jeejowbanner

دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار نسبت به عقب نشینی دموکراسی در سراسر جهان را اعلام کرد

فضای مدنی در حال کوچک شدن است. بی اعتمادی و اطلاعات نادرست در حال افزایش است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در پیام ویدئویی خود به مناسبت این روز گفت: قطبی شدن نهادهای دموکراتیک را تضعیف می کند.

زنگ هشدار را بلند کنید

او گفت که «اکنون زمان آن است» که زنگ خطر را به صدا درآوریم و «دوباره تأکید کنیم که دموکراسی، توسعه و حقوق بشر به یکدیگر وابسته هستند و متقابلاً تقویت می‌شوند».

اکنون زمان دفاع از اصول دموکراتیک برابری، شمول و همبستگی فرا رسیده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که ایستادن در کنار کسانی که برای تضمین حاکمیت قانون و ترویج مشارکت کامل در تصمیم‌گیری تلاش می‌کنند، مهم است.

تمرکز رسانه ای

آقای گوترش توجه امسال را به رسانه‌های آزاد، مستقل و کثرت‌گرا جلب کرد که آنها را «سنگ بنای جوامع دموکراتیک» توصیف کرد.

او هشدار داد که از حمله لفظی گرفته تا نظارت آنلاین و آزار و اذیت قانونی، تلاش‌ها برای ساکت کردن روزنامه‌نگاران «روز به روز گستاخانه‌تر می‌شوند» – به ویژه علیه زنان روزنامه‌نگار.

در حالی که کارکنان رسانه ها با سانسور، بازداشت، خشونت فیزیکی و حتی قتل – اغلب بدون مجازات – مواجه می شوند، رئیس سازمان ملل یادآور شد که «چنین مسیرهای تاریکی ناگزیر به بی ثباتی، بی عدالتی و بدتر می شود».

بدون مطبوعات آزاد، دموکراسی نمی تواند زنده بماند. بدون آزادی بیان، هیچ آزادی وجود ندارد،” دبیرکل تاکید کرد و از جهان خواست تا نیروهای خود را “برای تامین آزادی و حمایت از حقوق همه مردم در همه جا” بپیوندند.

کاهش آزادی مطبوعات

بر اساس گزارش سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو)، در طول پنج سال گذشته، 85 درصد از جمعیت جهان کاهش آزادی مطبوعات را تجربه کرده‌اند.

آژانس سازمان ملل توضیح داد که در تلاش برای ممانعت از کار آنها، رسانه های جهانی به طور فزاینده ای با حملات آنلاین و آفلاین مواجه می شوند.

آنها با افزایش بازداشت مورد هدف قرار می گیرند. استفاده از قوانین افترا؛ قوانین امنیت سایبری یا سخنان مشوق تنفر برای جلوگیری از بیان آنلاین؛ و فناوری های نظارتی رو به رشد.

بحران COVID-19 همچنین نشان داده است که چگونه جمع آوری و ارزیابی حقایق و مبارزه با اطلاعات نادرست برای رسانه ها بیش از هر زمان دیگری حیاتی شده است. تضمین ایمنی و امنیت آنلاین به همان اندازه حیاتی است.

متحد شوید و محافظت کنید

روزنامه نگاران زن به ویژه تحت تأثیر قرار می گیرند. یونسکو و مرکز بین‌المللی روزنامه‌نگاران دریافتند که 73 درصد از 714 زن روزنامه‌نگار از 125 کشور جهان گزارش کرده‌اند که در حین کار خود خشونت آنلاین را تجربه کرده‌اند.

علاوه بر این، تلاش ها برای ساکت کردن روزنامه نگاران روز به روز گستاخانه تر می شوند و اغلب بهای نهایی را می پردازند.

از سال 2016 تا پایان سال 2021، یونسکو قتل 455 روزنامه‌نگار را ثبت کرد که یا به خاطر کار خود یا در حین کار جان خود را از دست دادند.

در این روز جهانی دموکراسی، ما بیش از یک اصل ساده سازماندهی سیاسی را جشن می‌گیریم: ما آرمانی را جشن می‌گیریم که پایه‌های آن «حیثیت، برابری و احترام متقابل» مردم است – همان پایه‌های قانون اساسی یونسکو. مدیر کل آدری آزولای گفت.

حفاظت از آزادی مطبوعات از دموکراسی محافظت می کند.

حفاظت از آزادی مطبوعات از دموکراسی محافظت می کند.

گسترش این کلمه در

در همین حال، سایر اعضای خانواده سازمان ملل در توییتر نوشتند تا با تبلیغ اهمیت روز، وزن خود را پشت سر بگذارند.

سازمان ملل متحد زنان، نهاد برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان، زنان را تشویق کرد تا “در فرآیندهای سیاسی شرکت کنند و از آرمان های آنها برای آزادی، برابری، خودمختاری و خودمختاری حمایت کنند”.

دفتر هماهنگی بشردوستانه سازمان ملل متحد، OCHA، از این روز برای تشکر از روزنامه نگارانی استفاده کرد که نقش اساسی برای دموکراسی ایفا می کنند، و در عین حال بر لزوم «مبارزه با اطلاعات نادرست و اطلاعات نادرست و حفاظت از مطبوعات، از جمله مطبوعاتی که درگیری ها و بحران های بشردوستانه را پوشش می دهند، که به طور فزاینده ای در حال گسترش هستند، تأکید کرد. مورد تهدید و خشونت قرار گرفته است».

دفتر حقوق بشر سازمان ملل، OHCHR، به سادگی گفت: “حفاظت از آزادی مطبوعات از دموکراسی محافظت می کند”.

انتخابات

دموکراسی یک ارزش اصلی سازمان ملل است که سازمان با ارتقای حقوق بشر، توسعه و صلح و امنیت از آن حمایت می کند.

رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل در امور سیاسی و صلح، نقش خود را به عنوان نقطه کانونی سازمان ملل برای کمک های انتخاباتی، یکی از جنبه های کلیدی دموکراسی، توضیح می دهد.

پیشگیری از خشونت انتخاباتی: رزماری دی کارلو معاون دبیرکل (سریال انتخاباتی DPPA 1)

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما