سازمان ملل خواستار حمایت از نیروی بین المللی برای هائیتی شد

خانم محمد خطاب به شورای امنیت بر درخواست دبیر کل سازمان ملل متحد برای حمایت از پلیس ملی هائیتی، همانطور که در نامه ای به سفرا در ماه اکتبر بیان شده بود، تاکید کرد.

من از هر کشوری که توانایی انجام این کار را دارد می‌خواهم رسیدگی فوری به درخواست دولت هائیتی برای یک نیروی مسلح تخصصی بین المللی برای کمک به بازگرداندن امنیت و کاهش بحران انسانی.

ایجاد وحشت در جوامع محلی

هائیتی به دلیل خشونت گروهی فلج شده است که مانع از آزادی رفت و آمد مردم، کالاها و کمک های بشردوستانه می شود.

این ناامنی به ظهور مجدد وبا، افزایش ناامنی غذایی، آوارگی گسترده و اختلال در آموزش هزاران کودک دامن زده است.

باندها همچنین از قتل و تجاوز برای ایجاد رعب و وحشت و تحت سلطه درآوردن کل جوامع استفاده می کنند.

همین الان قدم بردار

«بحران های بسیار دیگری در سراسر جهان وجود دارد. اما تعداد کمی از بحران‌ها، اگر وجود داشته باشد، تعهد و ارزش‌های ما را مانند آنچه در هائیتی شاهد هستیم، آزمایش می‌کنند.» خانم محمد گفت.

او افزود: «زمان آن فرا رسیده است که گام برداریم و بحران کنونی را به فرصتی برای هائیتی تبدیل کنیم تا قوی‌تر بازگردد.»

قتل و آدم ربایی

هلن لا لیم، نماینده ویژه سازمان ملل در هائیتی، در گزارشی به شورا گفت که 280 نفر در ماه گذشته در آنجا به قتل رسیدند که بالاترین رکورد در تاریخ است. آدم ربایی های گزارش شده امسال از 1200 نفر فراتر رفته است یا دو برابر رقم سال 2021.

او که از پورتو پرنس، پایتخت این کشور صحبت می‌کرد، گفت: «وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی که همه راه‌های اصلی داخل و خارج پایتخت را تحت کنترل باندها قرار می‌دهد و مانع تجارت می‌شود، تشدید بیشتر مصیبت میلیون‌ها نفری است که در میان این خشونت زندگی می‌کنند.»

«نزدیک به نیمی از جمعیت از نظر غذایی ناامن هستند و حدود 20000 نفر با شرایطی شبیه قحطی مواجه هستند.»

کاهش نیروی پلیس

او گفت، علیرغم سرمایه گذاری دولت، پلیس ملی هائیتی (HNP) “به کمبود منابع و تجهیزات کافی برای رسیدگی به وظایف عظیم پیش رو ادامه می دهد.”

علاوه بر این، نیرو به کاهش خود ادامه می دهد. افزایش فرسایش قدرت عملیاتی را کاهش داده است زیر 13000 پرسنل، با کمتر از 9000 به عنوان افسران فعال در دسترس است.

برخی از عملیات‌های مؤثر علیه باندها در پورتو پرنس انجام شده است، اما حفظ این دستاوردهای امنیتی همچنان یک چالش است. همانطور که در نامه 8 اکتبر دبیرکل آمده است، HNP به کمک در قالب یک نیروی تخصصی نیاز دارد.

تحولات سیاسی

در جبهه سیاسی، خانم لا لیم گفت که مردم هائیتی از قطعنامه شورا که به اتفاق آرا در ماه اکتبر به تصویب رسید، که رژیم تحریمی را برای هدف قرار دادن رهبران باندها و حامیان آنها ایجاد می کند، استقبال کرده اند.

هیئت سازمان ملل متحد در این کشور، BINUH، نیز به تلاش برای پیشبرد گفتگوهای سیاسی ادامه داده است.

گروه های جامعه مدنی یک “سند اجماع ملی” تهیه کرده اند که شامل مراحل حرکت به سمت انتخابات در یک بازه زمانی 18 ماهه است.

خانم لا لیم به شورا گفت که بسیاری از گفتگوکنندگان هائیتی که از تحریم ها حمایت می کنند، آنها را ابزاری حیاتی در مبارزه با فساد و مصونیت از مجازات می دانند.

«با این وجود، تحریم‌ها به عنوان بخشی از یک رویکرد جامع مؤثرتر خواهند بود: که هم شامل گفتگوهای سیاسی جاری می‌شود. و پشتیبانی امنیتی عملیاتی از HNP، همانطور که در نامه دبیرکل آمده است، افزایش داد.

این سه رویکرد به طور موازی برای بازگرداندن نظم، اعتماد عمومی و امید به بهتر شدن فردای کشور ضروری خواهند بود. هائیتی ها لیاقت کمتری ندارند.»

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما