رونق انتشار گازهای گلخانه ای 10 گیگاتنی، ساخت و ساز را برای کربن زدایی تا سال از مسیر خارج می کند

«سال‌ها هشدار درباره تأثیرات تغییرات آب و هوایی به واقعیت تبدیل شده انداینگر اندرسن، مدیر اجرایی UNEP گفت. اگر به سرعت انتشار گازهای گلخانه ای را مطابق با توافق پاریس کاهش ندهیم، با مشکل عمیق تری مواجه خواهیم شد.

تخلیه انرژی عظیم

بر اساس گزارش آژانس سازمان ملل متحد، بیش از 34 درصد از تقاضای جهانی انرژی در سال 2021 از این بخش، همراه با حدود 37 درصد از انتشار دی‌اکسید کربن مرتبط با انرژی و فرآیند تامین شده است.

داده هایی که برای انتشار UNEP قبل از مذاکرات آب و هوایی COP27 در مصر جمع آوری شد، همچنین نشان داد که انتشار CO2 در سال 2021 کاهش یافته است.نسبت به سال 2020 نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و دو درصد بیشتر از اوج قبل از همه گیری در سال 2019 است.

این بود با وجود افزایش 16 درصدی سرمایه گذاری برای ساختمان های جدید با مصرف انرژی کارآمد، به 237 میلیارد دلار، که UNEP توضیح داد که به سادگی به دلیل افزایش فضای طبقاتی که در حال ساخت است، “پیش از آن” بوده است.

در سال 2021 تقاضا برای گرمایش، سرمایش، روشنایی و تجهیزات در ساختمان ها از سال 2020 حدود چهار درصد افزایش یافته است UNEP گفت و سه درصد از سال 2019، که نشان می دهد شکاف بین عملکرد آب و هوای این بخش و نیاز به کربن زدایی تا سال 2050 در حال افزایش است.

ظهور آفریقا

از منظر منطقه‌ای، UNEP خاطرنشان کرد که آفریقا قرار است تا سال 2060 شاهد استفاده از منابع خام دو برابر شود، با «تقریباً 70 درصد» ساختمان‌ها برای سال 2040 هنوز در تابلوی نقشه‌کشی قرار دارند.

UNEP گفت که این مطابق با تخمین‌هایی است که جمعیت آفریقا تا سال 2050 به 2.4 میلیارد نفر می‌رسد که 80 درصد آنها در شهرها زندگی می‌کنند و دلیل اینکه این قاره می‌تواند از منابع انرژی تجدیدپذیر خود برای تامین انرژی ساختمان‌های خود به طور پایدار استفاده کند.

آژانس سازمان ملل توضیح داد: «فولاد، بتن و سیمان (هم‌اکنون) سهم عمده‌ای در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارند.

مشکلات اروپایی

در مورد اروپا، UNEP اشاره کرد که بخش ساختمان 40 درصد از کل نیازهای انرژی اروپا را تشکیل می دهد و 80 درصد آن از سوخت های فسیلی تامین می شود. خانم اندرسن گفت: “این بخش را به منطقه ای برای اقدام فوری، سرمایه گذاری و سیاست هایی برای ارتقای امنیت انرژی کوتاه مدت و بلندمدت تبدیل می کند.”

برای کاهش انتشار کلی، آژانس سازمان ملل توضیح داد که بخش ساختمان می تواند از طریق:

  • در حال بهبود عملکرد انرژی ساختمان؛
  • کاهش ردپای کربن مصالح ساختمانی؛
  • چند برابر کردن تعهدات سیاستی در کنار اقدام، به ویژه با توجه به افزایش هزینه های سوخت فسیلی مرتبط با تهاجم روسیه به اوکراین و مشوق های روشن سرمایه گذاری در بهره وری انرژی.

روندهای کلیدی جهانی شناسایی شده توسط UNEP نشان داد که افزایش فضای ساخته شده بین سال های 2015 و 2021 معادل کل مساحت زمین تحت پوشش ساختمان ها در آلمان، فرانسه، ایتالیا و هلند بود.

بانک جهانی با تعدادی از شهرهای بزرگ چین همکاری می کند تا به کاهش تراکم ترافیک و انتشار گازهای گلخانه ای کمک کند.  عکس: بانک جهانی/Wu Zhiyi

بانک جهانی با تعدادی از شهرهای بزرگ چین همکاری می کند تا به کاهش تراکم ترافیک و انتشار گازهای گلخانه ای کمک کند. عکس: بانک جهانی/Wu Zhiyi

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما