سنگین‌ترین خروج پول از بورس در دو هفته رقم خورد!

وضعیت بازار سرمایه در دومین ماه پاییز با نوسان قابل توجه همراه بود، هر چند هفته اول آبان ماه سهامداران زیان قابل توجه ۳۰۱ هزار و ۹۰۹ میلیون تومانی را شناسایی کردند، اما پس از آن بازار سرمایه با حمایت‌های روند پیشرفت دولتی به خود گرفت.

به گزارش اعتماد، به گونه‌ای که پرتفوی سهامداران ظرف ۲ هفته (هفتم تا بیست ویکم آبان) بیش از ۷۷۱ هزار و ۴۹۶ میلیارد تومان رشد کرد که این افزایش قیمت، سهامداران در پاییز امسال را به شکل کامل از بین برد و سهامداران وارد کرد. منطقه سودآوری کرد، اما این وضعیت در روز یکشنبه تغییر کرد و سهامداران به‌رغم مثبت ارزیابی بازار ارز و رشد حدود 500 تومانی، زیان ۲۴ هزار و ۱۴۷ میلیارد تومان را در سبدهای خود شناسایی کردند و روز گذشته نیز در یک روند کاهشی قرار گرفتند. و شاخص کل در پایان با عقب‌نشینی ۱۰ هزار و ۹۶۸ واحد به رقم یک میلیون و ۴۰۸ هزار و ۱۷۱ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با شاخص هموزن با کاهش ۳ هزار و ۱۰ واحد به رقم ۳۹۸ هزار و ۸۱۵ واحدی همراه و ارزش بازار در بورس تهران نیز به بیش از ۵ میلیون و ۲۱۱ هزار میلیارد تومان رسیده است. در مجموع در روز دوشنبه 23 آبان ماه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به بازار واقعی برای پنجمین روز متوالی منفی شد و 679 میلیارد تومان پول واقعی از بورس خارج شد که در 12 روز گذشته تعداد بیشتری به شمار می‌رود که این میزان خروج پول واقعی به نسبت. به روز یکشنبه رشد ۱۱۸ درصدی را نشان می دهد.

مسکن ها در بازار سرمایه موقتی هستند

فردین‌بزرگی، کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که علت افزایش شاخص‌های بورس در چند روز گذشته و پس از آن افت آن چه بوده است، گفت: هر جریان و شرایطی در بازار سرمایه و آقا سرمایه‌گذاری به‌طور کلان و اثرگذار مرتبط نباشد و صرفا نباشد. در جهت تغییر موقتی بازار جنوبی به کار از جمله بسته ۱۰‌بندی یا موضوعاتی که در مورد آزادسازی ۷ میلیارد دلار از کره در بازار می‌شود و … به عنوان یک مسکن و به صورت موقت مطرح می‌شود. نباید انتظار داشت که صرفاً با یک تغییر در جزییات اقتصاد کلان و بازار سرمایه به گونه‌ای پیش رود که یک روز با 1.5 تا 3 درصد افزایش شاخص همراه و روز دیگر با تنزل روبرو می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه پیشنهاد می کند: مطمئن باشید که به جزییات باید توجه کرد و موضوعاتی مانند تغییر ساعت در بورس و تغییر نام اختیار فروش تبعی به بیمه و جلوگیری از انتشار اوراق و … حائز اهمیت است، اما در صورتی که به آن توجه شود. موضوعاتی مانند تغییر نرخ بهره و ارزیابی اسناد خزانه و بدهی دولت و حذف پیشنهادهای اولیه در بورس و بدهی دولت در بازار سرمایه به میزان 525 هزار میلیارد تومان و از همه مهم‌تر قیمت‌گذاری دستوری که عوامل کلان اقتصادی ممکن است برای آینده پرداخت شوند، می‌شود. این بازار مهم است.

او ادامه داد: امروز شرایط بدخیم بیماری است که در اورژانس قرار دارد و ما تنها به تزریق واحد به او بسنده می‌کنیم و این وضعیت را ادامه می‌دهیم، غافل از این که باید منشأ جراحت این بیمار در ابتدا به خون تبدیل شود. به صورت کامل معالجه کرد.

بورس قلک دولت نیست

آقابزرگی بیان کرد: تجربه نشان داد که نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا با کار گرفتن ابزارهای کوتاه‌مدت و موقت هیچ بازاری را با تحول بنیادی روبرو نمی‌کند، چرا که اقتصاد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. البته در شرایط حاضر می‌توان فازبندی کرد و فاز کوتاه‌مدت و بلندمدت را برگزید در حالی که وقتی می‌بینیم دولت می‌گوید گفته‌های گذشته‌اش تنها به عنوان یک قلک از بازار سرمایه سرمایه می‌تواند چگونه می‌توان انتظار داشت که با تغییر ساعت یا سهام سهام و تغییر مدیران بازارها. این بازار بهبود می یابد؟

این کارشناس بازار سرمایه مشخص کرد: بی‌اعتمادی کماکان در بازار سرمایه وجود دارد، اما نشانه‌هایی هستند که این کار را انجام داده‌اند که باید از این وضعیت خارج شوند، در چند وقت اخیر نشان داد و با ارائه ده‌بندی جدید، نشان داد که نمی‌خواهد. بورس پیاپی منفی شود هر چند این هم راهکاری موقتی برای این بازار است. او ادامه داد: پایان سال ۱۴۰۰ یک ده‌بندی بسیار دقیق‌تر از این بسته‌بندی مشخص است که واقعاً یک کارگر واقعاً محقق نشده است و هنوز هم کارگر واقعی نیست.

بورس حباب ندارد

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که آیا این روزها بورس با حباب همراه است و در صورت داشتن حباب این مسئله به نفع سهامدار است یا به نفع بازار، افزود: خیر، این بازار حباب ندارد و به دلیل نزول بیش از اندازه قیمت‌ها است. نسبت‌هایی مانند قیمت‌های درآمد و عملکرد سود و زیان نسبت به دوره سال گذشته و وضعیت مالی تک‌صنایع و شرکت‌ها به‌طور مثال نشان می‌دهد که بازار سرمایه نسبت به یکی دو سال گذشته وضعیت بهتری دارد و سود آن به ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد است. تومان و مارکت آن حدود ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است.

او نظر کرد: نسبت P/E فوروارد و تناسب متوسط ​​شرکت‌های مثبت به منفی و سرانه خرید نشان می‌دهند آن است که این بازار آرزو دارد و از نظر بنده حباب وجود ندارد، اما بی‌اعتمادی در بازار شرایط را فراهم می‌کند تا آن دسته از افرادی که ابتدایی هستند. استارت حمایت از بازار از این فرآیند می تواند چه انسان حقیقی یا حقوقی باشد می توان از یک فرصت ویژه استفاده کرد و این فرصت ویژه برای هر زمان در اقتصا د داشته باشد به انواع بیماری ها و دستکاری هایی که در بازار سرمایه هم وجود دارد، می شود و اسمش این است. حرکت حمایت از بازار نیست و دستکاری بازار است.

آقابزرگی ادامه داد: اگر قرار باشد بر این باشد که سهام بیمه ابزارهای آن در بورس وجود داشته باشد و حق بیمه تبعی و آپشن ها و … از گذشته وجود داشته باشد، اما اینکه نقطه صفری را در نظر بگیرید و اینکه شاخص بورس را از 1 میلیون و 100 میلیون و 200 هزار تومان تعیین کنید. 28 هزار واحد به 1 میلیون و 460 هزار می رسد و دوباره به جای قبلی خود در حال بازگشت باشد و در طول 10 روز شاهد این نوسان 20 تا 40 درصد باشد که جای سوال دارد.

با تورم فعلی شاخصی باید ۲ میلیون واحدی می‌شد

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در پاسخ به این که آیا ریزش‌های اخیر در بورس به معنی واقعی بودن شاخص‌هاست، گفت: خیر به معنی واقعی بودن شاخص‌های تورمی نیست، که در جامعه دارای شاخص‌هایی است که دارای شاخص‌هایی است که باید ۲ میلیون واحد می‌شد. اما عواملی مانند قیمت گذاری دستوری و انتشار بیش از اندازه سرمایه در بازار و افزایش نرخ بهره برداری از بانکی در کنار چشم دولت به صنایع سود بورسی که (تقریبا با کل هزینه های عمومی دولت در سال ۱۴۰۱ برابری می کند) اعتماد عمومی سهامدار خردی است. دو سال گذشته آسیب دیده نمی شود.

او در مورد نرخ سود بانکی نیز مشخص کرد: در سه ماه پایانی سال ۱۴۰۰ بر اساس دستور رسمی وزیر اقتصاد و دارایی است تا نرخ سود ۲۰ درصد برای بهره بانکی تثبیت شود این در حالی است که امروز این نرخ به بیش از ۲۱ درصد رسیده است. بنابراین افزایش سود یک صنعت یا شرکت لزوما به معنی تداوم برای سود یک شرکت تلقی نمی‌شود و از اطلاعات و تحلیل آینده با ضریب اطمینان پایین در قیمت‌ها باید استفاده شود.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorial