«روسیه بسیاری از بازارهای فولاد ایران را تصاحب کرد»

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطر نشان کرد: به کارخانه‌های تولید می‌شود که در فکر ذخیره‌سازی سوخت، مایعات و مسائل حاکی از این مهم است که گاز شرکت‌های فولادی در زمستان قطع می‌شود.

به گزارش ناگفته نماند، رضا شهرستانی با اشاره به ترسیم چشم تولید 55 میلیون فولاد در 1104، افزود: سوء استفاده در وزارت صمت و مشکلات ایجاد شده در سهمیه‌بندی‌های برق و گاز در 2 سال گذشته باعث شد که تولید مد نظر در صنعت فولاد انجام نشود. دست بیابیم. در سال ۹۹ حدود ۳۰ میلیون تن و ۱۴۰۰ حدود ۲۷ میلیون تن فولاد تولید و تولید می‌شود در سال جاری حدود ۲۸ تا ۲۹ میلیون تن است، این در حالی است که پیش‌بینی تولید در سال جاری حدود ۳۷ میلیون تن می‌شود.

به شهرستانی؛ شرکت‌های خصوصی در ۲ سال گذشته با مشکل برق غیرقابل تحمل و به عبارتی برق مورد نیاز آن‌ها تامین می‌شد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه چه مشکلات قطعی برق امروز حل شده است، گفت: تولیدکنندگان زمان را از دست داده اند و اگر ما می خواستیم به میزان تولید تولید شده دست بیابیم کارخانه ها با تمام توان اقدام به تولید می کنند. این در حالی است که در ۲ سال اخیر ۳ ماه تابستان شرکت‌های تولیدی گازهای برق و گاز آن‌ها قطع می‌شود که با نیمی از توان تولید می‌کردند و همچنین کارخانه‌های تولیدکننده تولید می‌شوند که در فکر ذخیره‌سازی سوخت سوخت می‌باشند و این مسئله حاکی است. این مهم است که شرکت های فولادی در گاز زمستان خواهد شد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: تولید فولاد در زمستان با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد. به نظر می‌آید قطعی گاز از برق به تولید فولاد آسیب وارد کند. چراکه تولید اسفنجی است که کارخانه‌های تولید کارخانه‌های فولادی است که می‌کند.

وی از کاهش حجم تولید فولاد در کارخانه‌های اختصاصی خبر داد و افزود: شرکت‌های خصولتی زنجیره کامل را از این‌رو در زیان نمی‌روند و میزان سوددهی آن‌ها را کاهش می‌دهد. اما شرکت‌های خصوصی در زیان هستند و از این شرکت‌ها کارخانه‌های تولیدی خود را برای فروش گذاشته‌اند.

شهرستانی با بیان اینکه مصرف آب در صنعت فولاد ایران نسبت به نرم افزارهای دیگر کشور ها پایین تر است، گفت: شرکت ها در ایران سیستم های را جایگزین سیستم های خشک کرده و در کارخانه های فولادسازی برج های خنک کن ساخته می شوند که حرارت ایجاد شده در تولید فولاد را کاهش دهد. است که این به فضا و سرمایه‌گذاری بیشتر نیاز دارد، اما میزان مصرف آب را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به مصرف نیمی از تولید شده در کشور در بازارهای داخلی، افزود: بخشی از تولید ما به صورت آهن اسفنجی، فولادهای نیمه تمام و تختان است. چراکه ارزش افزوده شده ورق قیاس با تختان نمی تواند ورق برای کارخانه های نبردی توجیه داشته باشد.

وی نیمی از ظرفیت تولید میلگرد و تیر آهن در کشور را بدون استفاده دانست و افزود: میزان تولید میلگرد حدود 35 میلیون تن است که در حالیست که به ما حدود 10 میلیون تن نیاز داریم و حدود 2 میلیون تن نیز می‌کنیم. کشور های هدف هدفی به خرید شمش دارد و بیشتر برای خرید میلگرد از خود رغبت نشان نمی دهند.

به شهرستانی؛ در سال جاری شاهد کاهش 9 هزار تنی نسبت به سال گذشته بودیم چرا که تعرفه های سنگینی است و روسیه بسیاری از بازارهای ما را تصاحب کرده است.

وی گفت: تفاوت قیمت فولاد در بازار و بورس فاحش است و وزیر و معاون وزارت صمت زمینه‌های نابودی صنعت را با سوء مدیریت ایجاد کردند. در شرایط فعلی چشم اندازه 55 میلیون تن دور از انتظار است و اگر تولیدیم 44 میلیون تن را محقق کنیم شاهکار بزرگی کنیم.

به شهرستانی؛ عملکرد وزارت صمت در زمینه تولید و تولید فولاد نادرست و ضعیف است.

وی با بیان اینکه نباید دستوری قیمت‌ها در صنعت مشخص شود، گفت: دولت به تولیدکنندگان می‌گوید که همه تولیدکنندگان باید در بازار عرضه شوند و اگر خریدار نمی‌توانند آن را صادر کنند. در ایران 2 برابر نیاز داخلی فولاد تولید می‌شود و وقتی قرار است همه در بازار عرضه شوند در واقع چوب حراج به صنعت فولاد می‌زنیم و به نظر می‌آید برای شفاف‌سازی و اینکه به تولیدکنندگان اجحاف نمی‌توانند حق را انتخاب کنند. در کجا عرضه می کنند، به بورس بیاورند یا آن ها را صادر کنند.

شهرستانی با اشاره به اختلاف فاحش قیمت‌های خارجی فولادی ایران با قیمت‌های جهانی، گفت: از این تفاوت قیمت سود قابل توجهی است که آن‌ها می‌توانند و برخی از کشورها تعرفه‌های سنگین برای واردات فولاد ایران در نظر گرفته شوند.

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما