jeejowbanner

زنان افغان که با ارتش ایالات متحده جنگیدند به دنبال وضعیت قانونی مهاجرت هستند

واشنگتن – قبل از اینکه کشورش و زندگی‌اش در سال 2021 به طور ناگهانی و اساسی تغییر کند، مهناز اکبری فرمانده پیشرو جوخه تاکتیکی زنان ارتش ملی افغانستان بود، یک جوخه کاملاً زن که نیروهای نخبه عملیات ویژه ایالات متحده را در هنگام انجام مأموریت‌های کوهستانی جسورانه همراهی می‌کرد. ، جنگجویان داعش را شکار کرد و اسیران را از زندان های طالبان آزاد کرد.

خانم اکبری 37 ساله و سربازانش این کار را با خطرات شخصی بزرگ انجام دادند. یک زن از ناحیه گردن مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جمجمه آن شکسته شد. یک نفر دیگر نیز اندکی قبل از سقوط کابل کشته شد. و پس از تسلط طالبان بر کشور، بسیاری از اعضای جوخه مجبور به فرار به ایالات متحده شدند.

اکنون، خانم اکبری و دیگر اعضای گروه تاکتیکی زنان، مأموریت دیگری را آغاز می‌کنند: تلاش می‌کنند تا کنگره را متقاعد کنند که خدمات آنها در افغانستان، حق ماندن دائمی در آمریکا را برای آنها به ارمغان آورده است.

خانم اکبری با استفاده از نام دیگری برای داعش در مصاحبه اخیر خود در آپارتمان خود در Silver Spring، Md.، گفت: “ماموریت های ما برای اهداف بزرگ بود: یک فرمانده طالبان یا یک رهبر داعش.”

روز پنجشنبه، خانم اکبری و گروهی از زنان دیگر از جوخه تاکتیکی زنان با قانونگذاران در کاپیتول هیل دیدار کردند تا تلاش کنند تا قوانین متوقف شده را برای رسیدگی به وضعیت ناپایدار مهاجرت آنها و دیگر افغان ها احیا کنند. این سربازان تحت آزادی مشروط بشردوستانه دو ساله در ایالات متحده هستند که قرار است در ماه اوت به پایان برسد. این امر به مجوزهای کار زنان پایان می دهد و کارفرمایان جدید آنها را مجبور می کند تا کار خود را خاتمه دهند و آنها را در بلاتکلیفی قانونی قرار دهند.

جلسات روز پنجشنبه طیف وسیعی از قانونگذاران لیبرال تا محافظه کار را در بر گرفت.

سناتور تد کروز، جمهوری‌خواه تگزاس که از سیاست‌های مهاجرتی تندرو حمایت می‌کند، برخورد خود با زنان را تحت تأثیر قرار داد و همدردی کرد.

آقای کروز پس از این دیدار گفت: “افغان های شجاع جان خود را برای حفظ امنیت سربازان آمریکایی به خطر انداختند و ما در قبال آنها مسئولیت داریم.”

این احساس توسط مایکل والتز، نماینده جمهوری خواه فلوریدا، که به تازگی رئیس جمهور پیشین دونالد جی. ترامپ را برای انتخاب مجدد حمایت کرد، اما قهرمان کمک به پناهجویان افغانی بود که به سربازان آمریکایی در طول چندین دهه جنگ در افغانستان کمک کردند، تکرار شد.

«همه شما هم رزمید. ما همگی با هم جنگیدیم. «آنچه در ما و هر سربازی ریشه دوانده است این است که شما هرگز یک سرباز دیگر را پشت سر نگذارید – هرگز. بنابراین ما به مبارزه برای کسانی که عقب مانده اند ادامه خواهیم داد.»

سناتور امی کلوبوچار، دموکرات مینه سوتا، گفت که او رهبری بازنگری قانون تعدیل افغانستان را بر عهده می گیرد که در کنگره گذشته به دلیل عدم حمایت جمهوری خواهان از بین رفت.

این لایحه، که می‌توانست یک مسیر قانونی برای اقامت دائم برای افغان‌هایی ایجاد کند که جان خود را برای کمک به آمریکایی‌ها در طول درگیری در افغانستان به خطر انداخته‌اند – به عنوان مترجم، راننده و تعمیرکار – در میان نگرانی‌های جمهوری‌خواهان در مورد بررسی موضوع متوقف شد. پس از سقوط کابل حدود 82000 افغان به ایالات متحده منتقل شدند. از آن زمان، اکثر آنها در بلاتکلیفی قانونی زندگی می کنند، بدون مجوز طولانی مدت برای ماندن.

این اقدام، که مستلزم بررسی‌های امنیتی بیشتر بود، از قوانین وضع شده پس از سایر بحران‌های بشردوستانه مانند جنگ ویتنام الگوبرداری شد. قوانین مشابهی نیز پس از بحران در کوبا، نیکاراگوئه و عراق وضع شد.

همچنین مسیری برای مجوز دائمی برای چهار گروه خاص ایجاد می کرد: فرماندهی عملیات ویژه ارتش ملی افغانستان، نیروی هوایی افغانستان، جناح ماموریت ویژه افغانستان و تیم های تاکتیکی زن افغانستان.

خانم کلوبوچار در حال کار بر روی به روز رسانی این لایحه است با این امید که متحدان کافی در حق تصویب این قانون را به دست آورد. او گفت که چندین بار با رئیس جمهور سابق جورج دبلیو بوش در مورد حمایت او از این تلاش صحبت کرده است.

خانم کلوبوچار گفت: “در سنا ما از حمایت جمهوری خواهان رو به رشد برخورداریم.” آنها نمی توانند برای این مدت طولانی در بلاتکلیفی باشند. این زنان بخشی از ده ها هزار افغانی هستند که در کنار کشور ما ایستاده اند.»

با این حال، اگر این تلاش ها کوتاه بیاید، برخی از موافقان می گویند کنگره می تواند لایحه محدودتری را در نظر بگیرد که فقط به ده ها زن در تیم نیروهای ویژه کمک می کند در ایالات متحده بمانند.

ارین چپمن، مشاور ارشد خانم کلوبوچار، طی ملاقاتی با این زنان گفت که این قانون شامل تغییراتی است که سناتورهای جمهوری خواه کنگره گذشته برای “تعیین مجدد” افغان ها توسط وزارت دفاع درخواست کرده بودند.

مری کولار، سروان ارتش که تیم پشتیبانی فرهنگی در افغانستان را رهبری می کرد و از نزدیک با زنان افغان کار می کرد، از خانم چپمن در مورد نگرانی های ایمنی اعضای خانواده جوخه که بیشتر آنها در افغانستان جا مانده بودند، پرسید.

خانم کولار گفت: «این زنان، خانواده هایشان – خواهر و برادر، والدینشان، هدف قرار می گیرند.

در حالی که دیدار او با سربازان در روز پنجشنبه آغاز شد، نماینده گرگ استانتون، نماینده دموکرات آریزونا، تاکتیک دیگری را امتحان کرد. آقای استانتون نامه ای به الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی فرستاده بود و از او خواسته بود که شخصاً اطمینان حاصل کند که اعضای جوخه تاکتیکی زنان به سرعت از طریق خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده به رسیدگی به پرونده های پناهندگی خود می پردازند.

آقای استانتون گفت که تنها سه نفر از تقریباً 45 سرباز زن تاکنون پناهندگی دریافت کرده اند، و او نگرانی هایی را مطرح کرد که با آنها به دلیل جنسیت متفاوت رفتار می شود.

آقای استانتون خطاب به آقای مایورکاس نوشت: “من نگران این هستم که این گروه از زنان شجاع با اداره شما برخورد متفاوتی داشته باشند.” به هر حال، بسیاری از سربازان مرد افغان، از جمله خلبانان، در مدت 180 روز پناهندگی خود را دریافت کرده اند.

متحدان آنها می گویند که تلاش برای به دست آوردن مسیری برای اقامت دائم زنان از برخی جهات به سادگی بستن یک روزنه است. پیمانکارانی مانند مترجمان و تعمیرکارانی که مستقیماً برای دولت ایالات متحده کار می کردند، واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرتی ویژه هستند، در حالی که سربازانی که مستقیماً توسط دولت افغانستان حقوق دریافت می کردند، واجد شرایط نیستند.

داستان چگونگی ایجاد جوخه تاکتیکی زنان و سپس تخلیه آن از کشور به بیش از یک دهه قبل باز می گردد.

حدود 10 سال پس از جنگ در افغانستان، ارتش ایالات متحده تشخیص داد که به نیروهای زن برای کمک در هنگام گشت زنی در روستاهای روستایی در این کشور نیاز دارد.

گفتگوی سربازان مرد با زنان افغان در برخی مناطق کشور از نظر فرهنگی غیر حساس تلقی می شد، بنابراین خانم اکبری و نیروهایش گفتگوها را رهبری می کردند. آنها در صورت برخورد با رزمندگان دشمن اسلحه و در صورت برخورد با کودکان شکلات نیز حمل می کردند.

در حالی که آنها در درجه اول به عنوان سفیران فرهنگی خدمت می کردند، این کار آنها را در خطر بزرگی قرار داد. هنگامی که یکی از جوخه ها مشغول جستجو بود، زنی که او در حال جستجو بود اسلحه را بیرون آورد و تیراندازی کرد و او را به شدت مجروح کرد. خانم اکبری به یاد می آورد که در برخی درگیری ها بین نیروهای آمریکایی و داعش، آسمان با چیزی شبیه آتش بازی روشن می شد.

خانم کولار گفت: «اینها واقعاً مأموریت‌های خطرناکی بودند که اهدافی با ارزش بالا در خطر بود». «وقتی صحبت می‌کنیم که چرا آنها مستحق کمک ما هستند، برای من بسیار شخصی است، زیرا مهناز ممکن است خواهر من باشد. آنها برای کشور خود و برای کشور ما فداکاری کرده اند. پیوند بین دو واحد ما کاملاً جدایی ناپذیر است.”

اکثر زنان هزاره هستند، یک اقلیت قومی که تحت سلطه طالبان با آزار و اذیت خشونت آمیز مواجه شده اند. زندگی به عنوان یک هزاره در افغانستان تحت کنترل طالبان، خطر وجود اعضای زن خانواده را که با نیروهای آمریکایی کار می کردند، دو چندان می کند. خانم کولار گفت که بسیاری از اعضای جوخه بستگان خود را کشته، شکنجه یا تهدید کرده اند.

خانم کولار گفت که پس از سقوط کابل، طالبان اسناد زنان را مصادره کردند تا این گروه بتواند خانواده های آنها را ردیابی کند، اما این اطلاعات در پرونده های دولت افغانستان باقی مانده است زیرا این زنان به طور کامل بررسی شده بودند.

شبکه‌ای متشکل از سربازان زن آمریکایی تجمع کردند تا به زنان افغان کمک کنند تا به سرعت از کشور خارج شوند.

اکنون، اعضای جوخه زن خود را در Chick-fil-A، به عنوان باریستا و در فروشگاه های مواد غذایی مشغول به کار می بینند.

خانم کولار گفت: “در یک شب، آنها از این سربازان قدرتمند و باورنکردنی با هدف مستقیم به یکباره در چشم طالبان تبدیل به انسان شدند.”

آنها در سراسر کشور پراکنده هستند، اما بسیاری آرزو دارند یک بار دیگر وارد میدان جنگ شوند.

خانم اکبری روز پنجشنبه گفت که آماده است این کار را دوباره انجام دهد. او گفت که اگر گرین کارت خود را دریافت کند، به ارتش ایالات متحده خواهد پیوست.

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما