانون اساسی از دست رفته است.

ما به طور مداوم به سودان جنوبی یادآوری می کنیم که تمدید دو ساله نباید به عنوان تعطیلات در نظر گرفته شود. ما نگران این هستیم که تأخیرها در حال حاضر تأثیر دومینویی بر معیارهای کلیدی بعدی داشته باشد.» او هشدار داد.

درگیری، حمله به احشام و درگیری

رئیس UNMISS همچنین نسبت به درگیری‌های شبه‌نظامیان مسلح که باعث آوارگی در شمال یونگلی و ایالت‌های همسایه نیل علیا شده است، ابراز نگرانی کرد.

او سفیران را از خشونت‌های نگران‌کننده بین‌اجتماعی در ایالت دیگر، واراپ، و حملات گاو و درگیری‌های مرتبط با مهاجرت در ایالت‌های استوا مطلع کرد.

آقای هیسوم توجه را به وضعیت نگران کننده امنیتی در ایالت نیل علیا جلب کرد. او گفت که خشونت در آنجا ابعاد قومی به خود گرفته است و کشتار، خشونت جنسی ناشی از درگیری، غارت و آوارگی گسترده غیرنظامیان را محکوم می کند.

هزاران نفر به سمت پایگاه UNMISS در کدوک و محل حفاظت از غیرنظامیان در مرکز ایالت، مالاکال، که در حال حاضر بیش از ظرفیت است، گریخته اند.

تاثیر بر انتخابات

در اوایل این ماه، هیأت سازمان ملل متحد و شرکای آن بیانیه ای صادر کردند و از مقامات خواستند تا مداخله کنند و در عین حال خواستار پایان دادن به خشونت ها و تخلفات شدند.

آنها هشدار دادند که انتخابات معتبر نمی تواند در چنین فضایی برگزار شود و عواقبی برای کسانی خواهد داشت که درگیری را ترویج می کنند.

آقای هیسوم گفت که با نزدیک شدن به تاریخ انتخابات، تنش ها همچنان ادامه خواهد داشت و تشدید خواهد شد.

«UNMISS در اولویت دادن به حفاظت از غیرنظامیان در همه جنبه‌های وظایف و وظایفمان ثابت قدم خواهد ماند: چه پاسخگویی به نیازهای ضروری حفاظتی، مانند خشونت‌های داخلی، یا حمایت از صلحی گسترده‌تر برای ریشه‌یابی، صلحی که زیربنای نهادهای عدالت باشد. حقوق بشر و مسئولیت پذیری،” او تایید کرد.

این تلاش‌ها برای حمایت از گسترش فضای مدنی و سیاسی و فرهنگ بحث‌های غیرخشونت‌آمیز و حل و فصل منازعات کمک زیادی خواهد کرد.»

افزایش نیازهای بشردوستانه

آقای هیسوم با توجه به حقوق بشر گفت که UNMISS پنج گزارش در این زمینه در سال جاری منتشر کرده است.

ماموریت همچنین از فعال شدن کمیته های تحقیق در مورد خشونت های محلی توسط حکومت وحدت ملی استقبال کرده است، اما آقای هیسم از این نهادها خواست تا یافته های خود را علنی کنند.

او گفت: “این نشان دهنده تعهد دولت به پاسخگویی در قبال مجرمان، عدالت برای بازماندگان و راهی برای آشتی برای همه جوامع است.”

در همین حال، سازمان های بشردوستانه پیش بینی می کنند که حدود 9.4 میلیون نفر در سودان جنوبی – از جمعیت تقریبا 12 میلیون نفری – در سال آینده به حمایت و محافظت نیاز دارند.

نیازها همچنان از نیازها پیشی می گیرد و بدتر شدن وضعیت انسانی در کشور به دلیل سیل و خشکسالی محلی تشدید شده است.

آقای هیسوم همچنین در مورد این واقعیت تلخ گزارش داد که انسان دوستان همچنان جان خود را برای خدمت در آنجا می بخشند. او گفت که امسال 9 امدادگر در حین انجام وظیفه کشته شدند.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما