در سازمان ملل، وانگ یی، وزیر امور خارجه، «امید» را در زمان‌های پرتلاطم می‌بیند و دوباره بر سیاست «چین واحد» تأکید می‌کند.

ما در زمانی پر از چالش هستیم. کووید-۱۹ همچنان ظاهر می‌شود، امنیت جهانی با عدم اطمینان مواجه است، بهبود اقتصادی شکننده و ناپایدار است و خطرات و بحران‌های مختلف دیگری در حال ظهور است.»

آقای وانگ ادامه داد، با این وجود، در میان این “مرحله جدید آشفتگی و دگرگونی” دلایلی برای امیدواری وجود داشت و به چندقطبی شدن روزافزون جهان، عمیق‌تر شدن جهانی‌سازی اقتصادی، و افزایش دیجیتالی شدن و تنوع فرهنگی جوامع اشاره کرد.

“برای صلح بایستید، با جنگ مخالفت کنید”

صلح و توسعه همچنان روندهای اساسی زمان ما هستند. درخواست مردم برای پیشرفت و همکاری بلندتر می شود. چگونه باید به ندای زمانه خود پاسخ دهیم و بر روند تاریخ سوار شویم تا جامعه ای مشترک برای نوع بشر بسازیم؟» او پرسید و با سخنان رئیس جمهور چین شی جین پینگ که گفته است جهان باید برای صلح بایستد و با جنگ مخالفت کند، پاسخ داد. “جنگ فقط “جعبه پاندورا” را باز می کند … ما باید از راه های صلح آمیز به اختلافات بپردازیم.”

وی همچنین خواستار پیگیری توسعه و رفع فقر از سوی هیئت مدیره شد. به گفته رئیس جمهور شی، آقای وانگ مجدداً خواستار قرار گرفتن توسعه در مرکز دستور کار بین المللی و حفظ حق توسعه همه کشورها شد. جامعه بین المللی باید باز و فراگیر باقی بماند، زیرا “باز بودن مطمئن ترین راه برای رفاه است.”

«آجندا 2030 سرعت‌سنج»

آقای وانگ در ادامه گفت که چین به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و بزرگترین کشور در حال توسعه جهان، متعهد به همبستگی و همکاری با سایر کشورها است. وی با تاکید بر تلاش های چین برای حفظ صلح و ثبات جهانی، از جمله پایبندی این کشور به رژیم جهانی منع اشاعه و کمک به حفظ صلح سازمان ملل، گفت: “این روند از روند زمان پیروی خواهد کرد و منافع مشترک اکثریت قریب به اتفاق کشورها را دنبال خواهد کرد.” .

حقوق بشر

چین همچنین در توسعه جهانی مشارکت داشت و برای فعال نگه داشتن زنجیره های صنعتی و تامین جهانی تلاش کرده بود. وانگ، وزیر امور خارجه گفت: چین شریک تجاری اصلی بیش از 130 کشور و منطقه است که “بزرگترین موتور اقتصاد جهانی است… و سرعت پیشرو در اجرای دستور کار 2030 است و به هدف کاهش فقر 10 سال زودتر از موعد مقرر دست یافته است.”

چین از نظم بین المللی حمایت می کرد و به اصول منشور سازمان ملل متحد متعهد بود و از سیستم بین المللی با محوریت سازمان ملل حمایت می کرد. چین در امور چندجانبه در همه زمینه ها مشارکت داشته و با حسن نیت به تعهدات بین المللی خود عمل کرده است. چین به اعلامیه جهانی حقوق بشر پایبند است و تلاش های بی وقفه ای برای حمایت و تقویت حقوق بشر خود انجام داده است.

در این زمینه، وزیر امور خارجه چین گفت که چین قاطعانه در برابر تلاش‌ها برای سیاسی کردن حقوق بشر ایستاده و برای ارتقای سلامت همکاری‌های بین‌المللی حقوق بشر تلاش کرده است.

کانون های میانجی

آقای وانگ پس از تشریح تعهد چین به مسیر توسعه مبتنی بر رشد پاک و سبز و ابتکار همکاری این کشور با هدف تضمین امنیت غذایی جهانی، گفت که چین همچنین در مسائل کانون جهانی میانجیگری می کند، «در حالی که به اصل عدم مداخله و پایبندی به آن پایبند است. احترام به اراده و نیازهای کشورهای مربوطه.»

وی درباره جنگ در اوکراین گفت: «چین از همه تلاش‌های مساعد برای حل مسالمت‌آمیز بحران حمایت می‌کند و راه‌حل اساسی رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی مشروع همه طرف‌ها و ایجاد یک ساختار امنیتی متعادل، مؤثر و پایدار است».

وی افزود: ما از همه طرف‌های ذی‌ربط می‌خواهیم تا از سرایت بحران جلوگیری کنند و از حقوق مشروع و منافع کشورهای در حال توسعه محافظت کنند.

آقای وانگ با عطف به تایوان، که از زمان های قدیم بخشی جدایی ناپذیر از قلمرو چین بوده است، تاکید کرد که سیاست چین واحد آن به یک هنجار اساسی روابط بین الملل و اجماع جامعه بین المللی تبدیل شده است.

وی گفت که کشورش برای اتحاد مجدد صلح آمیز با صداقت به کار خود ادامه می دهد و برای تحقق این هدف باید با جدی ترین عزم با فعالیت های تجزیه طلبانه مبارزه کند و قوی ترین گام ها را برای مقابله با مداخله خارجی بردارد.

او گفت: «تنها زمانی که چین به طور کامل متحد شود، می‌توان صلح پایدار در سراسر تنگه تایوان برقرار کرد… هر حرکتی که مانع اتحاد مجدد چین شود، حتماً توسط چرخ‌های تاریخ درهم شکسته خواهد شد».

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما