سرکوب فیلمسازان در ایران تشدید می شود

یک سال پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی رئیس جمهور افراطی محافظه کار، مقامات ایرانی سینمای کشور را هدف قرار داده اند. دستگیری کارگردانان جعفر پناهی و محمد رسول اف در ژوئیه که هر دو نمادهای خارج از کشور هستند، نشان دهنده فشاری است که فیلمسازان و بازیگران با آن روبرو هستند.

جامعه سینمای ایران این سوال را مطرح کرده است که “بعد کیست؟” از زمانی که پناهی و رسول اف در تیرماه در تهران دستگیر شدند.

پناهی که در سال 1389 به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به شش سال زندان محکوم شد، یکی از مطرح ترین سینماگران ایران است. مهم‌تر از همه، او برنده خرس طلایی برلین برای «تاکسی تهران» در سال 2015 و سه سال بعد جایزه فیلم‌نامه جشنواره کن برای «3 چهره» شد. رسول اف به نوبه خود در سال 2017 برای فیلم «هیچ شری وجود ندارد» برنده خرس طلایی شد و در بخش «نگاه بی‌نظیر» در کن برای فیلم «مردی با صداقت» در سال 2017 جایزه گرفت. هر دو فیلمساز بسیار شناخته شده هستند. و دستگیری آنها در خارج از کشور علنی شده است، اما دیگر کارگردانان نیز تحت تاثیر موج سرکوبی که در ماه های اخیر سینمای ایران را در برگرفته اند.

عسل باقری، معلم-پژوهشگر دانشگاه سرگی پاریس و متخصص سینمای ایران می گوید: «این موج دستگیری ها با پناهی و رسول اف شروع نشد. چند روز قبل از جشنواره کن در ماه مه، ده‌ها مستندساز از جمله مینا کشاورز و فیروزه خسروانی، دو کارگردانی که مرتباً به فرانسه دعوت می‌شوند و در جشنواره‌های بین‌المللی جوایزی دریافت می‌کنند، دستگیر شدند.

باقری می ترسد که «این تازه شروع کار است»، زیرا دیگر فیلمسازان نیز تحت فشار قرار گرفته اند. مجید برزگر و محسن امیریوسفی دو مستندساز اواخر مردادماه از دادگستری ایران احضاریه دریافت کردند.

این کارشناس سینمای ایران می گوید: ما وارد دوره سرکوبی می شویم که به فرهنگ آسیب می زند.

تیم پشت سر «برادران لیلا» تحت فشار

تیم سازنده فیلم «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی که با استقبال خوب جشنواره روبرو شد و این روزها در سینماهای فرانسه اکران می شود، پس از بازگشت از کن با مشکل مواجه شدند.

نه تنها این فیلم که نگاهی غیرمجاز به ویرانی های بحران اقتصادی ایران دارد، در کشور توقیف شده است، بلکه بازیگران و عوامل آن نیز تحت فشار بوده اند. یکی از بازیگران اصلی فیلم، نوید محمدزاده، چندین نمایش به حالت تعلیق درآمد.

باقری می گوید: «سعید روستایی در فیلمش توانست بسیار هوشمندانه با خطوط قرمز بازی کند، اما اکران فیلم در کن، در شرایطی که کشور دچار بحران اجتماعی جدی شده است، مقامات ایرانی را در معرض خطر قرار داده است». .


محقق اضافه می کند که فراتر از جنبه سیاسی فیلم، «برخی رفتار در کن باعث نارضایتی مقامات شد». در ایران وقتی فیلمی به دلیل اخلاقی بودنش قضاوت می‌شود، این نه تنها شامل محتوای فیلم می‌شود، بلکه تمام اتفاقات پیرامون آن، از جمله نگرش و اظهارات بازیگران و کارگردانان در رسانه‌ها به‌ویژه خارج از کشور را نیز شامل می‌شود.»

محمدزاده شاد در پله های کن جلوی دوربین ها همسرش را بوسید تا همه دنیا ببینند. مقامات ایرانی این نشانه محبت را غیراخلاقی می‌دانستند، اگرچه این دو هنرمند متاهل هستند.


ترانه علیدوستی بازیگر سینما که به خاطر بازی در چند فیلم اصغر فرهادی شهرت دارد، یکی دیگر از بازیگران فیلم «برادران لیلا» است که مسئولان او را مورد هدف قرار دادند. باقری می‌گوید: «او که در ایران بسیار محبوب است، یکی از چهره‌های شاخص جنبش #MeToo در صنعت سینمای ایران است و زبان تند و تیز دارد.

فهرستی از فیلمسازان ممنوعه

سازمان سینمایی ایران، نهادی زیر نظر وزارت فرهنگ، در ۲۵ مرداد ماه اعلام کرد که برای اولین بار فهرستی از فیلمسازان توقیف شده به زودی منتشر خواهد شد. اگرچه هنوز چیزی قطعی نشده است، اما علیدوستی که ممکن است نامش در لیست سیاه باشد، پیش از این در نامه ای که در اینستاگرام منتشر کرده است، به مسئولان مراجعه کرده است. این بازیگر انتشار چنین فهرستی را «تاسف بار» و «غیرقانونی» خواند.

توقیف‌ها قبلاً به‌صورت موردی و بنا به احکام قضایی فیلمسازان یا گاهی به‌طور غیررسمی اعمال می‌شد. باقری می‌گوید: «اما هیچ‌گاه مقامات درباره فهرست رسمی صحبت نکرده‌اند. این یک نقطه عطف سرکوبگر است.

آمدن ابراهیم رئیسی، روحانی فوق محافظه کار که در ژوئن 2021 به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، ارتباط زیادی با این موضوع دارد. “جامعه فرهنگی می دانست که با روی کار آمدن دولت فوق محافظه کار اقدامات سرکوبگرانه افزایش خواهد یافت. این یادآور سیاه ترین ساعات دوران محمود احمدی نژاد (2005-2013) است که طی آن بسیاری از مستندسازان دستگیر شدند.”

بازتابی سینمایی از جامعه

روابط بین مسئولان و سینماگران ایرانی نیز متشنج است زیرا کشور در حال حاضر یکی از بدترین بحران های اقتصادی تاریخ خود را با تورم بالا تجربه می کند. ایرانیان در ماه ژوئن به طور دسته جمعی تظاهرات کردند و مقامات شهر آبادان را به بی کفایتی و فساد متهم کردند که پس از ریزش یک ساختمان.

باقری می گوید: «جامعه ایرانی به طور فزاینده ای پر سر و صدا و جسورتر شده است. اما کار این موج کارگردانان که شکلی از «سینمای اجتماعی» را تشکیل می‌دهند، منعکس‌کننده بیماری‌های جامعه هستند.

فیلمسازان اکنون با معترضان همبستگی نشان می دهند. حدود 100 نفر از چهره‌های برجسته ایرانی، از جمله پناهی، رسول اف و بسیاری از هنرمندان، در ماه ژوئن نامه‌ای را امضا کردند و از مقامات خواستند در برابر اعتراضات آبادان «اسلحه خود را زمین بگذارند».

این یکی از دلایلی است که مقامات برای دستگیری های اخیر بیان می کنند. باقری می‌گوید: «برخی افراد همچنان تحت فشار هستند و پاسخگو هستند. از آنها خواسته می‌شود علناً حمایت خود را از این طومار پس بگیرند. با این حال، هیچ یک از آنها هنوز با این کار موافقت نکرده اند.

این مقاله ترجمه ای از اصل به زبان فرانسه است.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما