دیگر نادیده گرفته نشد آلیس بال، شیمیدانی که درمانی برای جذام ایجاد کرد

این مقاله بخشی از Overlooked است، مجموعه ای از آگهی های ترحیم در مورد افراد قابل توجهی که مرگ آنها از سال 1851 آغاز شد و در روزنامه تایمز گزارش نشد.

در روز سال نو در سال 1922، یک مقاله علمی در یک مجله پزشکی مبهم دارویی را توصیف کرد که به انقلابی در درمان جذام در هاوایی و فراتر از آن کمک می کرد. همچنین اعتباری دیرهنگام به سازنده دارو می دهد.

این گزارش توسط هری هالمن، پتانسیل درمانی روغن چاولموگرا را که در اصل یک داروی عامیانه برای جذام با ریشه های باستانی در هند و چین بود، تمجید کرد. برای قرن ها، روغن درخت چولموگرا به عنوان یک داروی ناخوشایند شناخته می شد – مزه بد و معده گیر، آنقدر زشت بود که برخی از مردم از مصرف آن امتناع می کردند. اما در مقاله خود، هالمن فرآیندی را که چاولموگرا را به یک داروی جذام قرن بیستم تبدیل کرد، نام برد: روش توپ، یک تزریق ساده که ده ها نفر را در قلمرو هاوایی از قرنطینه های شدید آزاد کرد. روش توپ درمانی نبود، اما به همان اندازه ای بود که هر کسی تا سال 1922 به آن نزدیک شد.

نام آن به نام آلیس بال، شیمیدان سیاه پوستی بود که فرمول خود را در سال 1915 و زمانی که 23 سال داشت، ساخته بود.

روش او به پرکاربردترین درمان جذام در سال های قبل از آنتی بیوتیک در دهه های 1920 و 1930 تبدیل شد. روغن چاولموگرا اصلاح شده، بر اساس روش توپ، در سراسر جهان توزیع شد و به افراد بی‌شماری از مستعمرات جذامی‌های جدا شده کمک کرد. (تزریق‌ها در نهایت با ظهور داروهای سولفا در اواخر دهه 1930، اولین کلاس آنتی‌بیوتیک‌هایی که تا کنون ساخته شد، از بین رفت.)

تقریباً به مدت 20 سال، زمانی که روش توپ رواج داشت، تعداد کمی در خارج از کالج کوچک هاوایی می دانستند که یک زن سیاه پوست آن را توسعه داده است، و حتی به ندرت کسی از آن به عنوان روش توپ یاد می کرد. بال قبل از اینکه بتواند یافته های خود را منتشر کند، ناگهان مرد. تحقیقاتی که او در کالج پشت سر گذاشت، برای افرادی که می‌خواستند موفقیت او را از آن خود کنند، بازی منصفانه بود.

سیبرینا کالینز، مدیر اجرایی Marburger STEM، “دو مرد کار او را دزدیدند و هیچ اعتباری برای کمک های او قائل نشدند – به ویژه آرتور دین، که رئیس کالج هاوایی بود، و ریچارد رنشال، استاد شیمی.” مرکز دانشگاه فناوری لارنس در میشیگان، در یک مصاحبه تلفنی گفت.

کالینز، که دارای دکترای شیمی است، افزود: «آنها یک مقاله در سال 1920 در مجله انجمن شیمی آمریکا و یک مقاله دوم در سال 1922» – در Public Health Reports – با تحقیقات او منتشر کردند و نتوانستند به او اشاره کنند یا سهم او را فهرست کنند. و به طور گسترده در مورد دانشمندان سیاه پوست از جمله بال نوشته است.

آرتور دین، شیمیدان با مدرک دکترا. از ییل، از تحقیقات بال با نامگذاری آن به نام خود: روش دین استفاده کرد. او همچنین این دارو را در مقادیر زیادی در کالج هاوایی تولید کرد و آن را به داخل و خارج از کشور ارسال کرد. سرمایه گذاری chaulmoogra اولین و تنها تلاش او در شیمی دارویی بود.

بیش از نیم قرن طول می کشد تا بال برای کار خود اعتبار دریافت کند. هالمن، یک پزشک و باکتری شناس، اولین وکیل عمومی او بود.

در سال 1915، هالمن دستیار جراح در ایستگاه تحقیقات جذام هاوایی بود که نسخه ای از پایان نامه کارشناسی ارشد بال، تجزیه و تحلیل 44 صفحه ای از خواص شیمیایی گیاه کاوا به او داده شد. او با بال تماس گرفت و از او پرسید که آیا او با یک پازل پیچیده دیگر مقابله خواهد کرد: شیمی اسرارآمیز chaulmoogra.

این روغن از دانه های Hydnocarpus wightianus، درختی بومی آسیا تولید می شود. وقتی مردم آن را به صورت خوراکی مصرف کردند، حالت تهوع پیدا کردند. به عنوان یک پماد، ویسکوزیته آن مانع از جذب می شود. تزریق روغن فرآوری نشده باعث ایجاد زخم در پوست می‌شود و افرادی که پوستشان قبلاً توسط جذام آسیب دیده بود، بیشتر بد شکل می‌شود.

بال چالش هالمن را پذیرفت و در یک سری مراحل سخت اما ظریف، کد شیمیایی پیچیده پنهان شده در روغن را شکست. او ابتدا دو جزء اصلی آن را شناسایی کرد: اسیدهای چاولموگریک و هیدروکارپیک. از هر یک، او ترکیبات فعال، چندین اسید چرب را جدا کرد. او اسیدهای چرب را با تبدیل آنها به اتیل استرها از نظر شیمیایی اصلاح کرد، شکلی که محلول در آب بود و بدون آسیب روغن خام قابل تزریق بود.

هالمن درمان او را روی بیمارانش آزمایش کرد و دید که اتیل استرها باکتری کش هستند و قادر به کشتن باکتری ها هستند. او در مقاله خود در سال 1922 که در مجله Archives of Dermatology and Syphilology منتشر شد، به نوآوری او اذعان کرد و اصطلاح “روش توپ” را ابداع کرد.

هالمن نوشت: «پس از یک کار آزمایشی زیاد، خانم بال مشکل را برای من حل کرد.»

وی افزود: هشتاد و چهار بیمار که دوره‌های چهار سال تا سه ماه تحت درمان بوده‌اند، از نظر باکتری‌شناسی منفی و عاری از تمامی ضایعات بیماری بوده و از جداسازی مرخص شده‌اند.

هالمن همچنین این درمان را روی دو بیمار مبتلا به سل آزمایش کرد. یکی بهبود یافته است؛ دیگری این کار را نکرد. اگرچه این دارو ناقص بود و برای همه کار نمی کرد، هالمان به خاطر قدرت آن در رهایی افراد مبتلا به جذام به او کمک کرد.

بیماری هانسن، که معمولا جذام نامیده می شود، یک عفونت با رشد آهسته است که توسط مایکوباکتریوم لپره، پسرعموی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود.، باکتری مسئول سل در طول زمان تحقیقات بال در چاولموگرا، جذام همچنان در انگ بود، درست مانند دوران کتاب مقدس. با افراد مبتلا به سختی برخورد شد و مجبور به انزوای دائمی شدند، حتی اگر جذام به راحتی منتقل نمی شد. بدون درمان، می تواند باعث فلج و بد شکل شود. جذام به اعصاب آسیب می رساند و همچنین چشم ها، مجاری بینی و پوست را نیز درگیر می کند.

در هاوایی، افراد مبتلا به جذام به دور از چشمان کشتی فرستاده شدند و برای همیشه در جزیره مولوکای حبس شدند. اکثر منزوی شدگان بومی هاوایی بودند. تا قبل از روش توپ، مرگ تنها تسکین آنها بود.

آلیس بال در 24 سالگی در 31 دسامبر 1916 در سیاتل درگذشت. او به دلیل بیماری که در مقاله‌ای در روزنامه تجاری هونولولو، The Pacific Commercial Advertiser، آن را به قرار گرفتن در معرض گاز کلر در طول یک نمایش آزمایشگاهی نسبت داد، از سمت تدریس خود مرخصی گرفته بود. (کالج این ادعا را رد کرد.) در گواهی فوت او علت آن سل ذکر شده است.

گرگوری پتسکو، استادیار مهندسی زیستی در دانشکده پزشکی هاروارد و استاد ممتاز شیمی در دانشگاه براندیس در والتام، ماساچوست، در یک مصاحبه تلفنی گفت: «چه ضایع است که او در 20 سالگی مرد. «بیشتر شیمیدان ها تا دهه 30 یا 40 سالگی قدم بر نمی دارند. فقط تصور کنید که اگر زندگی می کرد چه کاری می توانست انجام دهد.”

آلیس آگوستا بال در 24 ژوئیه 1892 در سیاتل، یکی از چهار فرزند جیمز پریسلی بال جونیور، وکیل و سردبیر روزنامه، و لورا لوئیز (هاوارد) بال، عکاس استودیو به دنیا آمد. پدربزرگ پدری آلیس، جیمز پریسلی بال پدر، یک عکاس مشهور قرن نوزدهمی و طرفدار الغا بود.

در گواهی تولد و گواهی فوت، آلیس به عنوان سفیدپوست ذکر شده است، اگرچه والدین او در گواهی ازدواج و در سوابق سرشماری ایالات متحده خود را سیاه پوست توصیف کرده اند. کوئینتارد تیلور، استاد بازنشسته تاریخ آمریکا در دانشگاه واشنگتن در سیاتل و بنیانگذار وب سایت تاریخ Blackpast.org، “این ممکن است کمتر به فنوتیپ مربوط باشد و بیشتر به آنچه که توپ ها در مورد خود از نظر فرهنگی فکر می کردند مربوط می شود.” ، تلفنی گفت.

بال در طول تحصیلات متوسطه خود در علم سرآمد بود. او یکی از معدود دخترانی بود که در کلاس فارغ التحصیلی سال 1909 در دبیرستان برادوی روی برنامه علمی خود تمرکز کرد. او دو مدرک لیسانس از دانشگاه واشنگتن گرفت: یکی در شیمی دارویی در سال 1912 و دیگری در داروسازی در سال 1914.

او در مقطع لیسانس، مقاله ای با شیمیدان ویلیام دهن، استاد دانشگاه واشنگتن، بر اساس تحقیقات آنها در مورد نوعی واکنش به نام بنزویلاسیون نوشت. این مقاله در مجله معتبر انجمن شیمی آمریکا منتشر شد.

در دهه 1970 بود که کاترین تاکارا و استنلی علی، دو استاد دانشگاه هاوایی که شایعاتی در مورد کار بال شنیده بودند، در آرشیو مؤسسه جستجو کردند تا شواهدی از توسعه دهنده واقعی درمان چاولموگرا پیدا کنند. در سال 2019، دانشکده بهداشت و پزشکی استوایی لندن با قرار دادن نام بال در فریز ساختمان اصلی خود، از او تقدیر کرد. در فوریه 2022، فرماندار دیوید ایگه از هاوایی، 28 فوریه را روز توپ آلیس آگوستا اعلام کرد.

دانشمندان قرن بیست و یکم از توانایی بال در شکار اجزای فعال چاولموگرا با استفاده از فناوری استخوان های برهنه دوران خود شگفت زده می شوند. گرگوری پتسکو می‌گوید: «بسیاری از تکنیک‌ها در آن زمان به اندازه امروز پیچیده نبودند، بنابراین شهود شیمیایی بسیار مهم بود. «انجام کاری که او در زمان انجام آن انجام می‌داد، قابل توجه بود. او شیمیدان بسیار با استعدادی بود.»

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما