سریلانکا دبیرکل سازمان ملل خواستار گفتگو برای تضمین & انتقال آرام& قدرت شد

رئیس جمهور گوتابایا راجاپاکسا هنوز به طور علنی در مورد اشغال اقامتگاه خود و همچنین نخست وزیر رانیل ویکرمسینگه اظهار نظر نکرده است، اما دفتر نخست وزیر بنا به گزارش ها اعلام کرده است که رئیس جمهور قصد دارد روز چهارشنبه از سمت خود کناره گیری کند.

رئیس‌جمهور راجاپاکسا در ماه‌های اخیر به کانون اعتراض‌های گسترده به دلیل کمبود شدید غذا، سوخت و پزشکی، در کنار بحران مالی و انسانی که این کشور را قادر به پرداخت بدهی‌های خود، تورم ثبت‌شده و بیش از شش میلیون ناامنی غذایی کرده است، تبدیل شده است.

همبستگی با مردم

در بیانیه ای که به نمایندگی از دبیرکل سازمان ملل منتشر شد، آمده است: «دبیر کل به پیگیری تحولات سریلانکا از نزدیک ادامه می دهد». آنتونیو گوترش، فرحان حق معاون سخنگوی سازمان ملل

او در همبستگی با مردم سریلانکا می‌ایستد و از همه طرف‌های ذی‌نفع می‌خواهد تا در گفت‌وگو برای تضمین انتقال آرام دولت و یافتن راه حل های پایدار برای بحران اقتصادی

رئیس جمهور قبل از ورود معترضان به محل اقامت به محل امن منتقل شد و اشغال همچنان ادامه دارد. بر اساس گزارش ها، استعفای وی تنها زمانی پذیرفته می شود که وی با نامه ای به رئیس پارلمان سریلانکا استعفا دهد که هنوز اتفاق نیفتاده است.

نخست وزیر همچنین گفته است که پس از آتش زدن خانه اش در آخر هفته، از سمت خود کناره گیری می کند.

در ادامه بیانیه آمده است: «دبیر کل همه اعمال خشونت‌آمیز را محکوم می‌کند و از مسئولین آن می‌خواهد که پاسخگو باشند و بر اهمیت حفظ صلح تأکید می‌کند».

سازمان ملل آماده حمایت از سریلانکا و مردم آن است.

حمایت های بشردوستانه باید در اولویت باشد

بحران‌های متعدد سریلانکا با همه‌گیری COVID-19 تشدید شد که شاهد فروپاشی صنعت گردشگری حیاتی بود که ارز خارجی را برای سوخت وارداتی و تجهیزات پزشکی تأمین می‌کرد و بحران زنجیره تأمین ناشی از جنگ اوکراین را تکان داد.

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد و مقام ارشد بشردوستانه در سریلانکا، هانا سینگر، روز یکشنبه بیانیه ای صادر کرد و گفت که پایان دادن به بحران سیاسی فوری از طریق گفتگو ضروری است تا این کشور بتواند “با بدترین بحران اقتصادی خود از زمان استقلال خود کنار بیاید.”

او گفت: «مهم است که همه حوادث خشونت علیه خبرنگاران، تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز و آسیب به اموال مورد بررسی قرار گیرد و مسئولین آن پاسخگو باشند».

سازمان ملل به نظارت دقیق اوضاع ادامه می دهد و آماده کمک است در گفتگو، در صورت لزوم.

همانطور که در سراسر جهان انجام می دهیم، سازمان ملل خواستار احترام به حقوق بشر، حاکمیت قانون و حکومت دموکراتیک در سریلانکا است.


تظاهرکنندگان نارضایتی خود را از دولت سریلانکا در تظاهراتی در لندن در ماه مه 2022 ابراز می کنند.

© Unsplash/Ehimetalor Akhere Unuabona

تظاهرکنندگان نارضایتی خود را از دولت سریلانکا در تظاهراتی در لندن در ماه مه 2022 ابراز می کنند.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما